iOS 16 a watchOS 9 – skvělý update nebo zbytečnost?

Apple zařízení, konkrétně iPhony a zařízení Apple Watch dostaly jako každoročně nové verze operačních systémů – iOS 16 a watchOS 9. My se na ně v tomto rychlém článku podíváme.

iOS 16

Zamykací obrazovka

Asi největší a na první pohled nejzjevnější novinkou v iOS 16 je možnost přizpůsobení designu a prvků na zamykací obrazovce iPhonu. Nově si můžete upravit font hodin nebo přidat widgety. Pokud se ale rozhodnete dát si na tapetu svého domácího mazlíčka nebo svou drahou polovičku, případně potomka či kohokoliv jiného, a nedáte si pod hodiny žádný widget, hodiny se automaticky přenesou do pozadí. Mobil dokáže pomocí umělé inteligence rozpoznat obličeje a oříznout osobu a přenést ji do popředí.

Další viditelnou změnou jsou oznámení a umístění oznámení. Nyní se oznámení řadí od spodního okraje telefonu, starý způsob řazení oznámení si můžete zpět zapnout v nastavení. Změnilo se také zobrazení přehrávané hudby.

Haptika klávesnice, procenta baterie, hledání a Zdraví

Po nepochopitelně dlouhé době se do iPhonu dostala haptika klávesnice. Stejně jako se po asi 4 letech iOS 16 zpět přinesl procenta do baterie, bohužel jsou prozatím na všech iPhonech s notchem kromě iPhonu Xr, 11, 12 mini a 13 mini. Spekulace ale tvrdí že s iOS 16.1 bude tato funkce dostupná na všechny iPhony s výřezem. Nově se objevila také ikona “Hledat” a ta vás po stisknutí vezme do klasického Spotlight vyhledávání.

Novinkou je také zapisování dávkování léků v aplikaci “Zdraví”. Ta vás vždy upozorní že je čas si vzít daný lék. Toto oznámení se samozřejmě promítne i do Apple Watch.

Počasí

Aplikace “Počasí” se také dočkala menšího, ale mnou dost dlouho očekávaného updatu. Konečně si můžete v iOS 16 zobrazit podrobně počasí na celý den, kde se vám veškeré informace zobrazí v přehledném grafu s možností volby právě zobrazované informace (teplota, vítr, UV index, déšť atd). Více informací je také možné zobrazit pod samostatnými dlaždicemi, například o východu a západu slunce.

Počasí v iOS 16

WatchOS 9

Ciferníky, vypínání hodinek a návrat s kompasem

Samozřejmě se na WatchOS 9 dostalo nových ciferníky. Nesmí chybět hromada přizpůsobení od barev po jednotlivé komplikace.

Vypínaní hodinek je nyní malinko pozměněné. Bylo přesunuto do pravého horního rohu v nabídce vypnutí. Na původním místě vypnutí je funkce “Návrat s kompasem”. Pokud tuto funkci zapnete na začátku vaší túry či procházky a zabloudíte, hodinky vás zpět navedou domů. I samotná aplikace “Kompas” se na WatchOS 9 dočkala přepracování.

Spánek

Opět nepochopitelně dlouho jsme na jablečných hodinkách měli velmi strohé a jednoduché monitorování spánku. To plnilo jen to, že napsalo v kolik jsme šli spát, v kolik jsme se probudili a pak nám vypočetlo dobu spánku. Tu dobu poté porovnalo s předchozími hodnotami spánku. Nově se dozvíme časy bdění, REM, základního a hlubokého spánku.

spánek na iOS16

Oznámení

Obměny se dočkalo také oznámení. Konkrétně se vylepšení dočkalo oznámení které vám přijde, pokud máte hodinky rozsvícené. Nově vám oznámení nepřekryje celou obrazovku ale vyjede z vrchu, podobně jako na iPhonu.

Oznámení na wOS9

Kdyby jste si chtěli přečíst článek o nových iPhonech, zde.

Zalíbil se ti příspěvek? Sdílej ho!
Ondřej Lyko
Ondřej Lyko

Hrám se věnuji prakticky od mala. Největší slabost mám pro hry jako je Half - Life a podobné klasiky. Ve svém volném čase občasně fotím a nebráním se třeba pohodovější projížďce na kole. Jednou za čas si také něco vyzkouším v Adobe After Effects.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..