Zaplatím prostřednictvím DPD – Další WhatsApp scam!

Před pár dny se mi přihodila zkušenost s další internetovou hrozbou. Vynalézavost podvodníčků nemá hranice a začínají okrádat už i pod záminkou doručovacích služeb. Povím vám dnes o jedné situaci, která se nám přihodila, aby se vám, už nestala. Povíme si také pár detailů, na které si dávat pozor a abyste rozpoznali falešnou stránku, od pravé.

Scam konverzace na WhatsAppu

Vypadalo to nenápadně, pán reagoval na mojí nabídku inzerátu na serveru Bazoš.cz. Napsal mi na WhatsApp skrze telefoní číslo co jsem měl pod intezrátem. Bavili jsme se o doručení, že by si pro produkt poslal kurýra, zkrátka žádný problém nebyl. Poté mi však řekl, že platbu bude provádět přímo skrze DPD a že jakmile kurýr převezme balík, přijdou mi peníze na účet. Poslal mi odkaz, kde jsem se měl přihlásit s číslem objednávky, vyplnit číslo účtu a adresu, případně se domluvit na čase vyzvednutí.

Po otevření odkazu mi ale začalo pár věcí nehrát, zaprvé mi pán najednou odpověděl na zprávu slovensky. Ten odkaz byl ale ještě divnější, doména www.dpd-cz.eu, nedokonalé překlady na stránce, a spoustu “certifikátů” typu “bezpečná platba, ověřeno, vyzvedněte finance bezpečně” apod… Zkrátka mi stránka nepřišla spolehlivá. Po otevření odkazu samozřejmě klasika, zadejte své údaje o kartě :D. Začal jsem si o tom tedy něco zjišťovat na internetu, opravdu se toto nestalo jen mně. Dokonce i samotné DPD na to upozorňuje na svém webu.

Jak to tedy dopadlo? Nic jsem samozřejmě nevyplnil. Pána se zeptal, zda li mu přijde v pořádku takto okrádat lidi. Protože být trošku nepozorný, mohlo dojít ke katastrofě. Celý případ jsem pak včetně screenshotů konverzace předal PČR k dalšímu šetření. Pán si v reakci na to smazal profilovou fotku a zablokoval si mě.

Na co si dávat u Scamu pozor

Vždy je lepší takto inzeráty domlouvat po telefonu, pokud jste pozornější, dokážete rozpoznat po hlase, zda vám člověk lže. Případně být obezřetný, platit na dobírku, nebo zaplatit polovinu ceny předem a polovinu posléze. Kontrolovat si podezřelost stránek, sledovat loga na stránkách, překlady stránky do češtiny a hlavně doménu stránky. Žádný z ověřených podniků nemá doménu typu dpd-cz.eu, nebo zasilkovna-cz.paid apod… Ta doména vám toho prozradí asi úplně nejvíce.

Pokud si opravu nebudete jisti, hledejte na internetu, nebo si zavolejte do doručovací služby, zda se scam nemají problémy. Všechno je lepší, než přijít o úspory na bankovním účtu. Když ale přeci jen k něčemu takovému dojde, zablokovat si transakce v bance, zablokovat si kartu a okamžitě ohlásit případ na policii. S tou policií to hlašte vždy, i kdyby to byl jen takovýto pokus o scam. Oznámení můžete podat buď osobně, na policejní služebně, nebo jej zaslat na email elektronické podatelny : epodatelna.policie@pcr.cz.

Zalíbil se ti příspěvek? Sdílej ho!
David Švrček
David Švrček

Technologiím se věnuji už nějaký ten pátek, nejvíce se hrabu v androidových smartphonech, poradím si však i s windowsy. Ve volném čase se věnuji focení, natáčení a střihu videí na svůj YouTube kanál. Řídím se heslem "imagine mít v telefonu android" :)

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..