Vývojářské možnosti – Co to je, jak to aktivovat a proč je to užitečné?

Vývojářské možnosti. O tomto zajímavém menu už jste určitě někdy slyšeli. A pokud ne, nevadí. Dnes si o tomto skrytém menu něco povíme, ukážeme si jak jej aktivovat a ukážeme Vám ty nejzajímavější nastavení, kvůli kterému byste měli zvážit aktivaci tohoto menu. Tak konec zbytečného povídání a jdeme na to!

Proč název „Vývojářské“?

Hned na začátek si řekneme proč je toto menu vlastně nutné nejdříve aktivovat a proč se vlastně nazývá „Vývojářské“. Obě ty otázky mají prakticky stejný důvod. V tomto menu se totiž nachází hromada funkcí které mohou mít i vliv na bezpečnost systému, ovládání samotného telefonu a pokud by se k menu dalo dostat tak jako k nastavení Bluetooth, nebylo by to úplně v pořádku. Z toho důvodu je menu schované tak, aby se k němu dostal jen ten kdo ví o co jde. Pojďme tedy na postup aktivace.

Jak aktivovat vývojářské možnosti?

Postup aktivace budeme demonstrovat na telefonu Samsung s One UI, každopádně postup bude velice podobný i u jiných značek.

  1. Přejděte do Nastavení ve vašem telefonu
  2. Najděte sekci O telefonu
  3. Zvolte Informace o softwaru
  4. Najděte položku Číslo sestavení a přibližně 7krát na ni klepněte.
  5. Měla by se objevit hláška o aktivaci vývojářských možností
  6. Pokud byla aktivace úspěšná, nové menu najdete na konci v aplikaci Nastavení

Proč aktivovat vývojářské možnosti?

Konečně se dostáváme do části článku kde si řekneme důvody proč toto menu aktivovat. Toto menu je plné nejrůznějších nastavení, která leckdy ani nebývají přeložená do Češtiny v případě menších výrobců. My si ukážeme pár nastavení která pro Vás mohou být užitečná.

1. Analýza využití paměti

Tato funkce se vám bude hodit v případě, že potřebujete vědět přesně jak a kolik paměti si vzala ku příkladu spuštěná hra. Statistika je tu za posledních až 24 hodin.

Využití paměti
Zobrazení využití paměti RAM

2. Simulace polohy GPS

Toto nastavení Vám dovolí falšovat polohu GPS. Telefon si pak myslí že jste úplně někde jinde než ve skutečnosti. K tomuto je potřeba externí aplikace, například Fake GPS. Mimo jiné je toto nastavení také důvodem, proč některé hry nefungují na telefonu s aktivovaným Vývojářským režimem. A bacha, například v Pokémon GO je použití tohoto nastavení trestáno banem.

Nastavení simulace GPS
Nastavení simulace polohového zařízení GPS

3. Ladění USB

Ladění USB je další zajímavou položkou ve vývojářské sekci. S jeho pomocí budete moci spouštět příkazy přes kabel USB. V praxi se to používá na vývoj aplikací, z uživatelského pohledu je využití hlavně pro odemčení zaváděče CA, neboli bootloaderu. Zjednodušeně řečeno se používá jako cesta k rootování zařízení.

Ladění USB - vývojářské možnosti
Nastavení pro Ladění USB

4. Správa kvality zvuku BT

Ve vývojářských možnostech také můžete spravovat kvalitu zvuku přes protokol Bluetooth. V zásadě zde můžete ovládat použité kodeky, použitý profil pro komunikaci AVRCP, vzorkovací frekvence, zvukové kanály atd.

Využít toho lze například když si budete chtít zkontrolovat jaké kodeky podporují Vaše sluchátka.

BT - vývojářské možnosti
Volby pro nastavení Bluetooth

5. Zrychlení animací

Tu pravděpodobně nejpřínosnější věc jsme si nechali pro trpělivé čtenáře až sem na konec. Pomocí vývojářských možností můžete zrychlit svůj Android tím, že zkrátíte dobu animací. Systém se pak bude zdát svižnější a příjemnější na používání.

Rychlost animací
Nastavení rychlosti animací

Závěrem

Menu Vývojářské možnosti toho samozřejmě nabízí mnohem více. Pokud by Vás článek zaujal a chtěli jste další typy na využití těchto nastavení, napiště nám to do komentářů nebo přes chat. Jestliže Vám článek pomohl nebo jste se dozvěděli něco nového, můžete článek sdílet. My se na Vás těšíme zase příště, třeba u nějaké recenze.

Zalíbil se ti příspěvek? Sdílej ho!
Ivo Rolčík
Ivo Rolčík

Jsem administrátorem a šéfredaktorem Twitter účtu GeekSpace.cz. Taktéž se starám o web, zajišťuji technickou podporu v oblasti videa, produktů firem Samsung a Apple a PC hardwaru. S Davidem Švrčkem řeším taktéž grafiku GeekSpace.cz a dlouhodobě se věnuji střihu a natáčení videí na kanál Fly Masters

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..