Sklo, plast..? Které materiály jsou pro telefon nejlepší?

Každý z nás máme telefon, ať už z třídy nižší, střední, nebo vlajkové třídy. Parametr na který se každý z nás dívá, je určitě design. Telefony jsou vyrobeny z různých materiálů, většinou je to ale plast, sklo, kov nebi třeba keramika. Jaké materiály jsou tedy pro váš telefon nejlepší? Jaké jsou nejodolnější ? To si řekneme v tomto článku.

Materiály zad

U zad máme patrně dva, nejvíce typické materiály. Řeč je o sklu a plastu. Většina lidí žije v jakési představě, kterou nám do hlavy nasadili prodejci, že sklo je otázka těch dražších telefonů a plast byl vždy určený jen do levných, nižších středních tříd. Není tomu ale tak.

Plast je ve spoustě ohledů daleko lepším materiálem a pokud je kvalitně zpracován, dělá i velice hezká záda telefonu. Z hlediska výhod plastu lze jmenovat hned několik faktorů. Ať je to hmotnost, plast je krásně lehký, nebo odolnost vůči pádům a ušpiněným zádům z otisků prstů. Důležitá výhoda plastu je ale i propustnost, plast má nejmenší stínění pro proudění signálu WiFi, Bluetooth ale také NFC nebo bezdrátového nabíjení. Naproti tomu sklo, byť je tvrzené, je daleko náchylnější na pády, často se patlá a třeba bezdrátové nabíjení je u tohoto materiálu problém. Sklo má zkrátka tu výhodu, že v povědomí lidí je známkou cenosti zařízení, ve skutečnosti sebou však přináší značnou řadu nevýhod, kterou plast převálcuje.

Setkáme se ale i s jinými materiály, pokrok se nezastaví a v tomto odvětví to platí také. Nejčastější materiál je keramika, ta se objevuje hlavně u vlajkových, velmi drahých telefonů. Ta má ještě větší nevýhodu jak sklo, je daleko náchylnější k rozbití. Na druhou stranu má ale větší odolnost vůči poškrábání. U odolných telefonů se objevuje třeba i kov, guma, hliník. Všechno odolné materiály které toho vydrží opravdu hodně, podepisuje se to ale i na váze. Jsou tady ale i daleko dražší materiály, zlato, stříbro, platina, krokodýlí kůže apod… Tyto materiály většinou nasazuje společnost Caviar, do svých remake telefonů jiných výrobců.

Materiály rámečků

Rámečky jsou asi bez debat, tady jsou dva, nejdůležitější materiály. Plast a kov. S více materiály jsem se asi sám nikdy nesetkal. Plastové rámečky tady moc dobré nejsou. Nejsou tak pevné, náchylné na poškrábání, dají se zlomit a nemají takovou ochranu vnitřních komponent. Z výhod lze asi jmenovat jen hmotnost, rámeček je lehčí. Velikou výhodu má naopak kovový rámeček. Je odolný, neškrábe se, nabízí vyšší ochranu při pádu na roh a v ruce dává pocit luxusu.

Který tedy vybrat?

Samozřejmě je volba na vás, z mého hlediska je ale nejlepší kombinace plastových zad a kovového rámu. Plast se dá krásně upravovat do matných, lesklých, drsných nebo hladkých provedení. Krásným příkladem je Sasmung, ten i do svých vlajkových lodí nasazuje plastová záda a jsou krásným příkladem, kvalitního zpracování. Vezměte si tedy z tohoto článku hlavně jedno podstatné, sklo není to nejlepší a není známkou drahých telefonů

Zalíbil se ti příspěvek? Sdílej ho!
David Švrček
David Švrček

Technologiím se věnuji už nějaký ten pátek, nejvíce se hrabu v androidových smartphonech, poradím si však i s windowsy. Ve volném čase se věnuji focení, natáčení a střihu videí na svůj YouTube kanál. Řídím se heslem "imagine mít v telefonu android" :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..