Počítačové viry: co to je a jaké známe typy?

S příchodem počítačových technologií se velice rychle objevily i počítačové viry. V dnešním článku si povíme co to vlastně virus je, jaké známe typy. V dalších článcích se poté zaměříme na ochranu a postupy pro jejich eliminaci. Tak jdeme na to!

Co je to počítačový virus?

Na začátek si položíme základní otázku: Co je to vlastně počítačový virus? Přesnou definici najdete všude po internetu, pro naše účely ale postačí, že jde o program či soubor, který se dostal do počítače bez vědomí uživatele. Dejme tomu že stahujete oblíbenou hru z internetu, avšak hra je upravená a společně s ní se Vám do počítače dostane i část škodlivého kódu, která ve hře nemá co dělat.

Virus se ale dokáže šířit a infikovat zařízení pouze v době, kdy je spuštěn infikovaný soubor, který jej udrží v chodu. Jeho návaznost na spustitelný soubor je zásadní a proto se virus nedokáže bez spuštění uživatelem samovolně šířit dál.

Proč vznikly počítačové viry?

Možná si pokládáte otázku, proč vlastně počítačové viry existují? Na otázku je celkem jednoduchá odpověď. První viry vznikly mezi bývalými zaměstnanci IT firem, kteří se nějakým způsobem chtěli firmě pomstít například za propuštění z firmy.

Dnešní viry ale vznikají a cílí hlavně na uživatele, kde se hacker s pomocí virů snaží například odcizit Vaše data z počítače, dostat z Vás peníze, oklamat Vás jako uživatele či Vám znepříjemnit zážitek z používání infikovaného zařízení.

Počítačové červy

Počítačové červy jsou takovou podtřídou virů. Jejich rozdíl spočívá v tom, že se dokáže šířit mezi počítači bez pomoci člověka. Červ patří pod viry a to znamená že vytváří kopie sám sebe, čímž je velice nebezpečným. Replikace totiž probíhá ve velkém množství, řádově ve stovkách až tisícech. Tato velká replikace a například snaha rozeslat svou kopii co nejvíce uživatelům ve adresáři ale zapříčiní zaplnění systémové paměti a dojde ke spadnutí sítě, počítače nebo serveru, což je většinou konečný výsledek práce červa. V případě že by se ale záměr červa povedl, stal by se nástrojem s obrovskými devastujícími účinky.

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek, Zdroj: Jake WalkerUnsplash

Trojský kůň

Pojem trojský kůň už jste určitě někdy slyšeli. Přezdívá se mu také “trojan” a jde o program (či část programu), která v počítači nemá co dělat. Obvykle jde o spořiče obrazovky nebo nelegální kopie licencovaných programů. Dokud nezačneme více zkoumat rozdíly, vypadá to že trojský kůň je to samé jako virus. V čem je tedy rozdíl? Trojský kůň se nedokáže replikovat a proto se nešíří dál, což ho odlišuje od viru, který cestuje mezi počítači a infikuje je. I tak je ale trojský kůň stejně nebezpečný a má stejně destruktivní účinky

.

Jaké známe typy virů a trojanů?

Teď se podíváme na to, jaké typy virů se Vám mohou dostat do vašeho zařízení.

Malware

Malware je poměrně známý výraz. Označuje nám virus, jenž se jakýmkoliv způsobem snaží poškodit oběť. Jedná se tedy o takovou nadřazenou kategorii nad všemi ostatními typy, které si uvedeme níže.

Spyware

Česky špehovací program, je typ trojanu, jenž sleduje Vaší aktivitu s počítačem a sbírá informace o Vámi provedených úkonech. Ty pak posílá útočníkovi, který tímto způsobem může získat hesla, platební údaje atd.

Ransomware

Tento typ viru je velice zákeřný typ viru, který se řadí mezi vyděračské. Virus se dostane do zařízení a zašifruje Vaše soubory. Útočník pak požaduje výkupné za odšifrování.

Phishing

Phishing není čistě virus, avšak funguje na stejném principu. Jde o útok, jehož cílem je získat vaše osobní data, hesla atd. a funguje na principu důvěry. Více jsme se mu věnovali v samostatném článku.

Pharming

Pharming je technika, s jejíž pomocí dojde k napadení DNS a přesměrování uživatele na podvodnou stránku, jež vypadá velice podobně jako ta oficiální.

Adware

Adware je program, který vám znepříjemňují zážitek z používání. Většinou je součástí volného softwaru, tzv. freeware za účelem zisku. O jeho instalaci jste informováni a dostává se do počítače tedy legálně. Adware pak vkládá reklamy, pop-up bannery atd. aby generoval zisk.

Nejznámější hrozby historie

Nyní už známe druhy virů, rozdíly mezi trojany a viry a tak je na čase se podívat také na nejznámější zástupce.

První virus: Brain

Virus Brain vznikl roku 1986 a šlo o první počítačovou hrozbu. Původem byla z Pákistánu a zpomalovala čtení disket.

Nejničivější virus: I Love You

Snad nejnázmější a nejničivější hrozba své doby vznikla roku 2000 a nesla název I Love You. Virus mazal soubory a škody byly vyčísleny na 5 miliard dolarů a napadl asi každý 10 počítač na celém světě.

Malware ve Wordu: Concept

První malware zneužívající funkce maker ve wordovém dokumentu byl roku 1995 Concept. Tímto virem přestalo platit, že virus nemůže napadnout dokument.

Neviditelný virus: One Half

Poslední zástupce našeho výběru nejznámějších hrozeb reprezentuje virus One Half. Šlo o první virus, který měnil před antiviry svou podobu a bylo tedy těžké jej odhalit. Vznikl roku 1994 a jako první problém s virem vyřešila česká firma ESET.

Závěrem

Nyní již víte co to jsou počítačové viry, jaké známe jejich typy, za jakým účelem vznikají a jaké jsou nejznámější hrozby historie. V dalším článku se poté zaměříme na ochranu proti virům a případnou eliminaci.

Líbí se Vám tyto články? Dejte nám to vědět v komentářích nebo třeba na sociálních sítích!

Zdroje:

Zalíbil se ti příspěvek? Sdílej ho!
Ivo Rolčík
Ivo Rolčík

Jsem administrátorem a šéfredaktorem Twitter účtu GeekSpace.cz. Taktéž se starám o web, zajišťuji technickou podporu v oblasti videa, produktů firem Samsung a Apple a PC hardwaru. S Davidem Švrčkem řeším taktéž grafiku GeekSpace.cz a dlouhodobě se věnuji střihu a natáčení videí na kanál Fly Masters

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..