Windows 11 přehledně – Co je nového?

Microsoft po šesti letech vydává nástupce celosvětově nejpoužívanějšího OS pro počítače, Windows 11. Nový systém na první pohled moc změn nenabízí, když však zabrouzdáte hlouběji zjistíte, jaké cool novinky systém přináší. Pojďme si je jednoduše shrnout v následujících řádcích.

Design

Po designové stránce jde na první pohled vidět jeden zásadní rozdíl, panel s aplikacemi a startem se z levého rohu přesunul doprostřed spodní lišty alá Mac OS. Dále je systém celkově více kulatý, získal více průhledných pozadí v prvcích (start, řídící centrum apod…). Nově se nám taky předělal start. Do něj nyní můžete připínat aplikace které nejčastěji používáte, seznam aplikací se rozbalí po stisknutí tlačítka a také start ukazuje naposledy otevřené soubory. Nechybí přepracované vyhledávání samozřejmě, je podobné tomu z Power Toys na Windows 10.

Zdroj: Youtube ( Windows)

Rozdělení plochy

Nově systém přináší další oblíbenou funkci z Power Toys a tou je možnost přednastavení rodělení oken plochy. Nyní vám systém sám nabídne jaké rozdělení oken chcete zvolit a sám okna také přizpůsobí. Dále virtuální plochy, ty jsou více přizpůsobené pro lepší práci. Každou z nich si budete moci pojmenovat a na každé zvlášť změnit pozadí, lépe tak rozpoznáte na které ploše právě jste. Vychytané je že si systém pamatuje jak jste měli okna rozmístěná a to i na extérním monitoru. Když extérní zařízení odpojíte, okna která tam byla otevřena se sama minimalizují a jakmile zařízení připojíte zpět opět se ve stejném rozmístění otevřou. Opět velice užitečná věc.

Windows 11
Zdroj : YouTube (Windows)

Microsoft Store

Obchod s aplikacemi se také dočkal nového kabátku. Hlavní změna se týká hlavně vývojářů. Nyní již Microsoft netrvá na provizích z nákupů v tomto obchodě a tak 100% zaplacená cena půjde vývojářům aplikace. Krásným příkladem je třeba Adobe Creative Cloud který použil Microsoft ve snímku na prezentaci, ten v současném Microsoft Store nenaleznete.

Android aplikace ve Windows

Nově se také lépe vylepšily Android aplikace tak aby byly ve Windows použitelné bez úbytku na kvalitě a nemuseli jste je otevírat přes prohlížeč. Na aplikacích ale bohužel spolupracuje Microsoft s Amazonem a nes Googlem. Takže pokud chcete všechny apky z Androidu do Windows automaticky, bude to chtít Amazon účet, ne účet Google se kterým by to bylo snažší. Dále aplikace Teams tak trošku vystrnadí Skype. Nyní bude lépe optimalizovaná do Windows tak aby práce s ní byla jednodušší.

Widgety

Do Windows také přibyly Widgety na plochu. Ty vám mají usnadnit přehled a organizaci systému. Můžete si přidat widget počasí, poznámek, kalendáře, fotek apod… velmi užitečná věc která se hodí.

Windows 11
Zdroj : Microsoft.com

Windows 11 na tabletu

Určitě všichni víte, a já jakožto uživatel dotykového notebooku to mohu potvrdit, jak stupidně se pracuje s Windows 10 v tabletovém režimu. Přepracovat se má klávesnice, hlasové vyhledávání a ovládání dotykem (aplikace budou dále od sebe apod…). Přidají se také gesta která fungují na touchpadu.

Xbox Game Pass

Novinkami potěším i hráče. Lepší integrace do systému se dočkala i služba GamePass která nyní nabídne za předplatné více her. Nově se také bude automaticky zapínat HDR obraz u her pro lepší barvy a pocit z hraní. Přidána byla také funkce Direct Storage která umožňuje rychlejší stahování her.

Windows 11
Zdroj : Microsoft.com

Lepší optimalizace a výdrž

Samozřejmě uživatelské oko není vše a změny se odehrávají i v kódech. Microsoft slibuje že se dočkáme lepšího uživatelského zážitku a to zejména v oblasti rychlosti celého systému. Nově má mít systém menší nároky na výkon vašeho PC a tak půjde nainstalovat i na slabší stroje a bude rychlejší. Prodloužit se má také výdrž na baterii, tedy zmenšení spotřeby energie. Poslední cool věcí jsou aktualizace které mají běžet na pozadí! Takže žádná otravná okna “probíhá příprava Windows”!

Mohu aktualizovat?

Otázka která nezazněla jsou aktualizace, jak to s nimi bude? Kompletní verze Windows 11 se máme dočkat blíže nespecifikovaného měsíce koncem tohto roku. Aktualizace bude zdarma. Aktualizovat bude moci kdokoliv kdo má :

  • Dvoujádrový procesor s taktem minimálně 1 GHz
  • 64GB disk
  • 4 GB RAM
  • Základovou desku s UEFI a kompatibilitou s TPM 2.0
  • 9“ displej s minimálním rozlišením 1 366 x 768
  • Grafickou kartu s podporou DirectX 12 / WDDM 2.x

Pokud máte pochyby, funkčnost si můžete ověřit na stránkách Microsoftu v odkaze zde (začne se stahovat aplikace přímo ze stránek Microsoft, nebojte není to škodlivý soubor).Test vám zkontroluje váš počítač a vyhodnotí zda můžete aktualizovat.

Zdroj : Microsoft.com, Windows Event

Zalíbil se ti příspěvek? Sdílej ho!
David Švrček
David Švrček

Technologiím se věnuji už nějaký ten pátek, nejvíce se hrabu v androidových smartphonech, poradím si však i s windowsy. Ve volném čase se věnuji focení, natáčení a střihu videí na svůj YouTube kanál. Řídím se heslem "imagine mít v telefonu android" :)

2 Comments

  1. […] Zmíním ještě průběh aktualizace. Někomu vyskočí přímo ve Windows Update, někdo (i já) si musí pomoct aplikací “pomocník s aktualizací”, kterou rovněž stáhnete z Microsoft stránek. Návod jak na to, pokud potřebujete poradit, pro vás chystáme v článku který již brzy vyjde. Každopádně update probíhá rychle, za předpokladu rychlého internetu při stahování a bez problémů. Potom se jen stačí přihlásit pomocí PINu/hesla a bingo, jste ve Windowsech. Samozřejmě vám zůstanou všechny apky které jste měli v 10 a všude zůstanete přihlášeni. A to je tuším z tohoto článku naprosto vše. A kdyby vás zajímaly všechny novinky přehledně, bez mých keců, tady máte můj starší článek který Windows 11 shrnuje. […]

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..