Steam Deck – Sesadí kralující Nintendo Switch z trůnu?

Dlouhé spekulace o připravované přenosné konzoli od Valve se přece jen potvrdily a Valve představilo Steam Deck. Dnes si podrobně rozebereme jeho specifikace.

Základní parametry

Prvně si projdeme ty nejhlavnější parametry. Do nich neodmyslitelně patří věc, na kterou po většinu užívání této konzole budete koukat, displej. Steam Deck nabízí sedmipalcový dotykový LCD displej s rozlišením HD (1280 x 800 pixelů v poměru stran 16:10). Displej je asi největší slabinou handheld konzole od Valve. Tady ale slabiny končí a přednosti začínají. Uvnitř nalezneme čip od AMD, konkrétně AMD APU Van Gogh, kombinující procesorovou architekturu ZEN 2 a grafickou architekturu RDNA 2. Procesor má 4 jádra a takt od 2.4 GHz až do 3,5 GHz. Grafický čip má takt nastaven od 1,0 GHz do 1,6 GHz. Opravdu více než dost zde nalezneme operačních pamětí. Všechny modely nabídnou 16 GB LPDDR5 RAM.

Pohled na Steam Deck z pravého předního boku

Zdroj : store.steampowered.com

Baterie

Baterie je u přenosných konzolí neméně důležitým aspektem, než výkon konzole. Ve Steam Decku by měla baterie vydržet 2 až 8 hodin, což je opravdu velký rozptyl zvlášť, když se bavíme o jednom z nejdůležitějších parametrů. Vývojáři dali jako příklad hru Portal 2. Tu byste na zařízení měli být schopni hrát asi 4 hodiny. Pokud hru ale omezite pouze na 30 FPS, budete ji moct hrát 5 až 6 hodin. Konkrétně se zde bavíme o baterii s kapacitou 40 Wh.

Operační systém

Vývojáři navrhli operační systém a celou konzoli tak, aby se co nejvíce přiblížila k počítači s operačním systémem Windows. Operační systém běží na Linuxovém základu, Valve ho nazval SteamOS. Na Steam Decku je stejná verze služby Steam jako na PC a tudíž si můžete zahrát skoro jakýkoliv titul dostupný na PC.

SteamOS na Steam Decku a Steam na PC
Zdroj : Youtube (Vortex)

Další parametry

Začneme u konektivity. Steam Deck nabidne WiFi i Bluetooth. Pokud nemáte rádi bezdrátová sluchátka, máte samozřejmě možnost využít 3,5 mm jack. Dále je k dispozici jen jeden USB-C port pro nabíjení nebo pro připojení doku. Tento přislíbený dok ale zatím Valve nepředstavil. Dále se nám zde dostanou také stereo reproduktory, které by podle Valve dosahovat “Hi-Fi” úrovně. Nechybí samozřejmě ani mikrofony pro komunikaci se spoluhráči. Zajímavou funkcí je také uspávání konzole stisknutím tlačítka. V hraní pak můžete pokračovat přesně tam, kde jste skončili.

Steam Deck s obalem
Zdroj : Youtube (Vortex)

Dostupnost

Docela zajímavou otázkou v době nedostatku většiny PC komponent a především grafických karet je, zda bude Steam Deck dostupný a nebude na něj čekací doba trvající měsíce. Na tohle ovšem v současnosti neznáme odpověď. Valve neřeklo zda si tuhle problematiku pojistili. Co nám ale Valve řeklo je, že Steam Deck se dostane na trh v prosinci letošního roku. Další kusy budou dostupné v prvním čtvrtletí a také v polovině roku 2022. Na výběr máme tři modely, které se liší především úložištěm. Nejlevnější verze, za asi 11 tisíc korun, nabídne “pouze 64 GB eMMC úložiště. Dražší verze, která bude stát okolo 15 tisíc korun, nabídne již 256 GB a rychlejší NVMe SSD. Nejdražší verze nabídne 512 GB, také NVMe SSD, a navíc také antireflexní vrstvu na displeji, to vše za asi 18 tisíc korun. Steam Deck si již teď můžete zarezervovat za asi 100 korun, tedy asi 4 eura.

Zalíbil se ti příspěvek? Sdílej ho!
Ondřej Lyko
Ondřej Lyko

Hrám se věnuji prakticky od mala. Největší slabost mám pro hry jako je Half - Life a podobné klasiky. Ve svém volném čase občasně fotím a nebráním se třeba pohodovější projížďce na kole. Jednou za čas si také něco vyzkouším v Adobe After Effects.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..