Xiaomi Electric Scooter Essential – Starter pack elektrokoloběžek

Láká vás čím dál populárnější trend ježdění na elektrokoloběžkách ale brzdí vás trošku jejich ceny? V recenzi se podíváme na “low end” elektrokolobek, Xiaomi Electric Scooter Essential. Zaslouží si doporučení?

Motor

Motor Essential

U této kolobky najdeme 250W motor. To není žádné extra číslo a samotný motor je línější. Nejvyšší rychlost je pak dle výrobce 20 Km/h, to dáte po rovince, z kopečka i klíďo víc ale do kopce počítejte takových 10-15, víc ne. Aby jste mě lépe pochopili, ve městě nebudete mít s jízdou absolutní problém. Pokud pojedete do kopce dostane motor zabrat, když se přidá vítr tak raději seskočte, bude to rychlejší. Do přírody tahle koloběžka taky nebude, kopečky a horší terén nedává jak motor tak tlumiče. Každopádně na toto není essential určená , je to městská koloběžka na jízdu z bodu A do bodu B. Připomenu ještě funkci tempomatu, je fajn že je přítomna. Rychle fičet nebudete, ale na bezpečné a rychlé přemístění stačí.

Dojezd

Koloběžka disponuje 5.2 Ah baterií s garantovaným dojezdem 20 Km. Zde dost záleží na vaší váze, tempu jízdy a zda jedete do kopečka či po rovince. Standardně se dostanete na asi 15-18 Km, pokud nebudete kolobku moc hnát tak i 20 je splnitelných. Opět však připomínám že je koloběžka určená na jízdu z domů do práce, do obchodu apod… na toto bude dojezd dostatečný. Poté kolobku napíchnete na přibalenou a velkou jak kráva nabíječku a za asi 4-5hodin máte nabito. Dojezdu ještě pomůže i funkce rekuperace (jízdou z kopce se vrací část energie zpět) kterou konkurence v podobné cenně nenabízí, rozhodně chválím.

Kola

Kola Essential

Samozřejmě zmíním i kola, ty jsou u Essential 8.5″ nafukovací. Na cestě i horším terénu se drží dobře, v dešti však sklouznou, do deště bych ale elektro kolobky nebral, baterce vlhko dost vadí. Co se týče odpružení tak funguje ale na kočičích hlavách trošku skákat budete, není to ale nic hrozného nebo nepříjemného. Hate však přijde u huštění kde přeji hodně trpělivosti, buď musíte zajít za trpělivým automechanikem s hodně nástavci na vzduchovou pistol, nebo si pořídit kompresor od Xiaomi za 1000 Kč. Proč to Xiaomi vyřešilo tak stupidně netuším, doufám že se to u další generace vylepší

Bezpečnostní prvky

Začněme světly. Na zadní straně máme jedno červené, velmi jasné. Na straně přední pak velmi silný reflektor s úhlem tak, aby světlo dopadalo na zem a zároveň o vás dalo vědět ostatním vozidlům. Nechybí samozřejmě odrazky ve předu, v kolech, no snad úplně všude… chválím.

Dále brzda. Ta je kotoučová v zadním kole a je opravdu velmi účinná, ubrzdíte všechno a velmi plynule a vyváženě. Opět bodíky k plusu.

Brzda Essential

Mobilní apka

Ke koloběžce nechybí samozřejmě mobilní apka, Xiaomi Home. V té můžete zjišťovat detailní statistiky jízdy, upravovat režimy rekuperace apod… Nechybí také cool věc, zámek. Kolobku přes apku zamknete, když s ní někdo bude chtít odjet nepůjde to a začne houkat, pořád ji ale může odnést v ruce, doporučuji tedy nosit s sebou i zámek.

Zpracování

Xiaomi koloběžku vyrobilo z hliníku a váží asi 12 Kg. Se zpracováním nemám jediný problém až na řídítka. Xiaomi vyrobilo řídítka z pěny a to je pěkně blbé, po čase se zašpiní, začnou drolit a sakra, proč tady nemáme gumová řídítka jako u dražších verzí? Jinak je zpracování v pohodě a kolobku i celkem jednoduše složíte. S přenesením to bude těžší, 12 Kg je 12 Kg a do schodů se koloběžka pronese, to však vytýkat nemohu, na koloběžky je to ještě málo.

Závěr

Závěrečný verdikt bude záviset na cenně, aktuálně se Mi Electric Scooter Essential prodává za 8999 Kč / 308.9€ a za tuhle cenu mi to zkrátka přijde málo, raději bych připlatil a koupil dražší verze s větším dojezdem. Pokud však koloběžku zastihnete v akci, kde se objevuje velmi často tak neváhejte a berte! J ji kupoval za asi 7 500 Kč na black friday a za tuhle cenu je to zkrátka bezkonkurenční koupě. Bodvě koloběžce udělím 8 z 10 bodů.

Kde koupit? Heureka.cz, Heureka.sk

Zalíbil se ti příspěvek? Sdílej ho!
David Švrček
David Švrček

Technologiím se věnuji už nějaký ten pátek, nejvíce se hrabu v androidových smartphonech, poradím si však i s windowsy. Ve volném čase se věnuji focení, natáčení a střihu videí na svůj YouTube kanál. Řídím se heslem "imagine mít v telefonu android" :)

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..