Vivo Y76 – Ztělesnění elegance

Už je to nějaká doba co jsme tady naposledy měli telefon od Vivo. Tento výrobce však nedávno oslavil první úspěšný rok na našem trhu a tak nám přinesl novou, elegantní a povedenou střední třídu Vivo Y76. Telefon nás na první pohled určitě zaujme svým velice líbivým vzhledem, ale třeba také fotoaparátem či úctyhodnou výdrží baterie. Co všechno tedy za své peníze dostanete? To si povíme v následujících řádcích.

Displej

Tradičně započnu hodnocení zobrazovačem. Ten bohužel papírově moc za dané peníze nezaujme a upřímně, i z mého hlediska tenhle panel bych u takového telefonu nerad viděl. Nasazen máme 6.58″ IPS LCD displej s 60 Hz obnovovací frekvencí a FHD+ rozlišením. Samotná kvalita displeje však není špatná, rozlišení je dostatečné, barvy na IPSko velmi pěkné a pozorovací úhly také skvělé. Bohužel ale 60Hz v této třídě rozdrtí snad každá konkurence, takže když už 60 Hz, tak alespoň AMOLED. Jediné co u displeje opravdu mohu pochválit, je svítivost, 460 nitů není sice mnoho, ale je to hodnota u které s čitelností nemáte problém.

Displej Vivo Y72

Výkon

Od displeje poskočím kousek níže, k jeho vnitřnostem. O chod systému se v tomto případě stará starý známý MediaTek Dimensity 700, který rovněž v dané cenové relaci asi dokážeme nahradit něčím novějším a výkonnějším. Telefon ale šlape díky optimalizaci svižně, takže bych problémy neshledával. Byť tady není výkonu úplně na rozdávání, tak PUBG nebo Asphalt 9 si na telefonu zapaříte. K samotnému čipu ještě dopomáhá velká 8 GB RAMka, kterou lze ještě virtuálně rozšířit, díky rychlému úložišti o kapacitě 128 GB. To rozšíření vám pak z 8 GB udělá 12 GB.

Kdybych se měl vyjádřit k rychlosti a plynulosti systému, ta není vůbec špatná. Dimensity 700 šlape spolehlivě, záseky v systému už nenajdete, opoždění tady taky není. Někteří recenzenti si na záseky stěžovali, patrně však ale došlo k aktualizaci a já musím říct že se záseky jsem se nesetkal. Musím říct že na tomhle má ale i podíl taky nová verze systému FuntouchOS 12, které přináší novou a vylepšenou optimalizaci celého systému, k tomu se ale ještě dostaneme.

Vivo Y72

Výdrž

Výdrž se papírově taky nezdá nějak extra. 4100 mAh akumulátor není moc velký, ale ani malý. V kombinaci s 60Hz displejem, vcelku slabším procesorem a novou optimalizací ždíme telefon z akumulátoru maximum a samotného mě překvapilo, kolik telefon vydržel. Dostával jsem se na cca 7.5 – 8 hodin u zaplého displeje, což v mém používání dává dva plné dny. Což je velmi slušné.

Co se týče nabíjení, Vivo nešetřilo a nasadilo 44W nabíjení s adaptérem v balení. 44W rychlostí 4100 mAh akumulátor nabijete za necelou hodinku, cca asi 50 minut.

záda Vivo Y72

Fotoaparáty

Hlavní Snímač

Fotoaparáty se z mého pohledu zdály býti předností telefonu, minimálně tedy toto mohu říci o hlavním snímači. Nasazen máme 50 MPx hlavní snímač s PDAF. Musím říct, že snímky mě opravdu mile překvapily, měl jsem ale po Vivo Y33s i podobné očekávání. Snímky jsou za hezkého počasí fakt krásné, nechybí jim ostrost, detaily, kontrastně hezké a byť saturovanější, přesto ale na oko líbivé. Občas vás ale HDR nechá ve štychu, hlavně v náročných scénách kde se mísí více scén dohromady, tudíž telefon buď ztmaví stinné místo, nebo zase přepálí to světlé místo. To samé musím říct i o fotkách v noci nebo velkém šeru, tam mají fotky tendenci změknout a s nočním režimem i díky softwaru rozmazat.

Věc kterou také nepochválím, je 2x digitální výřez. Nevím proč, ale software se zde chová strašně agresivně. Fotku se snaží doostřit ale tím, že extrémně zvýší kontrast na snímku až je fotka nepřirozená a nevypadá hezky. Kdyby se tohle zmírnilo a foťák řezal z fotek jak fotí klasicky hlavní snímač, bylo by to perfektní.

Macro a Bokeh senzor

Pod hlavním snímačem už jsou jen tyhle dvě 2 MPx nádhery. Bohužel tady chybí šíro, což znovu lze prominout u levnějších telefonů, ale v dané třídě už je šíro nějakou takovou hladinkou, byť i to 8 MPx. Ale k Macru, jak vám fotky popsat, zkrátka klasické macro střední třídy. Kvalitou je to nic moc ale pro nějaké pokusy nebo fancy fotky asi stačí.

Selfie kamera

Selfie kamera má 16 MPx a upřímně, mě zase mile překvapila. Rovněž za dobrého světla produkuje fotoaparát slušné selfies. Fotkám nechybí ostrost, detaily a líbivá saturace. Bohužel má ale kamera občas problém přeexponovat, respektive ji to trvá. Tudíž opět, fotit ve vhodném prostředí a světle. I samotné video z selfie kamery není špatné, FHD@60fps je dostatečné, ale bohužel mu chybí stabilizace.

Video

Video je pro danou třídu ale slabinou. Stabilizaci má skvělou, o tom bez debat. Ale pouze FHD video moc k dané ceně nezaujme, opět už je trošku zvykem mít 4K@30fps. Video dost pomalu přeostřuje, ale zase rychle exponuje. Kvalita samotného videa však za konkurencí silně zaostává.

Systém

Telefon již disponuje novou verzí FuntouchOS 12. Optimalizací je to povedená nástavba, stále krásně rychlá, bez reklam a balastu a hlavně krásně čistá, přehledná a intuitivní na ovládání. Mě se ale moc nepozdává designová linka nové nástavby, systém je celý takový víc hranatější a ostřejší, 11 a starší verze systému byla více zaoblená a zakulacená, osobně se mi to líbilo více. Samozřejmě však netvrdím, že to tak musí mít každý. FuntouchOS se stále řadí mezi má nejoblíbenější prostředí a sám ho používám i na svém daily driveru a nemůžu mu nic vytknout.

Zpracování a obsah balení

Konstrukce a design je asi to největší lákadlo zařízení. Kdybych měl vyjádřit krásu telefonu jedním slovem, tak úžasná, je slabé slovo. Telefon se drží netradiční designové linky od ostatních výrobců, jeho plastová záda která jsou tyrkysově modrá mění pod úhly světla barvu do červeno-oranžova. Rámeček, který je také bohužel plastový ale zase krásně zpracovaný, postupně se u tlačítek zužuje a zase rozšiřuje, tlačítka v něm jsou příjemná na dotyk… Zkrátka zpracovaní a design telefonu je zase u Vivo na jedničku s hvězdičkou. Možná jediné co bych telefonu vytkl, je až zbytečně moc velký modul fotoaparátů.

Z hlediska obsahu balení, přítomen je telefon, pár manuálů s jehlou na šuplík SIM karty, kvalitní a pevný silikonový obal a samozřejmě 44W nabíječka s USB-C kabelem.

Prohodím taky pár slov o ostatní výbavě telefonu. Například musím pochválit stálou přítomnost 3.5 mm jacku, který je bohužel pomalu na ústupu. Telefonu také nechybí NFC či dokonce FM Rádio. Pochválit musím rovněž čtečku otisku prstu v zamykacím tlačítku, je přesná, rychlá… prostě špičková. Trošku kritiky ale schytá reproduktor. Je sice hlasitý ale postrádá detailnost zvuku a hlavně, v této třídě už opět hojně nalezneme stereoreproduktory.

Vivo Y72

Závěrečné hodnocení

Co o telefonu říci závěrem? Za mě je asi největší problém telefonu cena. 7499 Kč sice není mnoho peněz na dnešní ceny mobilních telefonů. Za tyhle peníze ale už u konkurence dokážeme papírově sehnat lepší kousky s vyšším výkonem, plynulejšími displeji… Vivo má ale s telefonem teď jednu páku. Stále totiž běží akce, kdy k telefonu dostanete povedená sluchátka Vivo TWS 2e v hodnotě 1499 Kč zdarma, které jsme rovněž recenzovali. V případě takové akce by se telefon docela vyplatil, bohužel jakmile tato akce skončí, bude to mít telefon mezi konkurencí složité. Oosbně se zastávám názoru, že by telefon měl stát 6-6 500 Kč. I tak si ale myslím, že si telefon své příznivce najde, je to totiž hezky vypadající a spolehlivý kousek, byť ne s tou nejlepší výbavou. Bodově bych telefonu udělil 8 bodů z 10 a jedná se opravdu o fajn střední třídu.

Kde koupit ? Alza.cz

Zalíbil se ti příspěvek? Sdílej ho!
David Švrček
David Švrček

Technologiím se věnuji už nějaký ten pátek, nejvíce se hrabu v androidových smartphonech, poradím si však i s windowsy. Ve volném čase se věnuji focení, natáčení a střihu videí na svůj YouTube kanál. Řídím se heslem "imagine mít v telefonu android" :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..