Vivo V23 5G – Cover me in sunshine

K recenzi se nám tentokrát dostala novinka v podobě nové vyšší třídy z dílny Vivo, Vivo V23 5G. Smartphone na první pohled zaujme svým designem zad, ty totiž umí jednu zásadní věc, mění barvu v kombinaci s UV světlem. Jak je na tom ale výbava? Poradí si s konkurencí v dané cenové třídě? Tak přesně to, si povíme v této recenzi 🙂

Displej

Recenzi započnu již tradičně, displejem. Oproti minulé generaci, Vivo V21, nedostala V23 žádný update. Máme zde stále stejný, FHD+ 6.44″ AMOLED panel s 90 Hz obnovovací frekvencí a certifikací HDR 10+. Panel to není špatný, v dané cenové relaci řekl bych, že optimální. Mě osobně velmi vyhovuje hlavně velikostí, pohodlně se ovládá jednou rukou. Barvy jsou sice na můj vkus lehce studenější, můžete si je však zkalibrovat v nastavení. Co se týče jasu, nevyženete jej k záři reflektoru, na přímém poledním slunci je tedy čitelnost lehce horší, dá se ale s telefonem pořád pracovat a jas, myslím si, stačit bude.

Načal bych ale také ten výřez, docela probíraný prvek u Androidových telefonů, tak hlavně že u Applu nikomu nevadí a dává všem smysl, že? :D. Ne, dost vtipů. Véčka od Viva se soustředily hlavně, na skvělé fotoaparáty, především selfie kameru. K té se ale v průběhu ještě dostanu. V tom notchi, jsou skryty nejen dva snímače, ale i spousta senzorů. V konečném součtu tedy ten notch mohu odpustit, neříkám že by to nešlo vyřešit třeba dvojitým průstřelem… Ale po nějaké době používání si na notch zvyknete a nepřijde vám velký. Btw… rámečky jsou na displeji taky vcelku malé.

Výkon a používání

O chod telefonu se nám stará nový procesor od Mediateku, MediTek Dimensity 920 5G. Velice schopný čip, který se popere s každodenní náloží vašich požadavků na telefon. Plynulost prostředí, načítání aplikací, zpracování fotek… vše rychlé a bez problémů, se záseky prostředí se tady nesetkáte. Je tady ale jedno „ale“. Vivo do své nástavby vkládá spoustu animací, úprav a přizpůsobení… ty ale bohužel běh systému krapet brzdí. Není to nic hrozného, pořád je telefon plynulý. Pokud je ale vypnete, zjistíte o co mi šlo. Najednou se totiž telefon nakopne a sviští jako vlajka, prostě ukázkově. Signálu se telefon také drží dobře, v místech s 5G jsem se připojil a po většinu času chytáte i 4G nebo VoLTE.

Navíc je tady taky jedna lahůdka. Vivo se totiž rozhodlo telefon na náš trh dovézt pouze v jedné paměťové verzi a to 12/ 256 GB. Takže za své peníze, cca 12 000 Kč dostanete hned 256 GB rychlého a prostorného úložiště. A u RAMky také 12 GB nekončíme. Díky virtuálnímu rozšíření totiž získáte navíc, ještě 4 GB RAMky. V součtu tedy máte stroj s 16 GB RAM paměti, což je už na vyšší třídu, víc než slušné číslo.

záda Vivo V23

Baterie a výdrž

Výdrž se opět řadí k excelentním, to je ale již u telefonů Vivo známé. Byť Vivo V23 disponuje pouze 4200 mAh baterií, s výdrží se řadí mezi špičku. V mé klasické dny, jsem s telefonem vydržel jeden a půl dne používání. Ve dny, kdy jsem se s telefonem krotil, jsem se dostával na plné dva dny výdrže. Podržte se, ale s automatickým přepínáním obnovovací frekvence, jsem se dostával na necelých 7 hodin u zaplého displeje. Na tak malý akumulátor, to jsou opět hodnoty, kterými se telefon může bez ostýchání chlubit

Navíc nabíjení, nasazeno jsme dostali 44 W rychlonabíjení, s adaptérem v balení. Z 0 na 80% se tedy dostanete za nějakých 40-45 minut. Rovněž, skvělé hodnoty.

zadní část  Vivo V23

Systém a prostředí

Vivo V23 dostává hned ze stratu nejnovější verzi Androidu, tedy Android 12 s nástavbou Funtouch OS 12. Funtouch OS mám osobně velmi rád. Prostředí je jednoduché, přehledné, bez zbytečného balastu nebo reklam v systému. Je tady ale jedna velká hrubka, kterou by Vivo mělo urychleně opravit. Překlady v systému. Ty se sice již zlepšily, narazíte na ně jen hlouběji, to však nemění fakt, že tady pořád jsou a nedělají dobrý dojem. Z příkladů, ve fotoaplikaci, místo vodoznak modelu, máte modelovat vodoznak. V nastavení, místo chytré přepínání frekvence, máte chytré přepnutí hovoru… Takových případů mohu jmenovat nespočet. Jinak ale nemám k systému jedinou výtku, vše běží ukázkově a máte z telefonu pocit velmi dobré optimalizace a kvality.

Fotoaparáty

Fotografické výkony nepředvádí Vivo V23 vůbec špatné, ba naopak, jsou na tom fotky velmi dobře. Vyzvednout si zaslouží určitě také dvojice selfie kamerek se zabudovanými bodovými světly v rámečku displeje. Noční selfies jsou tak rázem parádní.

Hlavní snímač

Pojďme se ale do foťáků ponořit trochu hlouběji. Začneme tím hlavním snímačem. Do boje jsme dostali nasazený 64 MPx snímač se světelností f/1.9 a PDAF. Oproti V21 je škoda, že optická stabilizace je fuč, i tak ale elektronická se činí velmi dobře. Samotné snímky jsou ovšem velice pěkné. HDR se sice barev nebojí a spíš než přesně barevnou, dostanete saturovanější fotku, ovšem na oko líbivou. Ostrost snímků, dynamický rozsah, odhadnutí expozice pomocí Ai také bez sebemenších problémů. To samé platí i o 2x digitálním výřezu, Vivo jej softwarem pěkně vyladí a výsledkem je fotka, se skvělým výsledkem. Naštěstí tomu není stejně, jako u Vivo Y76.

Samou chválu mohu říci i o fotkách za noci. Noční režim u Viva se předvádí v tom nejlepším možném ohledu. Fotky za noci jsou věrné, nešumí, i přes chybějící OIS prakticky nedostanete máznutou fotku. Tmavá místa se zesvětlují, vyvážení bíle nebo kontrola světel na fotce je bez problémů a za noci dostáváte ze snímače opravdu velmi hezké fotografie.

Širokoúhlý snímač

Šíro pak nedostává takové pozornosti, jako jeho hlavní kolega. Nasazen jsme dostali základní, 8 MPx snímač. Tady třeba konkurenčí A52s nebo A53 od Samsungu vede. Samotné fotky ale nejsou špatné, spíš ale ničím nepřekvapí. HDR se ještě agresivněji angažuje do zpracování fotek, často barvy vytáhne až do maxima, v tmavých místech vytahuje zbytečně stíny, výsledkem je opak měkčí fotka. Detailů zde moc nehledejte, spíš se je snaží najít software, kterému se to někdy povede, jindy ale ne. Zkrátka na šíro není moc spoleh, někdy se vyparádí s pěknou fotkou, jindy se slabším snímkem. Za noci platí o šíru to samé, někdy obstojný snímek, jindy zničený. V noci bych fotil spíše primárně na hlavní foťák.

Makro

K Makru asi jen krátce, byť se může zdát jako zbytečný senzor, tak nevím čím to je, ale fotky nevypadají zas tak špatně. Není to telemacro z Poco, ale je to slušné makro.

Selfie kamera

Teď k té, jedné z největších předností telefonu. Dvojice selfie kamer ve složení 50 MPx a 8 MPx širokoúhlého senzoru. Fotky dělá 50 MPx snímač skvělé. Dynamický rozsah je velmi dobrý, snímky jsou ostré, dokáží udělat i slušný bokeh efekt a HDR je na tom obdobně jako u hlavního snímače na zádech. 8 MPx šíro je fajn pro selfies, kde je více osob. Úhel záběru je sice jen 105°, i tak se ale na fotku vleze dost lidí. Fotky z šíra jsou krapet měkčí, HDR se občas až přehnaně angažuje, snímky jsou ale v součtu pěkné

Za noci pak 50 MPx předvádí skvělé výkony. V rámu nad displejem je totiž ukryta dvojice přisvětlovacích diod, které navíc, dokáží měnit teplotu barvy ze studené na teplou, to V21 neuměla. Světlo z nich je pak příjemné, není agresivní a nočnímu snímku dobře poslouží. Fotky za noci nešumí a jsou ostré, jen narážíme zase na problém s chybějící OIS. Musíte mít prostě pevnější ruku, aby fotka nebyla máznutá, to u V21, která tu OIS má, nehrozí. Na šíro bych pak za noci moc nesahal, fotky docela šumí a není to úplně to pravé ořechové.

Video

Telefon na 64 MPx snímači zvládá maximálně 4K video při 30fps. Jak jsem ale říkal, optická stabilizace je ta tam. Neříkám že ta elektronická není špatná, svojí funkci plní dobře, ale oproti V21 (která OIS má) je rozdíl citelný. FHD video vypadá dobře, je stabilizované, ostré, přeostření nebo přeexponace funguje. Video ve 4K má ale neduh, je trošku měkčí a á problém s ostřením. Pokud třeba přeostřujete ze stromu na krajinu, ostření se jakoby sekne. Pak není ostré nic a musíte doostřit prstem.

Video ze selfie kamery je na tom podobně, zase nám zmizela optická stabilizace. Elektronická tady rovněž není špatná ale není to ono, Vivo V21 má video ze selfie kamery daleko lepší. Každopádně ostření, vyvážení bílé a exponace funguje velmi spolehlivě. Patrně jedno z nejhezčích videí na selfie kameru v dané třídě, navíc tedy ve 4K. V21 je ale v téhle disciplíně, prostě lepší.

Zpracování a design

Dostávám se teď k té frázi v nadpisu, „cover me in sunshine“. Tenhle telefon totiž disponuje jednou, velmi jedinečnou funkcí. Skleněná záda jsou totiž pokryta speciální chemickou vrstvou, která reaguje na UV světlo. V základu jsou tedy záda zlatavá až meruňková, po reakci se slunečním zářením, se ale barva zad změní. Pak stačí telefon schovat do kapsy a do pár minut to máte zase zpátky zlaté. Poté hází odlesky tyrkysové. Na instagramu, kde nás mimochodem nezapomeňte sledovat, jste se nás také ptali, jak dlouho to telefon zvládne dělat. Z Vivo mi poté přišla odpověď, že po neomezenou dobu. Tato funkce tedy nikdy nepřestane fungovat.

Zpět ale k samotnému vzhledu telefonu. Jedním slovem, tohle je nádhera. Již moje Vivo V21 byla velmi designová a Vivo V23 to zase posunulo o parník výš. Ostré hrany telefonu, ano, možnou inspiraci u jablečných telefonů nelze vyvrátit, působí skvěle. Telefon se velice pohodlně drží a působí takovým „mini“ dojmem. Navíc je rámeček z leštěného kovu, takže i perfektně odolný. Na zádech poté máme poměrně velký modul fotoaparátů, možná by jej šlo zmenšit, ve kterém se ukrývají tři čočky fotoaparátů. Záda navíc hází třipitvé odlesky a jsou krásně matná. Váhově je telefon pak parádně lehký, váží asi 180 g a tenký (7.6 mm). Prostě až na notch, tomu telefonu po designové stránce nelze absolutně nic vytknout.

Výtek se ale pár najde ve zbylé výbavě telefonu. A začnu rovnou reproduktorem. Ano, pouze jeden spodní monorepráček, to se mi ve vyšší třídě vůbec nelíbí. Byť reprák nehraje špatně, není to ale ani žádný audio zázrak, to samé mám u své V21 a repráček opravdu nedělá dobrý dojem. U toho audia je také vhodné zmínit absenci 3.5 mm jacku, máte ale v balení stále přítomnou přechodku z USB-C na jacka. Jinak nechybí ani NFC, ani Dual SIM slot či perfektně rychlá čtečka otisků prstu v displeji.

Závěrečný verdikt

No a jsme na konci této rozsáhlé slohové práce, přiznávám, nechal jsem se trošku unést a máte to tady sakramensky podrobně. No ale zpět k závěru. Vivo V23 je telefon, který si spoustu lidí koupí, jen kvůli toho jak vypadá a Vivo si je toho dobře vědomo. Pro běžného uživatele nerozhoduje při koupi jak je telefon vybavený, nýbrž to, jak vypadá. Kolem a kolem, Vivo V23 je velice povedený smartphone. Za 11 990 Kč s 256 GB úložištěm, je to skvělá koupě. Pokud se vám telefon líbí, nebojte se ho a kupujte, neuděláte s ním chybu. Mě jen mrzí jedna věc, a to absence OIS u fotoaparátů, jinak s telefonem nemůžete mít problém. Bodově uděluji 9/10 bodů.

Kde koupit? Alza.cz

Recenze: Vivo V21

Zalíbil se ti příspěvek? Sdílej ho!
David Švrček
David Švrček

Technologiím se věnuji už nějaký ten pátek, nejvíce se hrabu v androidových smartphonech, poradím si však i s windowsy. Ve volném čase se věnuji focení, natáčení a střihu videí na svůj YouTube kanál. Řídím se heslem "imagine mít v telefonu android" :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..