TCL NXT Wear G – V budoucnost hleď!

Pod ruce se nám dostala docela čerstvá novinka ze stáje TCL a to chytré brýle TCL NXT Wear G . Já jsem hodně přemýšlel, jak vám je představím a vlastně, na co brýle jsou přesně určené. Dospěl jsem k názoru, že žádné přesné určení není. Lidský mozek je vynalézavý a nejen my v redakci ale i ostatní fanoušci jsme přišli na spousty využití těchto brýlí. Já jsem s brýlemi pracoval nějaké dva týdny, takže mám nějaké poznatky z pozorování. Spíš než jako recenzi , bych tenhle text pojal jako představení vám, čeho jsou tyto brýle schopné.

Promítání obrazu

Začnu patrně tím nejpřednějším u těchto brýlí, tím jsou displeje. Samotné brýle vám mají vytvořit dojem jakéhosi vlastního monitoru o velikosti 140″ a ve vzdálenosti 4 m od vás. Brýle v sobě skrývají dva, FHD Micro OLED displeje. Tyto displeje pak pro vaše oči vytváří dojem, jedné velké obrazovky. Když bych se měl zaměřit právě na kvalitu promítaného obrazu. Brýlím se hodně daří, vytvořit ten dojem jedné velké plochy, opravdu to v brýlích vypadá jako kino. Dobrá je i kvalita displejů, barvy jsou věrné, rozlišení dostatečné, zkrátka super. Musím ještě podotknout že, kdyby to někoho zajímalo, skrz brýle samozřejmě nevidíte ven, pouze na displeje.

Displeje

Hodí se také ještě zmínit, že brýle disponují i zabudovanými reproduktory. Ty jsou v nožičkách brýlí na úrovni uší. Zvuk z nich sice není audiofilní zážitek, na druhou stranu pro hraní či sledování filmů stačily naprosto bohatě. Pokud se ptáte, za váš obsah neslyší vaše okolí, nemůžu to úplně vyvrátit, slyší, ale hodně potichu. Takže třeba při hluku v letadle by neslyšel nikdo nic. Stále však máte možnost, napárovat si k telefonu bezdrátová sluchátka i během používání brýlí.

Připojení a funkce

Zařízení pracuje v takzvaném režimu PnP (Plug and Play). Takže brýle připojíte a prakticky máte vystaráno, vše se samo zapne a hned funguje. Stejným způsobem probíhá i napájení, brýle nemají žádný zabudovaný akumulátor. Napájíte je tedy z vašeho zařízení, ke kterému je máte připojené. Brýle nějak extra nežerou, pro jistotu si ale vždycky svůj telefon dobijte, po dvou hodinovém filmu měl 5000 mAh akumulátor asi polovinu zbývající kapacity.

Co se těch funkcí týče, brýle nic samy o sobě neumí, nemají žádné ovládací prvky, žádný systém, nic. Ovládání brýlí probíhá kompletně skrze váš telefon a to samé i promítání, co máte na telefonu, máte v brýlích. Nějaké funkce získáte stažením aplikace ze stránek TCL. Skrz tu si ale pouze aktualizujete firmware a upravujete jas v brýlích. Je tam také přepínač mezi 2D a 3D režimem promítání, ten se mi ale nepodařilo rozjet všude.

Boční profil

Ale vrátím se ještě na chvíli k tomu připojení. Buďte si opravdu jistí, že vaše zařízení brýle podporuje. Z vlastní zkušenosti, než jsem našel kompatibilní zařízení, ztratil jsem týden :D. TCL sice říká, že brýle podporují více než 200 zařízení, tohle číslo ale na našem trhu docela klame. Co vaše brýle musí podporovat? V zásadě tři věci : USB OTG, Display Port v tom USB-C a reverzní nabíjení. V součtu jsou to tedy převážně vlajkové telefony, iPady, MacBooky a pár Windows laptopů a 2in1 zařízení. Kompletní seznam naleznete v odkaze zde.

Komfort nošení a zpracování

Zpracování vás bude asi taky docela dost zajímat. Samotné brýle jsou plastové a vcelku lehké, váží 130 g. K samotné kvalitě konstrukce nemám patrně moc výtek, jedna by se ale našla. Ony nožičky, jsou dost hrubé a pevné, zkrátka pokud máte větší hlavu tak po delším nošení vás začnou brýle tlačit. Doporučil bych se tedy u příští generace zaměřit na polstrování nožiček, případně je udělat tak, aby byly více adaptivní hlavě. Jinak více vytknout nemůžu, v balení jsou tři velikosti nosních opěrek brýlí, tak aby padly každému, které jsou velmi pohodlné. Kvalita kabelu je taky v pořádku, určitě bych se nebál nějakého zlomení, kabel je dost pevný.

Když bych se měl ale vyjádřit k tomu designu, ten je takový hodně futuristický. Brýle zkrátka vypadají nepřirozeně, jsou zatím vcelku velké. Na druhou stranu, je to první zařízení tohoto typu, svým způsobem. Je to tedy ještě všechno v plenkách a musíme ještě počkat, než se technologie vylepší natolik, že ji schováme do menšího a elegantnějšího kabátku. Patrně se na vás bude spoustu lidí dívat, upoutáte na sebe pozornost, ale věřím že se to jednou dostane do normálu. Už letos TCL na CESu představilo další kousek těchto brýlí a vypadá jinak, je menší, elegantnější.

Co se týče balení. V něm dostanete velmi pevné skořepinové pouzdro na brýle, do kterého schováte spoustu věcí. Dále v pouzdře naleznete ty tři nosní podložky, čistící hadřík a rámeček pro korekční čočky. Ano, pokud by jste měli nějaký problém, váš optik vám může do brýlí zhotovit čočky namíru.

Kde brýle použít? A k čemu vlastně slouží?

Pokud jste to ještě v průběhu článku nepochopili, k čemu vlastně brýle jsou. Zjednodušeně řečeno, je to takové přenosné VR. Zkrátka zařízení, které sbalíte do tašky a je připravené k použití. Když jsme nad tím v redakci přemýšleli, dostali jsme spoustu možností, kde by se takové brýle daly využít. Primárně, je to váš soukromý monitor na cesty, větší a pohodlnější obrazovka než koukání do telefonu či noťasu. Větší zábava při hraní her na telefonu nebo i slušná učební pomůcka. Je velice zajímavé, kolik se toho s brýlemi dá vymyslet. Vás ale budou asi zajímat konkrétní situace, takže třeba :

  • Máte dlouhou cestu vlakem, letadlem a chcete si ji zkrátit sledováním filmu. Připojíte brýle, pohodlně se usadíte a máte nerušenou zábavu v pohodlí
  • Pracujete na nějakém veřejném místě (kavárna, vlak apod…) a nechcete, aby vám kdokoliv koukal přes rameno? Opět vyřešeno, v brýlích máte dostatek soukromí
  • Hrajete mobilní hry a chcete si je užít na trošku jiné úrovni? VR na telefonu je docela cool, nemyslíte?
  • Ležíte doma v posteli, spolubydlící nebo partner/ka se chce dívat na televizi ale vy máte jiný program. Lehnete si, zapojíte brýle a máte televizi na 140″ obrazovce
  • Když jsem hovořil o učebních pomůckác. Mohla by se z brýlí stát úžasná pomůcka do muzeí nebo naučných areálů, interaktivní prohlídka s komentářem v brýlích by byla zajímavá

Těch využití by se dalo najít spousty, sám jsem z toho překvapený. Vy jste určitě taky na nějaký přišli. Je i celkem zajímavé, že se brýle v Česku docela rychle vyprodaly, patrně tedy sklízí úspěch.

Závěrečný pohled

Kdybych měl říct něco o brýlích závěrem. Nemá smysl vám tady říkat jestli vám brýle doporučím, nebo ne. Tohle není produkt pro masy, sám bych si ho asi nekoupil, protože pro něj nemám tak velké uplatnění. Na druhou stranu si ale myslím, že si své příznivce najdou, lidi kteří je budou milovat. Z mého pohledu do je zkrátka produkt, kterým nám TCL ukazuje, čeho je schopno a kam se v budoucnu bude ubírat. A já jsem za takové produkty rád, poslední dobou je trh nudný a takové produkty ho nakopávají.

přední strana TCL NXT Wear G

TCL se přesouvá k výrobcům jako je LG, Oppo, Vivo… Prostě výrobce, co se nebojí experimentovat. Pokud vás zajímá cena, v Česku se brýle nyní prodávají za 14 990 Kč, což, buďme upřímní, je dost peněz za prakticky extérní monitor. Jak jsem již zmiňoval, není to produkt pro masy, ale pokud ty peníze máte a brýle vás zaujaly… buď bych čekal na další generace, nebo je prostě koupil. Když pro ně máte využití tak proč vlastně ne. Pro mě je to minimálně zajímavý produkt, který by si měl zasloužit pozornost.

Kde koupit? Alza.cz

Zalíbil se ti příspěvek? Sdílej ho!
David Švrček
David Švrček

Technologiím se věnuji už nějaký ten pátek, nejvíce se hrabu v androidových smartphonech, poradím si však i s windowsy. Ve volném čase se věnuji focení, natáčení a střihu videí na svůj YouTube kanál. Řídím se heslem "imagine mít v telefonu android" :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..