V této recenzi se podíváme na vlajkovou loď společnosti TCL, TCL 20 Pro. Výbavou však tento kousek míří spíše do vyšší třídy. Telefon je sám o sobě fajn, kazí mu to však poměrně sebevědomá cena a velmi agresivní konkurence. Jdeme se mrknout jak telefon obstál a čím může zaujmout.
Displej
Recenzi začněme z přední strany telefonu, displejem. Máme tady 6.67″ FHD+ AMOLED displej s HDR barvami. Displej má slušnou jasnost 420 nitů a na přímém sluníčku není s jasem problém, barvy jsou taky opravdu velmi krásné a napomáhá tomu také funkce NXTVision kterou mají pouze telefony TCL. Trošku slabinou je jen 60 Hz obnovovací frekvence displeje, za tuto cenu bych očekával více. Dále je v displeji ještě čtečka otisků prstu která je vcelku rychlá a přesná.
Výkon
Pokročíme dále do nitra telefonu, o svižný chod telefonu se stará Snapdragon 750G který najdeme třeba také v Samsungu Galaxy A52 5G. Procesor je dostatečně silný a vše zvládá velmi dobře, nikdy se mi telefon nezasekl ani nezapotil. Plynulému chodu prostředí také dopomáhá 6 GB RAM paměti a obří 256 GB úložiště které navíc můžete rozšířit o MicroSD kartu. Celkově si nemůžu na výkon stěžovat, telefon se se vším vždy velmi dobře popral.
Baterie a výdrž
Od čipu budeme pokračovat níže a mrkneme na nádrž, ta má kapacitu 4500 mAh což je relativně slušná hodnota. S přehledem zvládnete jeden den používání. Něco navíc už bude záležet na tom jak telefon používáte. Já se standardně domů vracel s cca 15%. Kdyby jste chtěli dobít šťávu, můžete buď 18W drátově s 18W nabíječkou v balení nebo bezdrátově až 15W což je velká přednost, bezdrátové nabíjení je pod 15 000 Kč prakticky neosazené.
Fotoaparáty
Hlavní snímač
Teď pojďme kouknout na to jak tenhle kousek fotí, musím říci že to není vůbec špatné. Začněme hlavním 48 MPx snímačem IMX582 od Sony. Za dne produkuje velice slibné fotky s dostatkem barev a detailů, přehnaná saturace se ale drží na uzdě a barevné podání fotek se mi opravdu hodně líbí. Pochválím také přítomnost optické stabilizace která funguje také dobře. Dále nechybí noční režim který je také velmi slibný. Samotný snímač ještě nabízí 2X digitální výřez, který je taky velmi dobrý.
Ultraširokoúhlý snímač
Pokračujme širokoúhlým senzorem, ten má 16 MPx a opět nepodává vůbec špatné výsledky, fotky mají krásné barvy, dostatek detailů a i úhel záběru 123° je úctyhodně široký. Šíro mě opět velmi mile překvapilo
Makro a Bokeh snímač
Nakonec máme ve čtyřce na zádech ještě dva 2 MPx snímače, pro macro a bokeh efekt které jsou krásně do počtu ale na fotky toto moc nebude. Byť pokud chytnete dobré světlo tak z macra vytáhnete i celkem slibnou fotku.
Ze přední strany pak ještě máme 32 MPx selfie kamerku která fotí rovněž velmi hezké snímky a nemohu si na ni stěžovat.
Systém
Systém alias půl telefonu, jak je na tom systém v tomhle kousku? Musím říci že ne vůbec špatně. Základem systému je Android 11 s nadstavbou TCL UI. Systém je dobře optimalizován a se záseky se u tohoto kousku nesetkáte. Taktéž se nesetkáte s žádnými reklamami a balastu také není moc. Systém pak nabízí velice povedenou funkci “edge bar“, taková lišta na kraji telefonu s oblíbenými funkcemi, aplikacemi apod. Zmínit také musím speciální tlačítko na levé straně rámečku které si můžete naprogramovat a využívat ho k čemukoliv, třeba zapínání svítilny, spoušť fotoaparátu… je toho opravdu spousta. Musím říct že systém se mi opravdu velice zalíbil a vídky k němu nemám. Zde ještě musím zmínit haptickou odezvu která se rovněž TCL opravdu velice povedla a je skoro jako u dražších vlajek.
Zpracování
Půjdeme do posledního bodu recenze a tím je finální zpracování celého telefonu. Telefon je vyroben ze skla v kombinaci s hliníkovým rámečkem. V ruce působí telefon velice dobře a stále se dá v rámci možností ovládat jednou rukou. Váha asi 190 g je pak také příjemná a telefon není extra těžký. Záda jsou pak matná s lesklým pruhem u fotoaparátů. Zmínit také musím že fotoaparáty vůbec nevystupují z těla a jsou plně zapuštěny, tohle jsem už dlouho neviděl. Telefonu chybí voděodolnost. Celkově se mi na oko telefon opravdu dost líbí, není to stereotypní kousek. Zmínit taky musím lehce zaoblený displej na stranách který telefonu dodává na kráse. Drobnou vadou však je pouze jeden monoreproduktor, ten by zde za tuto částku být měl. Pochválím však přítomnost 3.5 mm audio konektoru.
Závěr
Konečný verdikt, jak bych tedy telefon zhodnotil? TCL 20 Pro není špatným telefonem, jen bohužel získal příliš sebevědomou cenu. Za aktuálních 12 590 Kč (500€) zkrátka telefon není úplně jasnou volbou, když navíc vezmu v potaz že podobně vybavený Galaxy A52 5G stojí 10 000 Kč, má to telefon zase těžší. Každopádně je tenhle telefon opravdu velmi vydařeným kouskem a na nic si v průběhu testování stěžovat nemohu, kdyby však stál o pár tisíc méně, bylo by to lepší. Tohle TCLko je bohužel dalším kouskem kterému skvělou vizáž zkazila cena.
Kde zakoupit? Heureka.cz
[…] a pokud máte chuť na další počtení, nabízím recenzi na vlajkovou loď od TCL, TCL 20 Pro. Těším se na vás opět za […]
[…] je riešené 18W adaptérom v balení rovnako, ako tomu bolo u jeho výkonnejšieho brata TCL 20 Pro. To je pre strednú triedu a cenu smartfónu viac než v poriadku. Ak by však model priniesol […]