ROG Fusion II 500 – Všestranná herní koruna

Recenzí herního příslušenství není nikdy dost. Spousta značek, spousta produktů a teď záleží jen a jen na vás, který kousek si z tisíce produktů vyberete. Pokud by jste chtěli váš výběr ulehčit, nabízím vám alespoň částečnou pomoc ve výběru herních sluchátek od ROG. Sluchátka, ROG Fusion II. 500, o kterých si spolu popovídáme, nejsou špatnou volbou. Mají však ale jeden neduh, jaký to je? A jaká jsou sluchátka celkově?

Pohodlnost a zpracování

Započněme patrně jedním z nejdůležitějších parametrů u herních sluchátek a ne, RGB to fakt není. Sluchátka budeme mít u počítače dlouhé hodiny, primárně večer a pohodlí je to, co nás bude co nejvíce zajímat. Musím říct že při prvním úchopu mě sluchátka překvapila váhou, 310 g není mnoho a na hlavě jdou cítit jen opravdu lehce. Může za to bezpochyby i použitý materiál, sluchátka jsou z velké části plastová, plast je ovšem kvalitní, až na lesklé prvky. Například ty u hlavového mostu vypadají jak z čínské hračky, to není moc pěkné. Hlavový most lze pak uživatelsky přizpůsobit délkou, která má příjemnou klikavou odezvu a jde tak akorát z tuha. Tlačítka umístěná na bocích mušlí mají rovněž příjemnou odezvu a dá se vcelku pěkně zvyknout na jejich umístění. Výstel hlavového mostu je měkká a v tlusté vrstvě, tudíž nic netlačí

Náušníky

Sluchátka dostaneme hned ze startu s dvěmi variantami náušníků. Jedny jsou klasické, kožené, druhé z takové látkové síťoviny. Kožené mě osobně vyhovují více, jsou měkčí, lépe se přizpůsobí uchu a krásně odfiltrují okolní hluk. Oproti tomu polštářkové, ze síťoviny jsou krapet pevnější, to však neznamená nepohodlné, ale mají za mě jednu velkou výhodu. Nepotí se v nich tak extrémně uši, zkrátka vám v nich není horko. Záleží tedy na vaší preferenci, které zvolíte. Musím však vytknout systém uchycení náušníku, nasazení nového je vždy 5 minutový boj, prosím dořešit, například magnetickým uchycením :D. A mimochodem, náušníky se v případě poškození dají i vyměnit, nové se pohybují kolem 500 Kč za pár, což je fajn, protože si myslím že kožené se po určité době začnou loupat, jako se tomu děje u mých jiných sluchátek.

RGB

ROG Fusion II 500 také disponují RGB podsvícením v mušlích. Je to sice fajn fancy věc, jen u sluchátek mi přijde naprosto zbytečná, vzhledem k tomu že vy ji nevidíte. Na každém náušníku je v zadní části výřez se třemi svítícími pruhy. Nechybí samozřejmě napojení do ROG ekosystému skrze programy ROG Aura a Armoury Crate, kde si podsvícení můžete přizpůsobit.

Zvuk

Zvukově ROG Fusion II 500 přináší taktéž slušný požitek. V mušlích se totiž ukrývá dvojice velkých 50 mm měničů o frekvenčním rozsahu 20 Hz – 40 KHz. Ve zvukovém profilu je jasně znát, že jsou sluchátka pro hráče, mají velmi výrazné bassy aby kladly důraz např.: na střelbu. Nesmíme opomíjet ani ESS 9280 Quad DAC, které se stará o bezztrátový přenos zvuku v plné kvalitě, díky kterému sluchátka disponují také certifikací Hi-Res audio. A zvuku také nechybí podstatný herní detail, 7.1 prostorový zvuk navíc s technologií ROG Hyper-Grounding, která se stará o věrný a čistý zvuk v prostoru hry a přenáší jej do vašich uší.

Měniče ROG Fusion II. 500

Mikrofon

Mikrofon je právě bohužel tím jediným, docela podstatným kamenem úrazu. ROG vsadilo na nasazení nových zabudovaných AI Beamforming mikrofonů s odfiltrováním zvuků v pozadí. To se bohužel ale vůbec nepovedlo. Respektive, odhlučnění funguje velice dobře, třeba hluk v pozadí, mačkání klávesnice nebo klikání myší jde slyšet opravdu jen slabounce, bohužel ale za cenu degradace kvality zvuku. Funkce zkrátka není doladěná a potřebuje ještě spoustu práce. Zvuk z mikrofonu totiž zní, jako kdyby jste byli někde pod vodou, je zkrátka hodně tlumený, hluboký. Nemusí vás to trápit pokud používáte jiný mikrofon, třeba na rameni a taky netvrdím že se mikrofon vůbec nedá použít, jen prostě moje herní sluchátka za polovinu ceny mají mikrák kvalitou zvuku daleko lepší. Koncept funkce není špatný, jen je zatím v takové spíše “beta” verzi.

Připojení

Připojení sluchátek je taktéž trošičku kámen úrazu. Sluchátka jsou čistě kabelové, což bych neviděl jako obrovský problém v dané cenové relaci. Pokud v počítači máte USB-C, máte vyhráno, stačí sluchátka připojit skrze přibalený opletený a kvalitní kabel a fungují vám jak to sluchátka, tak RGB. Když USB-C nemáte, buď to si je připojíte jen skrze 3.5mm jacka, čímž příjdete o RGB podsvícení a funkcí ovládání hlasitosti kanálů, o té později. Tudíž pro 100% fungování si musíte připojit jak to jacka, tak to USB-A kabel. Věřte že to už tak pohodlné není, ale stále se to nějak zvládnout dá. Jinak jsou sluchátka bez jakékoli citelné latence zvuku.

Funkce

Funkce jsou za mě zase jedno velké plus, které těmto sluchátkům nahrává. Mušle sluchátek jsou totiž poseté tlačítky. Na pravé mušli máme tlačítko pro přepínání zvukového režimu mezi konzolí a počítačem, pod ním velice užitečné kolečko pro ovládání hlasitosti kanálů. Takže si přímo na sluchátkách můžu upravovat poměr hlasitosti mezi hrou a třeba discordem. Na levé mušli kolečko pro hlasitost a přepínač pro vypnutí mikrofonu.

Závěr

Sluchátka ROG Fusion II 500 za mě nejsou špatnou volbou k nákupu. Pohodlné a designové sluchátka s užitečnou funkcí za relativně slušný peníz, i když přirážka ROG jde v ceně cítit. Každopádně, za 3279 Kč dostanete, myslím si, kvalitou odpovídající produkt který zapadne na každý herní stůl. Jediný parametr, který mě mrzí, je ten mikrofon. Pokud by se u příští generace funkce NC upravila, nebo se minimálně dala vypnout, bylo by to skvělé herní kombo. Bodově udělím solidních 8 z 10 bodů.

Kde koupit? Alza.cz

Zalíbil se ti příspěvek? Sdílej ho!
David Švrček
David Švrček

Technologiím se věnuji už nějaký ten pátek, nejvíce se hrabu v androidových smartphonech, poradím si však i s windowsy. Ve volném čase se věnuji focení, natáčení a střihu videí na svůj YouTube kanál. Řídím se heslem "imagine mít v telefonu android" :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..