Poco X3 NFC – Stále ještě král?

Dnes se podíváme na telefon Xiaomi Poco X3 NFC. Na trend ohledně přidávání speciálních služeb za jméno jsme si zvykli třeba s 5G telefony, ale to, že Poco dá za název službu, kterou má v dnešní době spoustu telefonů. Celkem to vzbuzuje otázku proč, ale otázka, na kterou dnes budeme odpovídat zní: „Je to i po půl roce něco, co se dostane na vrchol nižší střední třídy?“

Napsal Ondřej Kratochvíl – bývalý redaktor GeekSpace.cz

Xiaomi Poco X3 NFC displej

Design

A začneme úplně standartně u designu. A podíváme se na záda Poco X3-jky. Ta jsou hezká a velmi zajímavá hlavně tím, jak moc jsou odlišná. Styl, jakým Poco svůj telefon podalo si mi opravdu hodně líbí. Pod různými úhly vrhá různé odlesky a logo, které je roztažené přes polovinu je vidět jen pod některými úhly. Pokud máte rádi velká loga na zádech, tak z toho budete naprosto očarováni.

Prostředek zad dále zdobí kolečko se čtveřicí fotoaparátů, které doplňuje na jedné straně blesk a vše tak působí symetricky, jako pyramida s obdélníkovým podstavcem při pohledu shora.

Nevýhoda zad se ovšem objeví při delším používání a tím je jejich patlavost. Po chvilce používání se jednoduše upatlají a pokud jste něco takový hnidopich jako já, tak ho budete pořád drhnout trikem, dokud si do trika neprodřete díru. Nebo použijete přiložený silikonový obal, kde oceňuji fakt, že USB-C konektor je zakrytý a chrání ho tak před prachem.

Když už jsme u ochrany telefonu obalem, tak je dobré zmínit, že telefon dále nabízí v podstatě lepší, ale stále relativně základní odolnost proti vnějším vlivům IP53 sám o sobě bez obalu. Není to nic extra navíc, ale je dobré to zmínit, že tímto telefon disponuje, když už se tím chlubí.

Co ještě zmíním, ač to k designu nepatří, tak fakt, že o zvuk telefonu se starají stereo reproduktory s krásným a čistým zvukem. Zvuk z nich se linoucí je na své poměry výborný.

Každopádně poslední věc, kterou k designu ještě řeknu, je pochvala, že na spodní části telefonu se nachází 3,5 milimetru Jack. Toto považuji za velmi dobré rozhodnutí ze strany Xiaomi, tedy Poca.

Design na telefonu je krásný tím, jak je jiný. Co mě však celkem mrzí je fakt, že není k dostání ve stejných barvách jako krabička a tím je černá a žlutá. Podle mého názoru by taková kombinace mohla být opravdu super. Závěrečné hodnocení designu dávám 90 %.

Čtečka

Jako u většiny telefonů se i zde starají o odemykání primárně 2 věci a tím jsou čtečka otisku prstů, která je tady umístěná na power-buttonu a přední kamera, která odemyká telefon pomocí jednoduchého načtení.

Čtečka otisků na power-buttonu se mě osobně celkem líbí a přijde mi praktičtější než čtečka na zádech a čtečka v displeji. Navíc má opravdu bleskové reakce a telefon je tak bez dlouhé prodlevy celkem rychle odemčen. Samozřejmě nutné dodat, že mokré, nebo mastné ruce prostě problém budou a zůstanou v jakýchkoli čteček.

Toto se též promítne do závěrečného hodnocení a hodnocení odemykání bude 90 %.

Vibrační odezva

Podle čeho se taky dá poznat dobře odvedená práce je haptická odezva telefonu. O tu se zde stará malý motorek a opět je to něco, co u telefonu oceňuji. Jen by vibrace mohly být trochu menší v případě chybného na

čtení prstu, protože už se mi stalo, že telefon byl málem upuštěn na zem, protože mi kamarád telefon podával, špatně ho chytil a pak se lekl.

Xiaomi Poco X3 NFC záda

Systém v Poco X3

Samozřejmě, že další meta testování je jako obvykle systém telefonu. Tam najdeme 10. android s nadstavbou MIUI 12, který Xiaomi už nějakou dobu pro svá zařízená používá. Tam musím dodat, že žádná změna od jiných telefonů jednoduše nenastala.

Co mi tam ovšem opravdu hodně vadí je tuna balastu a naprosto zbytečných aplikací, které telefon naprosto zbytečně zahlcují. Na druhou stranu je to právě díky těmto aplikacím, které vykupují výbornou cenu tohoto telefonu, takže ačkoliv se mi to nelíbí a nejsem v tomto sám, tak se celkem ukazuje, že toto je bohužel cesta, jak dělat zařízení levná a dostupná. Na druhou stranu bych asi řekl „Small price to pay for salvation.“

Takže závěrečné hodnocení systému bude dobré, ale ne nejlepší 85 %.

Výkon

A další destinací, na kterou zavítáme je tradičně výkon zařízení. O co nejplynulejší chod obrazu se v Poco X3 stará procesor Snapdragon 732G společně s grafickým akcelerátorem Ardeno 618, 120 Hz displejem a 6 GB RAM, která je obecně, podle mého názoru, na telefony to nejideálnější. V dnešní době, co se týče RAMek, tak 3 jsou minimum, 4 v pohodě, 6 luxus, 8 přepych a cokoliv většího už nesmysl.

Herní zážitek z telefonu je opravdu úžasný. Telefon rozjede i celkem náročné hry a aplikace na relativně dobrou grafiku a vysoké rozlišení. Telefon se nijak neseká, a to jsem na něm nechal jet celkem hodně aplikací a u toho hrál.

Pokud používáte telefon mimo jiné na mobilní gaming, tak mohu s klidem říct, že neuděláte chybu.

Excelentní výkon si za mě zaslouží Excelentní hodnocení 100 %.

Displej

Displej IPS LCD o úhlopříčce 6,67 palce má opravdu hezké barvy a výbornou rychlost odezvy. Musím však mít menší výtku a tím je ghosting při rychlém swajpování na strany. Na každodenní činnosti typu internet, filmy na Netflixu, YouTube videa je to opravdu super věc. A tam ghosting nehrozí

Tady mohu i pochválit notifikační diodu, která se nenápadně umístěna, ale zároveň dobře viditelná, když svítí.

K displeji moc víc dodat nemohu, tak přejdu k jeho hodnocení, a to bude slušných 90 %.

Paměť

Při vybírání velikosti paměti máte na výběr mezi 64 nebo 128 gigabajty. Když bych si teď vybíral, do které paměťové verze půjdu, zvolím si určitě tu větší. Cenový rozdíl se pohybuje okolo sedmi stovek, takže v tom takový problém nevidím.

Co mi však trochu vadí a dává mi důvod ke koupi spíše vyšší paměťové verze je paměťový slot u telefonu. Ten je totiž hybridní a tak, pokud používáte 2 sim karty, si budete muset vybrat mezi simkou a paměťovkou.

Osobně si myslím, že toto telefonu opravdu škodí, protože budu za paměť za paměť strhávat procenta a dám „jen“ 90 %.

Baterie

Po paměti, která je podle mě spíše slabší kvůli slotu, ale stále dobrá. Následuje raketový pohon, který táhne telefon v před v podobě 5160 mAh baterie. Ten telefon je díky baterce naprostá bestie. S mou relativní šetřivostí mi byl telefon schopen vydržet okolo 5 dnů a když jsem na něm prováděl spoustu úloh najednou a často na něm hrál, tak jsem stále vydržel 2 dny s klidem. Toto je pro telefon opravdu výborná zpráva. Ještě lepší správa je podpora rychlonabíjení, kdy se telefon nabije opravdu rychle. Přesný čas bohužel netuším.

Opět zde nechávám 100% hodnocení.

Fotoaparát

Předposlední věc, kterou budu zmiňovat je fotoaparát telefonu. Ty se dělí na 3 kategorie. Super, jde to a mě si nevšímejte, já jsem tu do počtu.

Do první kategorie super se samozřejmě řadí hlavní 64 MPx fotoaparát. Jeho snímky ve spojení s umělou inteligencí jsou opravdu krásné. Na výstupy si nejde stěžovat. Hezké barvy a obecně všechno okolo.

Druhou kategorií je zastoupen širokoúhlý fotoaparát, který je dobrý, ale opět mě zde chybí kombinovatelnost s panoramatickou fotkou. Jinak jsou výsledky v pohodě.

A pak tu máme poslední kategorii fotoaparátů, a to ty do počtu. Tam se řadí makro čočka, kde prostě hlavní čočka s umělou inteligencí vytvoří lepší výsledek. No, a to samé platí pro clonu (oba mají rozlišení 2 MPx).

Co však musím pochválit je video. Oproti Honorům s mizernou stabilizací je toto úplně něco jiného. Výborná optická stabilizace, a dokonce videa až ve 4K při 30 snímcích za sekundu.

Fotoaparát super dojem, ale hodně to kazí ty dopočtové nesmysly, které kdyby tam nebyly, tak by telefon mohl být ještě levnější. Škoda a promítnu to i do hodnocení. 90 %.

Fotka ohně s telefonem Xiaomi Poco X3 NFC

Cena

A samozřejmě poslední zastávka není nic jiného než cenovka. Ta se u Poco X3 pohybuje mezi 6 a 7 tisíci korun podle velikosti interní paměti. A na tu cenu se perfektně hodí.

Závěr

Takže suma sumárum. Jaký je tento telefon? Za sebe ten telefon mohu jednoduše doporučit. Jeho finální hodnocení je 90 %.

Fotka západu slunce s Xiaomi Poco X3 NFC

Zalíbil se ti příspěvek? Sdílej ho!
GeekSpace.cz Partner
GeekSpace.cz Partner

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..