Logitech G920 – solidní volant pro milovníky řízení

Jste sorta hráčů, která si ráda užívá jízdu v herním světě? Rozhodujete se jaké herní příslušenství pro závodění pořídit? Já se vám pokusím přiblížit jeden velice solidní volant a řadící páku, konkrétně Logitech G920.

Balení

Volant je zabalen v docela veliké krabici. Volant a pedály samotné jsou oddělené kartonovou příčkou, samozřejmě jsou zabaleny v měkké fólii. Řadící páka, jelikož se prodává zvlášť, tak je i zvlášť v daleko menší krabici. V balení kromě volantu, pedálů a řadící páky najdete jen návod, napájecí kabel s adaptérem, a kabely k propojení jednotlivých zařízení mezi sebou.

Krabice od volantu a od řadící páky

Zpracování volantu

Zpracování je zde opravdu dobré. Základna celého volantu, ve které se nachází všechna elektronika, je z plastu. Stejně tak jsou z plastu uchycovací packy, kterými se volant připevňuje ke stolu. I přes plastové zpracování pacek vše drží jako přibité. Na volantu jsou packy pro uchycení dvě, na řadící páce jsou dvě podobné packy a ještě jedna do trojúhelníku, aby se vám řadící páka neotočila. Zbytek volantu, tudíž konstrukce věnce, střed volantu a pádla k řazení jsou kovová. Také převodová ozubená kola uvnitř volantu jsou kovová. Po asi měsíci používání ale začal volant při pomalém otáčení zvláštně lupat. Nevím jestli to dělají již zmíněná ozubená kola, nebo některý ze dvou Force Feedback motorů. Na běžné používání to ale nemá vliv a normálně byste si toho nevšimli. Věnec volantu má potah z ručně šité kůže. Řadící páky pod volantem jsou z hliníku.

Volant Logitech G920

Zpracování pedálů

Co se pedálů týče, jejich základna je také plastová, samotné pedály jsou ovšem z kovu. Na spodku základny pedálů naleznete protiskluzové gumy, které fungují docela dobře, ovšem je lepší pedály o něco opřít. Což se může zdát jako problém díky nelogicky umístěnému kabelu, který vychází z čelní strany základny. Co bych ale vytknul pedálům, je nepříjemný zvuk a cvakání pístu, respektive pružiny, ve spojkovém pedálu. Ovšem na používání to zase nemá vliv. Co se mi ale naopak velice líbí je odezva brzdového pedálu, který je stejně tuhý jako brzdový pedál v autě.

Pedály k volantu Logitech G920

Zpracování řadící páky

Základna řadící páky je zase a znova plastová. Samotná páka je poté kovová. Plast jak na volantu, pedálech a řadící páce je velice kvalitní a nepůsobí levným . Na páce taktéž nalezneme ručně šitou kůži.

Logitech Driving Force Shifter

Zpětná vazba – Force Feedback

Force Feedback, neboli zpětná vazba, vám dává fyzicky vědět co se děje s vaším vozidlem ve hře. O zpětnou vazbu se zde starají dva velmi silné motory. A když říkám silné, myslím tím opravdu silné. Ve hře Forza Horizon 4 mám zpětnou vazbu asi na 30% a i tak je stále hodně cítit. Občas mám co dělat abych to uřídil. Při smyku se volant uvolní, naopak při jízdě v terénu to s ním opravdu hází. Ve hře Euro Truck Simulator 2 zase cítíte i vibrace motoru. Sílu, intenzitu ale také třeba jak silně se volant bude vytáčet ke středu, si můžete nastavit v programu Logitech G HUB, lepší je to ale nastavovat přímo ve hře. Zpětná vazba je v tomhle případě opravdu dobrá a funguje velice dobře. Pomocí těchto dvou motorů se volant také při každém připojení automaticky zkalibruje.

Připojení k PC/Xboxu

Jelikož je tento volant, společně s řadící pákou, určen pro PC a pro Xbox, na PlayStationu si s ním nezahrajete. Pro uživatele PlayStationu je zde prakticky identický Logitech G29. Liší se pouze jinými tlačítky, která jsou podobná těm na ovladači pro PlayStation, barvou a kompatibilitou. Při připojování, jak do PC tak do konzole, jde vše přes USB. Vlastně všechny věci, to jsou pedály a řadící páka, musíte zapojit pomocí speciálních konektorů zespoda do základny volantu. Volant se zapojuje do elektřiny přes trafo, a z volantu jde poté vše jedním USB kabelem, který se zapojuje do PC. Při každém zapojení se volant automaticky zkalibruje pomocí Force Feedback motorů. Na tomhle způsobu zapojení je výhodou, že vše jde do PC nebo konzole jedním kabelemnemusíte tak mít volné například tři USB vstupy. Mínusem je, že se za volantem vytvoří nevzhledná “chobotnice” z kabelů. Pro připojení volantu musíte tedy počítat s jednou volnou zásuvkou a jedním volným USB vstupem.

Zapojení pedálů a řadící páky do volantu.

Funkce

Dále na volantu najdeme tlačítka podobná těm na Xboxu, jelikož volant je určen jak pro PC tak právě pro Xbox. Verze pro PlayStation a PC je prakticky stejná, jen jsou na volantu jiná tlačítka, má jinou barvu a jiné označení. Celkem je na volantu až 15 programovatelných tlačítek. Volant má také ochranu proti přehřátí, což se vzhledem k ceně tohoto herního příslušenství rozhodně hodí. Jediné co mi malinko vadí je malá LED dioda pod Xbox logem, která velmi silně a ostře svítí do očí. Je to nepříjemné a docela to tahá oči, zejména teda za tmy. Vyřešil jsem to ovšem kouskem černé lepící pásky.

Boční pohled na ovládací tlačítka na volantu

Hraní

Chování ve hrách je při základním nastavení na můj vkus až moc tvrdé a nepříjemné. Zejména potom Force Feedback je v základu opravdu nepříjemný. Po přenastavení je však vše v naprostém pořádku. Bindování není u takové Forzy Horizon 4 ani u Project Cars potřeba, za to třeba v Euro Truck Simulátoru 2 si musíte kompletně přenastavit brzdový a spojkový pedál a polohy řadící páky. Nastavení tlačítek není třeba, budete ale muset mít po ruce stále klávesnici. Volant nabídne 900° rozsah otáčení. Řadící páka nabídne 6 stupňů a zpátečku.

Shrnutí

Celkově je tenhle volant, pedály i řadící páka skvělý kus hardwaru. Logitech G920 momentálně seženete za 5 990 Kč, což je oproti ceně při vydání opravdu dobrá cena. Při vydání stál asi 10 000 Kč. Řadící páku nyní pořídíte za asi 1 500 Kč. Oproti minulé řadě ovšem řadící páka není v balení, což je škoda. Výhodou je zase, že pedály které jsou k volantu mají i spojkový pedál, což některé levnější volanty nemají. Bodově ohodnotím volant, pedály i řadící páku 9 z 10.

Kde koupit? Heureka.cz Heureka.sk

Zalíbil se ti příspěvek? Sdílej ho!
Ondřej Lyko
Ondřej Lyko

Hrám se věnuji prakticky od mala. Největší slabost mám pro hry jako je Half - Life a podobné klasiky. Ve svém volném čase občasně fotím a nebráním se třeba pohodovější projížďce na kole. Jednou za čas si také něco vyzkouším v Adobe After Effects.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..