Lenovo Yoga Tab 13 – Všestraný a velký pomocník

Patříte stále mezi uživatele, kteří brouzdají ve světě tabletů, které poslední dobou, hlavně v době pandemie, získaly na popularitě? Nebo by jste do tohoto světa chtěli zabrouzdat a lákají vás takovéto zařízení? V tomhle odvětví je stále pár výrobců, kteří se v tomto světě orientují a přináší velice všestranná zařízení. Z takových výrobců můžeme jmenovat určitě Apple, se svým iPadem, ale třeba také Samsung nebo Lenovo. Právě o posledním výrobci dnes bude řeč. Přinesl nám totiž jedno velmi zajímavé zařízení, v podobě 13″ “drobečka”, Lenovo Yoga Tab 13. Jak si vedl v našem testu?

Obrazovka

Začal bych patrně tím, co je u tohoto zařízení jedno z nejdůležitějších odvětví. To je samozřejmě displej. U tohohle kousku máme panel, který je, na můj vkus, na tablet až moc velký. Na druhou stranu tím ale plní skvěle svůj potenciál extérního monitoru, skvělého mediálního zařízení ale také perfektního poznámkového bloku. Tablet dostal v nasazení 13″ IPS LCD panel s QHD+ rozlišením, 60 Hz frekvencí a Dolby Vision, HDR 10 certifikací. Panel to není špatný, má velice pěkné pokrytí a rozsah barev, dostatečnou jemnost a slušnou svítivost 400 nitů. Když bychom se ale podívali ke konkurenci, třeba k těm Samsungům. Za 16 000 Kč bych si panel představoval asi trošku lepší, nemusí mít nutně plynulejší obnovovací frekvenci, ale určitě by AMOLED panel přišel vhod :). V součtu si stěžovat nemohu, pro sledování filmů nebo na psaní poznámek je super. Musíme se ale dívat i na konkurenci.

Displej Yoga Tab 13

Výkon a chod tabletu

Výkon už takový problém zařízení nedělá, dostal totiž nasazen slušný čip, Snapdragon 870 (tedy rebrand Snapdragonu 865). Není to určitě nejsilnější procesor na dnešním trhu, stále je to ale silný kousek který zastane i náročnější práci. Chod a plynulost samotného prostředí je pěkný, občas se nějaké záškuby shledají ale to je způsobeno špatnou optimalizací Andoridu pro takovou plochu, doufám že Andorid 12L toto už vyřeší. Samozřejmě to nelze brát jako plnohodnotnou ukázku, ale střih FHD videa nebo úpravu fotek ve Snapseed či Lightroomu, zvládal kousek bez zaváhání. Čipu je k dispozici 8 GB RAM a prostorné 128 GB rychlé úložiště typu UFS 3.0. Konečně, je ale tohle multimediální zařízení pro psaní poznámek nebo kancelářskou práci, s tou si tablet ví rady vždy.

Lenovo Yoga Tab 13

Baterie a výdrž

S baterkou na tom není stroj také nejhůř, dostali jsme nasazený 10 200 mAh akumulátor. Vzhledem k kapacitě dostáváme výdrž okolo 10 až 11 hodin u zaplého displeje. To je velmi slušné číslo a jeden pracovní/školní den dáte s tabletem 100%. Zbyde energie i na nějaký ten večerní relax u filmu.

Nabíjet můžete rychlostí až 30W s nabíječkou v balení. Doplnit šťávu pak baterce trvá necelé 2.5 hodiny, což je docela dost ale přes den patrně nabíjet díky excelentní výdrži nebudete :).

Konektivita a funkce

Z hlediska konektivity stroj potěší ale i zklame zároveň. Přítomné jsou totiž pouze dva porty, přičemž jeden je USB-C 3.1 a druhý MicroHDMI. To USB-C musím pochválit, je opravdu blesku rychlé pro přenos souborů a médií. To MicroHDMI musím pochválit také, díky němu dostává tablet nových rozměrů využití. Například tablet skvěle poslouží jako extérní monitor, a to buď k notebooku/pc ale třeba i mně sloužil jako náhleďák ke kameře. Navíc máte šikovný kabel z MicroHDMI na velké HDMI přímo v balení, což se hodí. Dokážu si ale takhle tablet představit i pro nějakého grafika, co potřebuje dotykový displej k počítači. Na druhou stranu ale tabletu chybí docela dva zásadní porty. Určitě bych uvítal 3.5 mm jack, pro ten by se zde místo našlo a taky třeba čtečku MicroSD karet pro nějaké to přehrávání filmů z extérního zařízení.

Možná škoda je také absence SIM slotu, ten by jste u tabletu přivítali hlavně na cestách, kvůli internetové konektivity. To je u tabletů vyšších cenových sfér vcelku běžná výbava. Jinak určitě potěší výbava nejnovějším Bluetooth 5.2 nebo rychlou WiFi 6.

Systém

Z hlediska systému na tom Yoga Tab 13 není špatně. Android má sice do dokonalého pracovního systému docela stále daleko, hlavně z hlediska podpory nějakých pracovních aplikací. Každopádně office software tady běží v pořádku, stáhnete si Officy, maily vyřídíte, prezentace a úkoly do školy se na tabletu dají také pohodlně udělat. Pro nějaké delší psaní si asi budete muset dokoupit klávesnici, která bohužel v balení chybí. Z hlediska předinstalovaných aplikací jste tady v klidu, neříkal bych tomu balast, spíš apky co přijdou vhod. Dostanete předinstalovaný office balíček a programy Workspace od Google. Jinak celé prostředí je Android 12 s lehkou nástavbou ZUI přímo od Lenovo, která se o nějakou tu desktopovou optimalizaci snaží, ale přeci jen je to pořád android.

Je zde taky přítomna funkce Google Entertainment Space, která vám nabídne pro vás na míru udělané prostředí. Pro děti nabízí dětské aplikace a hry s kontrolovaným obsahem a pro dospělé na odpočinek zase netflix, zprávy apod…, nebo pro pracanty nějaké ty office balíčky a apky 🙂

Fotoaparát a zbylá výbava

Začal bych tím fotoaparátem, ze přední strany máme nasazenou 8 MPx selfie kamerku s biometrickými senzory vedle, pro bezpečné odemykání obličejem. Foťák to není žádný extra skvělý, na videoschůzky ale stačit se svým FHD videem stačit bude. Možná škoda je chybějícího snímače z druhé strany, někdo může říkat že je v tabletu k ničemu, já si ale myslím že své uplatnění pro účely dokumentace nebo skenování (dokumentů, QR kódů, …) by si určitě našla a docela mi schází. Konkurence zadní snímač nasazený má.

Ze zbylé výbavy je určitě vhod jmenovat čtveřici JBL reproduktorů s krásným stereo zvukem a bohatými detaily. Na tablet opravdu repráčky velmi mile překvapily a jsem nadšen z toho jak hrají. Pro sledování filmů, videí nebo klidně i poslouchání písniček jsou repráčky bezvadné.

Tablet také disponuje biometrickým zabezpečením v podobě odemykání obličejem, čtečka otisku prstu chybí. To odemykání je vcelku spolehlivé, rychlé, tudíž bez problémů. Ta čtečka otisku prstu mě tady upřímně neschází, u tabletu mi přijde to obličejové odemykání lepší.

Musím také ještě zmínit že tablet má podporu stylusu, který není součástí balení, ale můžete si ho dokoupit za 700 Kč. To samé paltí i o klávesnici a pouzdru, nic z toho v balení není, ale můžete si jej dokoupit.

Zpracování

Z hlediska zpracování začneme tím, co nejvíce upoutává pozornost. Řeč je o tom masivním háčku/stojánku na spodní straně tabletu, uvnitř vcelku masivního kloubu. Ten se může zdát jako zbytečný, nebo nepraktický, byl jsem stejného názoru. Opak je však pravdou a tohle je velmi užitečná věc. Díky němu máte tablet ve skvělém stojánku, který vydrží jakýkoliv tlak, takže ideální pro psaní poznámek ve vámi příjemné poloze. Další výhoda je také zavěšení tabletu, mě se to třeba hodilo, když jsem jej využíval jako náhledový displej ke kameře, ale těch situací by se dalo jmenovat více. Hák je i pevným madlem, v dlani se drží takhle tablet lépe.

Zpět ale k celkové konstrukci. Tablet není ani těžký. Váží 830 g, což je dost ale když vezmeme v potaz velikost a hlavně akumulátor, není to nic extra. Ze přední strany máme decentní rámečky, které nějak nepřekáží a pro držení tabletu v ruce jsou dobře uzpůsobeny. Na zádech pak máme v dolní části zmiňovaný kloub, ve kterém jsou z každé strany porty (USB-C a Micro HDMI). Celá záda a rámeček jsou pak hliníková, přičemž horní polovina zad je ještě kryta Alkatrazem. Vypadá to docela dobře, jen z praktického hlediska to nebude nic moc. Časem se může látka ošoupat, byť se dá utřít vlhkým hadříkem, tak i docela zašpinit. Dva tábory tady ale budou pořád, jedni design milují, druzí nenávidí

Závěrečný verdikt

Co o Lenovo Yoga Tab 13 říci závěrem. Z mého hlediska je dobrým multimediálním ale i studentským zařízením. Zaujme vás slušnou výdrží baterie, velkou plochou pro práci, optimálním výkonem a rychlostí či praktickým stojánkem nebo Micro HDMI portem. Z mínusů bych asi vytkl absenci 3.5 mm jacku a Micro SD slotu, pouze LCD 60 Hz panel, jsme zkrátka zvyklí na víc a chybějící zadní fotoaparát.

V součtu ale nemůžu skoro po měsíci používání říct, že je Yoga Tab 13 špatný. Za aktuální cenu 15 990 Kč, kterou si tablet může uhájit, vám jej i doporučím. Je ale taky fajn poohlédnout se po konkurenci, která v některých parametrech zase vyniká, je tedy volba zase samozřejmě na vás. Aktuálně tabletu uděluji slušných 8/10 bodů.Pokud ale chcete studentský tablet s klávesnicí a stylusem v balení, oželíte menší displej a slabší výkon, včetně absence Micro HDMI. Měl bych tady jeden tip. Nedávno recenzovaný Lenovo Tab P11 Pro za 13 000 Kč určitě také poslouží dobře.

Kde koupit? Tablet Lenovo Yoga Tab 13

Stylus Lenovo Pen

Tablet Lenovo Tab P11 Pro

Zalíbil se ti příspěvek? Sdílej ho!
David Švrček
David Švrček

Technologiím se věnuji už nějaký ten pátek, nejvíce se hrabu v androidových smartphonech, poradím si však i s windowsy. Ve volném čase se věnuji focení, natáčení a střihu videí na svůj YouTube kanál. Řídím se heslem "imagine mít v telefonu android" :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..