Pomalu se blíží vánoční čas a mnozí z vás stále neví co by se jim hodilo pod stromeček. Někteří také studují již na středních nebo vysokých školách, nebo je to v příštím roce čeká. Přesně to se také děje mě a proto se s vámi musím poděit o dokonalého společníka pro studentský život. Jedná se o tablet Lenovo Tab P11 Pro který je krásně lehký a nikdy vás nenchá ve štychu. Tak jdeme na jeho recenzi!
Displej
Displej potěší myslím si nejednoho uživatele. Díváme se totiž na 11.5” OLED panel s QHD rozlišením. Panel nabízí opravdu úchvatné barevné podání, tudíž bude dokonalým spoečíkem také pro profesionálního grafika. Kvalitu displeje také umocňuje podora HDR10, Dolby Vision a certifikace 100% pokrytí v sRGB. Pro ochranu zraku slouží dále německý standard TUV, ten se hodí hlavně při práci večer. Displej tedy bude skvělý jak pro zábavu, třeba dlouhé hodiny u Netflixu, tak pro práci, to jak tu office, tak i třeba grafickou. Chválím také svítivost, doložených 500 nitů je dostatek a s čitelností není nikdy problém.

Výkon
Co se týče výkonu tady Tab P11 Pro docela oproti konkurenci ztrácí. Za 16 000 Kč totiž dostanete Snapdragon 730G. Buďme upřímní, nejedná se o úplně ten nejvýkonnější čipset a tablety za stejnou cenovku jsou už zvyklé na vlajkové, nebo budgetvljkové čipy. Ona samotná plynuost a chod zařízení není špatná, animace se nesekají, systém taky ne.. jen si prostě občas na něco počkáte, ale není to nic strašného. Určitě ale nepočítejte že se jedná o nějaký výkonný počítač, střih videí mu moc nešel, zvládne max. FHD a render taky chvíli trvá. Na tohle ale tento kousek není, je na grafickou a kancelářskou práci a zde vám bude výkon vždy bohatě stačit. K samotnému chodu ještě dopomáhá 4 nebo 6 GB RAM paměti, doporučím vám raději těch mých 6 GB, přeci jen je to větší jistota. Úložiště je pak v jedné verzi, 128 GB, to vám stačí myslím si na vše.

Baterie
Akumulátor a samotná výdrž je na tom také velice dobře. Šťávu stroji obstarává 8600 mAh akumulátor který Tab P11 Pro dá dostatek energie i na tři office práce. U zapnutého displeje jsem se dostával na hodnoty cca okolo 12-13 hodin průměrné práce, což nejsou vůbec špatné hodnoty. Reputaci trošku kazí 20W nabíjení, nabíjet tablet je doslova “pain”. Já jsem nabíjel asi 3.5 hodiny, což není určitě nejpohodlnější a vyšší rychlost by přišla vhod. Musím ale pochválit nabíječku, klasický USB adaptér ovšem s dlouhým kabelem, což se hodí. To mě taky dostává ke zmínce portů. Dostaneme jedno USB-C a tím to končí. Osobně mi chybí 3.5 mm jack.
Systém
Systém není úplně nejlepší. Stejně tak jako Windowsy nejsou použitelné tabletově, Android 11 zase desktopově. Tady za to ale nemůže Lenovo, to se ve většině ohledech snaží, tady je prostě v háji jádro systému a za něj může Google. Lenovo nabízí speciální pracovní režim který se snaží tvářit jako takové rádoby Windowsy. Práce v něm je pohodlná, psaní a přepínaní mezi aplikacemi je bezproblémové a zvládáte i lehčí multitasking. V prostředí není ani moc předinstalovaných aplikací a balastu.
Mám však ale dvě docela velké výtky. Zaprvé systém není někde úplně dokonale přeložený, hlavně v nastavení a za druhé bugy. Může se vám totiž stát že vám z ničeho nic přestanou fungovat fotoaparáty, aplikace vyhodí hlášku že se k nim nedaří připojit. To lze vyřešit restartem zařízení, ale stejně… za 16 000 by se toto opravdu dít nemělo. Musím však v konečném důsledku říci že se se zařízením pracuje pohodlně, chce to cvik ale jde to. Třeba celá tato recenze je psaná skrze něj 🙂
Příslušenství
Opravdu silným argumentem ke koupi je příslušenství které máte v balení. Ze startu totiž dostanete Klávesnici, stojánek a stylus. To úplně konkurenti nenabízí a třeba u Apple si za takové hračky dost připlatíte

Klávesnice
Klávesnice je asi nejdůležitější. Lenovo nikdy nemělo s dobrými kláveskami problém a stejné je to i zde. Pokud si zvyknete na menší rozložení kláves tak se vám na ní bude datlovat naprosto na pohodičku. Klávesy mají příjemný stisk, krásně zpracovaný povrch a na tabletovou klávesnici opravdu povedený kousek. Pod klávesnicí je ještě touchpad, ten je opět zabitý střelou jménem Android. Přestože je jeho plocha malá, pracovat se na něm dá v pořádku. Zvyknout si ale budete muset na absenci promačkávání plošky, tu totiž Android nezpracuje. Nefungují také některá gesta jako vrácení se o stránku zpět či zobrazení poslední aplikace apod… Zkrátka opět něco co snad vyřeší Android 12L. Pochválit ale musím přichycení klávesnice, magnety jsou opravdu velmi pevné a drží jako přibité.
Stylus
K tabletu dostanete také dotykové pero Lenovo Precision Pen 2. To podporuje až 4096 stupňů přítlaku. Dokonale se hodí k čmárání poznámek, jednoduchých grafů nebo obrázků. Je možná škoda že nejde jakkoliv k tabletu přichytit, přitom by se pár míst našla. Dostanete ale alespoň silikonové pouzdro, to si můžete přilepit na tělo tabletu a mít stylus tam. I tak to není nejlepší řešení.
Pouzdro
Nakonec je ještě přibalen magnetický… řekněme stojánek / pouzdro. Destička se přicvakne na zadní stranu tabletu magneticky a slouží vlastně jen jako stojánek tabletu. Ochranu tady moc nehledejte, hrany tabletu jsou stále odkryté a bojím se že by při pádu stejně kryt odskočil. To je další věc která by určitě mohla být lepší, třeba aby alespoň částečně chránil hrany tabletu.
Zpracování a ostatní výbava
Co se Tab P11 Pro musí nechat je jeho krásný design. Ty ostré hrany, matné hliníkové tělo a tenké rámečky zkrátka přístroji sluší. Jako studenti určitě oceníte kompaktní rozměry, tenké tělo a hlavně nízkou hmotnost. Těch 485g je lehkých jako pírko a tablet hravě strčíte do baťohu, brašny či kabelky. Jediná stupidita celé konstrukce je kloub stojánku v přídavném krytu. Ten je totiž přesně uprostřed zad a když jej položíte na stůl, máte z tabletu krásnou houpačku. Fakt strašně nepraktická věc a není to moc chytré 🙂

Reproduktory
Reproduktory také potěší ne jednoho audionadšence. Ne, to bych měl zase až moc velké oči. Každopádně musím říci že ze čtyř reproduktorů JBL leze opravdu libový zvuk s krásným stereo efektem. Potěší také přítomnost certifikace Dolby Atmos. No zkrátka na Netflix, YouTube či cokoliv jiného jsou repráčky opravdu skvělé a v kombinaci s dokonalým displejem, je z tabletu skvělý multimediální nástroj.
Kamera
Začneme nejdříve kamerami na zádech. Tam se v pilulkovém modulu nachází hlavní 13 MPx snímač s 5 MPx širokáčem. Ono se nejedná o nějaké špičkové foťáky a buďme upřímní, kdo by taky chtěl na tablet něco fotit. Ale třeba pro skenování dokumentů, ofocení tabule ve škole nebo.. co já vím, zkrátka na dokumentační fotky je foťák určitě dostačující. 5 MPx šíro už je na tom s kvalitou hůř, je však pravda že opět dokumentačně, třeba pro nafocení místnosti, postačí.
Co se pak týče selfie kamer, zde máme také dvě, obě 8 MPx. Jenda slouží jako normální kamera, druhá jen pro odemykání obličejem (obsahuje TOF a IR senzor). Opět kvalitou to není asi něco na co by jste fotili selfíčka na instagram. Ovšem na videoschůzky úplně bohatě stačí.
Biometrické zabezpečení
Nakonec je tady zabezpečení, tablet můžete odemykat buď pomocí obličeje či otisku prstu. Začnu tím obličejem, to mě totiž dost zklamalo. Přeci jen když je přítomný IR senzor, mohlo by se zdát že bude odemykání spolehlivé ne? Bohužel zdání klame, kamerka mě nepoznala bez brýlí, když už jsem je měl tak jsem byl prý moc daleko, pak moc blízko… Zkrátka naprosto nesmyslné důvody a opravdu by to chtělo urychleně opravit. Čtečka otisku prstu je pak v zamykacím tlačítku. Ta není špatná, funguje alespoň spolehlivě, i když není nejrychlejší.
Závěr
Tak a co konečný verdikt? Já jsem byl stále zastáncem že z tabletu nemůžete absolutně udělat pracovní nástroj, neměl to tedy tablet vůbec jednoduché. Musím však po asi třech týdnech používání, kdy jsem jej vyměnil za svůj noťas, říci, že to není tak úplně pravda. Stále na tabletu nemůžete dělat profesionální práci, střih videí, úprava fotek.. zkrátka na to Android není přizpůsoben. Na druhou stranu já jsem na něm psal články jako o život a úplně v pohodě. Tudíž, nejedná se o náhradu počítače, to ne. Spíš taký online poznámkový blok. Odepíšete na maily, napíšete poznámky z hodiny, užijete si zábavu nebo relax při sledování obsahu…. prostě krásný malý společník do každé příležitosti.
Co se pak týče ceny, aktuálně Lenovo TAB P11 Pro stojí 15 990 Kč. Za tuto cenu už seženete třeba iPad Air, což z hlediska výkonu je daleko lepší soupeř. Otázka ale zůstává jestli takový výkon u tabletu potřebujete a zda neupřednostnit přibalené příslušenství u P11 Pro. Tudíž je výsledná volba opět na vás, pokud ale potřebujete něco opravdu jen na office práci a jde vám o velikost a váhu, s Lenovo Tab P11 Pro neuděláte chybu. Proto mu také uděluji 9/10.
Kde koupit? Alza.cz