Poprvé v historii GeekSpace se v recenzi mrkneme na notebook. Notebook který je našlápnutou herní bestií která se ničeho nezalekne, ale nechává si kousky elegance a něžnosti. Těmito slovy lze shrnout námi testovaný Lenovo Legion 5 Pro. Jak si tento “drobeček” vedl v našem testu? A zaslouží si svou ne-moc dostupnou cenovku?
Komponenty a výkon
Když už máme na test herní notebook, kde jinde začít než zkrátka u chlouby jeho vnitřností. Mě se na test dostala ta nejvyšší možná varianta která je k dostání. O procesor se tedy u mě stará osmijádrový AMD Ryzen 7 5800H který není rozhodně žádné ořezávátko. Společně s grafickou kartou Nvidia GeForce 3070 s 8GB GDDR6 vRAM a 32 GB RAM paměti, tvoří duo které se nezalekne ani těch nejnáročnějších titulů. Hráče ale stejně nejvíce zajímají čísla, tak tedy takový DOOM běžel na průměrných 200 fps, CS:GO na cca 300 fps nebo třeba Warzone na 150 fps, což mi dáte jistě za pravdu že nejsou vůbec špatné hodnoty. Já jsem ale duchem stále pracant takže zmíním i třeba takovou premiéru která 4K video přežvýkala vcukuletu. Výkon tedy z mého pohledu nebude nikomu scházet a i když se notebook nemá problém rozfuňet, vše s přehledem zvládne na jedničku.
Chlazení
Chlazení u tohoto stroje není vůbec na špatné úrovni. Systém chlazení ColdFront 3.0, založený na dvou samostatných ventilátorech a průduchy na zadní i boční straně notebooku odvádí svou práci znamenitě. Pokud zapnete náročnější tituly tak se nemají problém větráčky pořádně roztočit a taky že to uslyšíte. Jedno se však musí nechat, teploty se vždy drží na velice slušných stupních a to je věc která se u noťasů ne vždy vidí. Já jsem však zpozoroval jednu debilitu, kterého chytráka napadlo dát větrací průduch také na pravou stranu kde máte myšku. Stávalo se mi že jsem musel mít ruku dost vzdálenou protože když jsem se přiblížil začalo ji být docela dusno.
Úložiště
Zmínit musím ještě úložiště, to je opět v různých konfiguracích. Já dostal 1 TB verzi. Disk vždy ale bude stejný, tedy M.2 PCIe SSD disk od Samsungu které je perfektně rychlé. Navíc máte ještě možnost úložiště rozšířit o další NVMe M.2 disk, druhý slot je totiž volný.
Monitor
Další z důležitých věcí u notebooku je samozřejmě zobrazovač/displej/monitor… říkejte si tomu jak chcete. Konkrétně tady máme monitor ve zvláštním poměru 16:10, ten má dle Lenovo na svědomí lepší rozložení a pohled ve hrách, což je vcelku pravda. Samotný displej je pak 16″ QHD IPS displej s ultrarychlou 165 Hz obnovovací frekvencí. Panel je i opravdu velmi jasný, nabízí svítivost 500 nitů což je na noťas dost velké číslo. Displej je pak matný s antireflexní úpravou, dostatečně jemný a 165 Hz je pak třešničkou na dortu dokonalého herního zážitku. Nechybí samozřejmě podora G-Sync ani FreeSync či rychl 3 ms odezva. Já opět zmíním něco pro pracanty, displej má 100% pokrytí v sRGB, tudíž jsou barvy krásně přesné. Musím tady však zmínit jeden problém který jsem zpozoroval, při zapojení/vypojení nabíječky vždy displej na chvíli problikne což je dosti nezvyklé a za danou cenu by se to dít nemělo.
Webkamera
V poměrně úzkém rámečku okolo displeje je ještě v horní části ukryta webkamera. Ta tedy není žádná extra sláva, nabízí pouze HD rozlišení ale na videokonference dle mého bohatě stačí. U ní se ještě hodí zmínit tlačítko na boční straně které kameru vždy odpojí od napájení takže ji ani Windows nedokáže najít. Příjemná funkce pro lidi kteří mají rádi své soukromí.
Klávesnice
Myslím si že poslední velmi důležitou částí notebooku je také klávesnice. Klávesnice Legion TrueStrike nabízí rychlou odevzu a příjemný klikavý zvuk. Na klávesnici se mi jak dobře psalo, tak i v pořádku hrálo a nesetkal jsem se s nějakou citelnou latencí. Důležité také je RGB podsvícení, to je velice jasné a pod každou klávesou, takže i rovnoměrné. Navíc si jeho intenzitu, barvy či režimy můžete upravovat v předinstalované aplikaci Lenovo Vantage.
Touchpad
Pod klávesnicí je ještě ukrytý vcelku velký touchpad který je na jednoduché ovládání super. Na můj vkus má však trošku tvrdý a praskavý stisk, i když chápu že u herního notebooku není touchpad prioritou. Každopádně je za mě ale touchpad dobrý, nenadchne, neurazí.
Výdrž baterie
Výdrž baterie nebyl nikdy u herních notebooků silnou stránkou, tyhle kousky jsou zkrátka stavěné na stůl. U Lenovo Legion 5 Pro tomu není jinak a 80Wh baterie není úplně malá, stále není však výdrž excelentní. V pracovní chvilku, tedy se sníženým výkonem jsem na baterce dával maximálně 6-7 hodin výdrže. Pokud jsem začal hrát, zvedl se tedy výkon počítače, výdrž se pohupovala okolo maximálně 4 hodin, víc z tohohle kousku prostě nevymáčnkete. Ano, není to žádná sláva, ale mám pocit že většina herních notebooků se dostává na podobná čísla, lze to tedy brát jako jeden z mínusů?
Nabíjení
Zmínka také padne o nabíjení. To je vcelku rychlé, dobito máte za cca 2-3 hodinky. Nabíjení pak probíhá skrze proprietální konektor na zadní straně notebooku pomocí přibalené nabíječky. Samotná nabíječka má výkon 300W a nejedná se o žádnou kompaktní krabičku, je to pořádně těžká, velká a tlustá cihla která zabere dost místa v batohu. Výhoda ale je že notebook má na zádech i USB-C port s podporou PowerDelivery, pokud tedy doma máte USB-C nabíječku, alespoň 65W, můžete při nejhorším nabít notebook i takto, určitě to ale nebude nabíječka na hraní, na to opravdu 65W nestačí.
Konstrukce
Noťas na tom v ohledu zpracování není úplně špatně. Šasi je vyrobena z hliníku a designově se mi stroj dosti zamlouvá. Lenovo nemá u svých Legionů typicky vyřvaný hráčský design, jsou tady také ty game rysy ale přesto bych se nebál notebook vytáhnout i třeba ve škole jako pracovní nástroj, pokud jste teda svalovec :D. Notebook váží skoro 2.5 Kg což není rozhodně málo a s asi 500 g nabíječkou se vám v batůžku slušně pronese. Musím však říct že na můj údiv notebook ani nějak velce nepůsobí, je i relativně tenký v porovnání s tím co jsem viděl. Na výšku má asi 2.5 cm což je stále dost ale v ruce tak vůbec nepůsobí. Základna a pant displeje je pak pevná, všude díly lícují a zařízení působí opravdu robustně, o tom žádná. Zmínit ještě musím podsvícené logo na zadní straně které je prostě cool :).
Porty a konektivita
Co se týče zásoby portů, ta taky není vůbec malá. Z levé straně najdeme hezky po ruce 3.5 mm audio konektor a vedle něj USB-C. Na protější pravé straně pak jedno USB-A 3.1. Na zadní straně máme pak pořádné kombo, 3x USB-A 3.2, USB-C s podporou DisplayPort a Power Delivery, jedno HDMI 2.1, internetový RJ45 port a nakonec proprietární napájecí port. Zásoba tedy za mě víc než dobrá a asi mi vůbec nic nechybělo, možná čtečka karet ale chápu že to hráči moc nevyužijí. Co se pak týče konektivity, ethernet port podporuje připojení až 1Gbps internetu, nechybí WiFi 6 či Bluetooth 5.1 takže ani bezdrátově vás noťas nenechá na holičkách
Reproduktory
Nakonec ještě repráčky, ty jsou dva na spodní straně základny o výkonu 2W a měli by být pod taktovou Harman/Kardon. Nehrají moc špatně a řekl bych že je i zvuk vcelku detailní ale to pouze za předpokladu že máte notebook na stole, na peřině či kolenou už jde zvuk do kytek.
Závěrečné hodnocení
Tak a je tady závěr téhle ultradlouhé recenze. Jak bych tedy Legion 5 Pro zhodnotil? Z mého pohledu je Legion 5 Pro skvělým herním ale i trošku pracovním strojem do každé příležitosti se skvělým výkonem a teoreticky i rozumnou cenou. Samozřejmě netvrdím že je 50 000 Kč malá částka, na druhou stranu za své peníze dostanete solidní výkon a řekl bych že na tuto cenovku i vcelku nadprůměrný. Pokud tedy potřebujete notebook na náročnější práci třeba do školy nebo jste prostě zapáleným hráčem, myslím si že Legion 5 Pro bude spolehlivou a dobrou volbou. Aktuálně mojí testovanou verzi v Česku seženete za 46 990Kč. Levnější je k dostání pouze verze s 16 GB RAM a RTX 3060. Kdyby jste však měli zájem, nechám vám dole odkaz jak na verzi s 3060 tak na verzi s 3070. Každopádně nakonec bodové hodnocení, myslím že zaslouženě 9.5/10.
Verze s RTX 3060 : Alza.cz
Verze s RTX 3070 : CZC.cz
[…] Pokud máte zájem si ještě něco přečíst, nabízím třeba recenzi na herní noťas Legion 5 Pro či preview na Windows 11. Tak zase za […]