JBL Live 660NC – jak se zlepšila oproti minulé generaci?

Hledáte ideální sluchátka na cestování s úžasnou výdrží, ANC, pohodlím a skvělým zvukem? Live 660NC od JBL může být ta správná volba pro Vás! Stojí ale tato sluchátka za to vzhledem ke svojí ceně? A jak si vedou v porovnání se starší generací? To se dočtete v dnešní recenzi! Tak jdeme na to!

Obsah balení:

Většinou balení neberu jako nějak zvláště důležité, každopádně u tohoto modelu toho nedostanete úplně málo. V balení najdete kromě samotných sluchátek také napájecí kabel, audio kabel a hlavně látkové pouzdo na sluchátka, které se opravdu hodí, pokud často cestujete a nechcete u sebe tahat velké tvrdé pouzdro. Krabička je kartonová v elegantní černé barvě a dá se použít i jako tvrdé pouzdro na sluchátka. Za to palec nahoru!

Konstrukce: Výrazné zlepšení

Konstrukce sluchátek je další kapitola na kterou se společně podíváme. A opět budu pozitivně hodnotit. Hlavový most je látkový s kovovým základem uvnitř. Mušle jsou vyrobeny z kvalitního plastu, paměťová pěna je pokryta kůží. Oproti minulé generaci je pěna měkčí, což je příjemnější na používání. Sluchátka váží příjemných 265g a na hlavě to není nic strašného a nepohodlného. Líbí se mi i větší tuhost hlavového mostu, což byla věc, která mi u minulé generace docela vadila. Na mysli mám to, že sluchátka mnohem více drží na hlavě a uších. U minulé generace se při otočení do strany mušle od ucha lehce odklonila, tady drží jak přibitá. Celkově je konstrukce prémiová a rozhodně nejde o laciná sluchátka. A oproti minulé generaci Live 650BTNC jde rozhodně znát posun v kvalitě konstrukce.

Pohled na JBL Live 660NC
Zdroj: Vlastní obrázek

Ovládání: Logické a intuitivní 

Podíváme se nyní společně na ovládání. Základem je 6 ovládacích tlačítek a jedna dotyková ploška pro Google Asistenta. Pokud jste systém ovládání sluchátek od JBL nikdy neměli a nezkoušeli, tak nebojte. Ovládání je intuitivní, logické a zvyknete si na něj poměrně rychle. Ale už k samotným tlačítkám. Na těle sluchátek najdete pružinově posouvací tlačítko zapínání, což je rozhodně plus, jelikož se vám díky tomuto zapínání nestane, že byste sluchátka zapnuli omylem. Dále zde najdete tlačítka pro ovládání hudby, tedy Volume up/down pause. Trochu si rozebereme ovládání pomocí těchto tlačítek. Krátkým stiskem tlačítek hlasitosti ovládáte hlasitost, podržením přepínáte skladby. Hovor přijmete stisknutím tlačítka pause, odmítnete ho naopak dvojstiskem. Jednoduché a logické! Poslední dvě tlačítka jsou Bluetooth ANC/Ambient Aware. Za ovládání rozhodně palec nahoru!

Funkce: ANC, Ambient Aware i AutoPause!

Prvním velkým rozdílem oproti Live 650BTNC jsou právě funkce sluchátek. Hlavním tahákem je samozřejmě ANC, tedy aktivní potlačení hluku. To funguje vzhledem k ceně sluchátek tak, jak bych si představoval. Spolehlivé a účinné. Odflitruje vám hlavně nízké zvuky, například zvuk motorů letadla, ve vlaku, autobusu, … naopak nejméně jsou odfiltrovány zvuky střední frekvence, jako hlasy apod. Ani vítr nedělá ANC problém, to je velké plus. Není to dokonalost, ale zas na druhou stranu je zde znát vylepšení od předchozí generace. Další funkce je Ambient Aware, která dělá přesný opak ANC, a to že vám do sluchátek pustí zvuk z okolí. Tady už to není tak perfektní a při chůzi mikrofony snímají i pohyby hlavy a otřesy, což mi trochu vadilo. Ale pokud si funkci zapnete při přecházení přes přechod, tak plní svou funkci dobře! Samozřejmě je zde i Talk Tru, která vám zeslabí hudbu a zapne mikrofony abyste mohli konverzovat. Pojďme ale na další super funkce, například AutoPause při sundání sluchátek z hlavy, automatické vypnutí při nečinnosti, více zařízení připojených zároveň nebo i Google Asistent!

JBL Live 660NC - hlavový most
Zdroj: Vlastní obrázek

JBL Headphones: Aplikace ke sluchátkám

Zastavit se musím také u aplikace JBL Headphones. Tato aplikace vám umožní nastavovat ekvalizér sluchátek, spárovat Google Asistenta, zapnout další funkce jako AutoPauseAutoOff a další. Lze zde zapnout i vypnout ANC, Ambient Aware, Talk Tru, ale to není nic co byste nezvládli na samotných sluchátkách.

[appbox googleplay jbl.stc.com]

Google Asistent & Amazon Alexa

Ještě se zastavím u Asistentů. Sluchátka Live 660NC nabízí aktivovat si buď Google Asistenta, nebo Amazon Alexu. Já jsem zkoušel asistenta od Googlu, tak se budu věnovat jemu. Po spárování sluchátek, si v aplikaci aktivujete Google Asistenta. Dokončíte nastavení a máte hotovo. Asistenta vyvoláte pomocí dotykové plošky na levé mušli. Přes Google Asistenta můžete provádět i nastavení sluchátek, aktualizaci Firmwaru a další věci. Určitě došlo ke zlepšení oproti minulé generaci, která byla na Asistenta vázána méně.

Konektivita: Google Fast Pair na místě!

Ještě než půjdeme na zvuk, tak si řekneme něco o konektivitě. A začneme u bezdrátových technologií. Přítomno je samozřejmě Bluetooth 5.0 s možností připojení více zařízení naráz a audio kodeky AAC a SBC. Dále zde najdeme nový typ rychlého párování, a to Google Fast Pair. Na telefonu s Androidem vám vyskočí okno s nabídkou na připojení sluchátek, jako na iPhonech v případě AirPods. Funguje to super a určitě se za to dá prominout chybějící NFC.

Co se kabelových možností týče, tak lze využít dodávaný 2,5mm na 3,5mm kabel. Nevím proč 2,5mm, ale JBL se toho drží už delší dobu, asi zřejmě kvůli menší velikosti portu. Každopádně kabelové spojení tu je a to se v dnešní bezdrátové době cení!

JBL Live 660NC USB-C
Zdroj: Vlastní obrázek

Zvuk: Méně basů, více vyvážený

A jdeme konečně na to, na co všichni čekáte, zvuk. JBLko bylo vždycky známo tím, že v jejich produktech byl kladen velký důraz na basy. Záměrně říkám slovo “byl” a hned se dozvíte proč. JBL si řeklo, že je na čase ubrat ten silný důraz na basy. A to se jim povedlo! O zvuk se starají 40mm měniče s JBL Signature Sound a musím říct, že zvuk u těchto sluchátek je krásný, vyvážený, ale přesto živý, dynamický, … Zkrátka za tu cenu jde o opravdu skvělý zvuk.

Charakteristika zvuku

Zastavím se ještě u změny zvuku v závislosti na režimu propustnosti. Laicky řečeno, jestli se zvuk mění podle toho jestli vám sluchátka pouští zvuk z okolí dovnitř, či nikoliv. Musím říct, že jsem byl příjemně překvapen. Na rozdíl od minulé generace, kde zapnutí ANC znamenalo odlišný zvukový projev, je zde zvuk velice podobný ať už v režimu propustnosti, tak v režimu ANC. To jsem opravdu nečekal a musím říct že se to JBLku povedlo!

Na závěr kapitoly ještě rozbor zvuku jako takového. Jak jsem již říkal, basy jsou slabší a méně výrazné, ale stále jsou krásně čisté a hutné. Středy jsou tradičně trochu vzádu, jak už to tak bývá. Naopak výšky jsou opravdu čisté a pohlcující. Celkově je zvuk vyvážený a čistý, hodně záleží na kvalitě hudby. Pokud jste milovník hudby jako já a se sluchátky strávíte minimálně půlku dne, tak poznáte sebemenší rozdíl v kvalitě nahrávky. Ještě připomenu že zvuk si můžete přizpůsobit svému žánru v aplikaci JBL Headphones, což určitě také pomůže docílit ideálnímu projevu přímo pro vás!

Výdrž baterie: Wow!

Ještě než dojdeme na závěr, je potřeba si říct něco k výdrži. Sluchátka nabízí až 50h s vypnutým ANC a až 40h se zapnutým ANC/Ambient Aware. A já nemohu nic více než jen souhlasit. Sluchátka jsem nabil na začátku testování a po týdnu používání (každý den průměrně 2-4 hodiny) mám baterii na 80%! To je sakra dobrá výdrž a JBLko trumfuje všechny velký hráče! Super.

Cena a konkurence: Vyplatí se? Nebo se porozhlédnout u konkurence?

A jsme na závěru. Tato sluchátka jsem si opravdu zamiloval pro všechny vlastnosti, které mají. Jak jsou na tom ale vzhledem k ceně? Zde budu opět pozitivní, protože cena zůstala stejná jako u minulé generace, a to 4790,- s DPH, resp. 170€. Za tu cenu se určitě vyplatí více než již několikrát zmíněná předchozí generace Live 650BTNC.

Co se konkurence týče, někoho může zaujmout více nějaký model od SONY, zde si ale většinou trochu připlatí. Mezi konkurenci do 5tis. lze zařadit také model od AKG, a to N60NC. Okolo 5tis. se taky pohybují sluchátka Bose QuietComfort 35 II, ta ale nabídnou výrazně horší výdrž baterie. Nebál bych se tedy říci, že tato sluchátka se řadí mezi nejlepší volbu mezi náhlavními sluchátky do 5tis. korun. Bude se mi těžko loučit, každopádně tato sluchátka rozhodně doporučuji a uděluji hodnocení 97%.

Kde koupit: Heureka.cz, Heureka.sk

Zalíbil se ti příspěvek? Sdílej ho!
Ivo Rolčík
Ivo Rolčík

Jsem administrátorem a šéfredaktorem Twitter účtu GeekSpace.cz. Taktéž se starám o web, zajišťuji technickou podporu v oblasti videa, produktů firem Samsung a Apple a PC hardwaru. S Davidem Švrčkem řeším taktéž grafiku GeekSpace.cz a dlouhodobě se věnuji střihu a natáčení videí na kanál Fly Masters

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..