JBL Charge 5: Na ven jako dělaný!

V dnešní recenzi se společně podíváme na jeden z nejpraktičtějších reproduktorů na ven od značky JBL, a to konkrétně na JBL Charge 5. Tenhle reprák by rozhodně neměl uniknout vaší pozornosti pokud hledáte přenosný a výkonný reproduktor na ven, který vám nezabere hromadu místa a přesto vám nabídne hodně kvalitní zvuk. Tak jdeme na recenzi!

Zpracování a konstrukce: Poctivé a bytelné

Začneme již tradičně u zpracování. JBLko zde použilo typickou kombinaci příjemné tkaniny s pogumovanými nárazníky na stranách repráku. Tahle kombinace dává předem najevo, že se reprák nezalekne i hrubšího zacházení a vydrží toho opravdu hodně. O tom také dává vědět certifikace odolnosti IP67 určující odolnost jak proti prachu, tak i vodě. Můžete tedy úplně v klidu poslouchat třeba u bazénu nebo na pláži u vody. Co se rozměrů týče, tak reproduktor má 223 x 96.5 x 94mm a hmotnost činí 960g.

Pohled na JBL Charge 5

Zmínit samozřejmě musím také velké logo JBL na přední straně reproduktoru které vypadá hezky a je kovové. Pod ním se ještě nachází indikátor stavu baterie.

Ovládání: Chce zlepšení

Zpracování rerpáku máme za náma, je na čase se podívat na ovládání. To probíhá pomocí tlačítek na horní straně reproduktoru. Tlačítko zapínání a Bluetooth je podsvícené, zbytek podsvícený není. Trochu si musím rýpnout do uspořádání tlačítek. U starších reproduktorů bylo podsvícené tlačítko zapnutí a tlačítko pro párování s ostatními reproduktory. Bluetooth indikace probíhala skrze zapínací tlačítko. Zde je podsvícené tlačítko pro Bluetooth a zapnutí, což mi nedává logiku. U Charge 5tky prostě nepoznáte jestli funkce párování více reproduktorů je aktivní či nikoliv. Bohužel, za tohle nemůžu JBL pochválit.

Abych to ještě shrnul, mimo tlačítko zapínání a Bluetooth zde najdete ještě tlačítko PartyBoost, ovládání hlasitosti a tlačítko Play. Ovládání hudby je zde pouze Pozastavit nebo Další skladba. Předchozí skladbu pustit nelze.

Funkce a konektivita: Silná stránka Charge 5

Pojďme ale na další kapitolu, kterou je konektivita a funkce. Co se drátové konektivity týče, najdeme zde USB-A a moderní odkryté USB-C. Ano, USB-C už není pod krytkou. Neznamená to ztrátu odolnosti ani nic podobného, naopak je toto velice praktické. Trochu mě mrzí že USB-C umí jen nabíjet reproduktor a funguje tedy jen jednostranně. Například u JBL Xtreme 3 je USB-C oboustranně použitelné. Co zde chybí je 3,5mm jack konektor, což může být pro někoho mínus a někomu to zase vadit nemusí. Bezdrátová konektivita je zde ve formě Bluetooth 5.1. Zde se musím zastavit nad dosahem. Ten mě přímo ohromil. Pokud reprák spojíte se zařízením, které má taktéž Bluetooth 5, tak se můžete dostat až na dosah 120 metrů. To je přímo neskutečný.

Ještě zmíním že zde najdete i nový JBL PartyBoost, na který si teprve začínám zvykat. Můj názor na PartyBoost najdete v recenzi na JBL Xtreme 3. Každopádně PartyBoost je přítomen a s novými repráky je tedy kompatibilita zajištěna.

Konektory JBL Charge 5

Zvuk: JBL Original Pro Sound

Dostáváme se k nejdůležitější části recenze, kterou je samozřejmě zvuk. Ten u tohoto repráku zastávají 52×90mm woofer20mm tweeter s celkovým výkonem RMS 40W. Nechybí ani pasivní radiátory. To by byly specifikace… ale co praxe? Tenhle reprák se rozhodně nemá za co stydět. Jeho zvuk je hlasitý, má dostatek basů a i pěknou dynamiku. Je ale určen pro poslech spíše jednodušších skladeb. Typicky v poslední době rap nebo drum’n’bass. Při vyšších hlasitostech se totiž složky zvuku slévají dohromady a proto třeba taková dechovka nebo klasika, ale i složitější skladby z hlediska zvuku mohou dělat problém.

Celkově jde ale o povedený a vyvážený zvuk se skvělými basy a čistými výškami a proto beru zvuk jako silnou stránku JBL Charge 5!

Baterie: Není problém

Tradičně ke konci se ještě podíváme na baterii. Tu beru opět jako plus, protože výdrž u JBL Charge 5 dosahuje úplně v pohodě uváděných 20h. To znamená že reprák vám vydrží klidně celý den s kamarády nebo když jedete na víkend na chatu. Nabíjení 7500mAh baterie pak trvá přes USB-C kabel něco okolo 4 hodin. To by mohlo být rychlejší, ale zase chápu že někde se šetřit muselo.

Přední strana JBL Charge 5

Závěr: Nejlepší reprák?

A jsme na závěru. Pro koho tento reproduktor doporučit? Určitě pro někoho kdo hledá něco menšího a skladného se skvělým zvukem a moderní konektivitou. Naopak nedoporučil bych ho pro někoho kdo poslouchá hudebně náročnější skladby, klasickou hudbu nebo třeba někoho kdo by reprák chtěl použít s MP3 přehrávačem bez Bluetooth. Celkově vzato jde však o jeden z nejlepších reproduktorů do 5 tisíc korun, tedy 200€. Cena JBL Charge 5 se momentálně pohybuje okolo 4790 korun, ale dá se sehnat i levněji, což vůbec není špatná cena! Jestliže tedy hledáte ideální dárek na Vánoce 2021, Charge 5 rozhodně neměla chybět ve Vašem výběru!

Kde koupit: Heureka.cz, Heureka.sk

Zalíbil se ti příspěvek? Sdílej ho!
Ivo Rolčík
Ivo Rolčík

Jsem administrátorem a šéfredaktorem Twitter účtu GeekSpace.cz. Taktéž se starám o web, zajišťuji technickou podporu v oblasti videa, produktů firem Samsung a Apple a PC hardwaru. S Davidem Švrčkem řeším taktéž grafiku GeekSpace.cz a dlouhodobě se věnuji střihu a natáčení videí na kanál Fly Masters

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..