ASUS ZenBeam Latte L1 – Kino o velikosti kávy?

Sám jsem si před nabídkou testování tohoto ZenBeam Latte říkal, čím mě může projektor, o velikosti kafe, zaujmout. No a musím říci že zdání klame. Tenhle drobeček vám nabídne spoustu zábavy a odpočinku nejen u odpoledního Latté. Co se v něm skrývá? a co vše umí? To přesně si povíme v řádcích níže!

Projekce videa

Důvodem, proč si tento projektor koupíte, je patrně jeho výstup. Výstup je u tohoto kousku zajištěný pomocí technologie DLP, ta se používá v projektorech velmi hojně, hlavně u těch dražších. Výstupní obraz je v nativním rozlišení HD, což se papírově zdá jako nic moc. Na sledování filmů, videí či prohlížení fotek vám tohle rozlišení bude až bohatě stačit, menší problém ale nastane při nějaké prezentaci s grafem nebo hodně malým písmem, tam je už potřeba lepší zrak. Není to ale nic strašného, zmínit to však musím. Co se týče jasu, zdroj světla je lampa o svítivosti 300 lumenů. Přes den je to jako s jakýmkoliv projektorem, vše vidět jde, ale vždy to bude lepší když jsou okna zastřená. Večerní promítání filmu na pergole nebo doma je ale už fakt zážitek jako v kině.

Co se týče projekční plochy, Asus garantuje rozmezí úhlopříčky mezi 30″ až 120″, což už je slušná plazmovka :D. V tomhle rozmezí určitě přijde vhod automatické vyrovnávání obrazu, které funguje bez dlouhé prodlevy a spolehlivě. Ostření pak musíte vyřešit manuálně, pomocí kolečka na boční straně, což je otázka pár vteřin. Je taky dobré se zaměřit na vaše zdraví, jakákoliv obrazovka vyzařuje škodlivé modré světlo, o kterém jste určitě už někdy slyšeli. Právě projekce a odraz obrazu na zeď tohle šíření snižuje, tudíž je rozhodně vhodnější na večer, nebo pro vaše děti. Ještě zmíním jednu užitečnou funkci, nemusíte promítat jen na bíle zdi. V nastavení je totiž na výběr na jakou barvu podkladu budete promítat, tudíž barvy budou vhodné i třeba na žluté stěně.

Asus ZenBeam Latté

Zvuk

Zvuk není natolik podstatný, stále je to ale důležitý parametr. O výstup se starají dva 5W reproduktory v zadní straně projektoru. Údajně jsou seřizované společností Harman/Kardon. Hlasitost reproduktorů není špatná, ba naopak docela dost hlasitá. Co se týče kvality, ta rovněž není špatná ale určitě se nejedná o nějaký Audio zážitek. Repráčky jsou ukryty na zadní straně, jeden hraje kousíček napravo a druhý nalevo. Pokud tedy sedíte za projektorem, máte vcelku slušné stereo. Detaily ve zvuku moc nehledejte, nabídne vám dost hluboké bassy, ale krapet slabší výšky. Ovšem pro sledování filmů nebo videí během prezentace bude zvuk, myslím si, že slušný.

Ještě tady krátce zmíním, že projektor lze využít i čistě jako reproduktor, což třeba do kanclu není špatná funkce. Připojíte se tak buď skrze AUX kabel nebo Bluetooth. A pokud by jste chtěli lepší audio zážitek, tak si i během filmu můžete připojit jiný reproduktor nebo soundbar a rázem máte opravdu domácí kino

Připojení a konektivita

Nejdříve připojení, projektor lze připojit jak drátově, tak bezdrátově. Drátově je to jednoduché, přítomné je 1x HDMI, ovšem pouze 1.4, což je už dost slabé. Bezdrátově pak můžete sdílet přes Miracast z vašeho telefonu s Androidem nebo iOS. Jak jsem zmiňoval, je zde také možnost Bluetooth připojení čistě pro přehrávaní hudby.

Z hlediska konektivity, vezmeme to popořádku. Přítomen je klasický 3.5mm audio jack, buď pro sluchátka nebo reproduktor. Vedle něj jedno velké USB-A pro připojení fleshky nebo extérního disku, velké HDMI a proprietární napájecí konektor. A to je bohužel vše, chybí tady jeden naprosto zásadní port, USB-C, který tady docela dost chybí a upřímně moc nechápu proč tu v dnešní době není.

Výdrž baterie a nabíjení

Zabudovaný akumulátor v ZenBeam Latte má kapacitu 22Wh. Výrobce udává výdrž okolo 3 hodin, na tyto hodnoty se ale nedostanete. Při 80% jasu a bezdrátovém sdílení obrazu se dostanete na necelé dvě hodinky, při připojení přes kabel dáte ty dvě hodinky a něco. I tak si ale myslím že je výdrž dost dobrá, na firemní prezentaci bohatě stačí a na film se asi stejně budete dívat s nabíječkou. Je tady akorát jedna menší stupidita v podobě indikátoru baterie. Když se na něco dívám a zbývá mi málo baterie, jedině jak mi projektor dá vědět, je miniaturní kontrolkou na zadní straně projektoru, které si nevšimnete. Proč mi třeba nevyskočí nějaké okno s upozorněním?

Potřeba je zmínit také nabíjení, to je taky trošku nedomyšlené. Nabíjení projektoru probíhá skrze proprietární konektor, už tohle je u přenosného zařízení nedomyšlené, proč je sakra problém USB-C? A dobře, když už bych tohle překousl, tak ta nabíječka teda rozhodně není kompaktní adaptér do tašky. A přitom vím, že je Asus umí, třeba k mému Vivobooku je naprosto parádní. Je sice fajn že v balení dostanete kabely se třemi koncovkami na různé světové zásuvky, ale stačilo by prostě dát takovou koncovku do jaké země je produkt distribuován, není to moc ekologické.

Asus ZenBeam Latté

Konstrukce a design

Samotná konstrukce je taky super. ZenBeam Latte L1 je vcelku kompaktní (90x131x90mm) a lehký (590 g). Potažený je ze všech stran šedou tkaninou, ve které mu to hodně sluší a jedná se o opravdu designově hezký kousek. Tlačítka a spodní část je z matného šedého plastu, ten je pevný a tlačítka pod ním mají krásný klikavý zvuk. Ze spodní strany je závit pro stativ a nožička pro vzpěru vzhůru. Je sice nízká ale svůj účel plní dobře. Na boční straně je ještě kolečko pro zaostření obrazu a z druhé strany průduchy pro chlazení. K tomu chlazení, projektor trošku topí, při dlouhém přehrávání. Takže potom větráček trošku hlučí, ale když se na to přesně nezaměříte, chlazení neuslyšíte.

Asus ZenBeam Latté

Prostředí

Asi největší bolístka tohoto drobečka je jeho prostředí. Neříkám že tady musí být nutně Google TV, jsem otevřený alternativám, ale povedeným. Tady máme Aptoide TV. Celkově je to přehledné prostředí a vypadá funkčně, ovšem jen na první pohled. Chcete si otevřít Youtube? Najedete na něj, musíte si ho stáhnout, projet bezpečnostní kontrolu a poté teprve aplikaci otevřít. Stupidní a zdlouhavé. To samé platí o jakékoliv jiné apce (Netflix, Prime Video, apod…). Ale dobře, tohle by se ještě dalo, ovšem proč jsou v systému aplikace které se nedají otevřít? A pozor, prostředí vás pustí k tomu si aplikaci i nainstalovat, teprve jak ji stáhnete tak se dozvíte, že nelze otevřít. No a nakonec třešnička na dortu, přehrávání filmů z externího média (flashka, extérní disk). Projektor totiž defaultně nemá žádný prohlížeč souborů, takže si jej opět musíte stáhnout :D. Alespoň že je hned první ve výběru funkční VLC přehrávač :).

Jinak ono prostředí od Asusu není špatné, mám sice problém třeba s oknem Android/ iOS které nedělá nic jiného, než že spustí návod jak sdílet obsah z vašeho telefonu. I ono menu je fajn, přehledné, intuitivní. Možná je škoda že ovládání jasu není uděláno pomocí tlačítek, takhle vždycky musíte zastavit přehrávání a jít do menu, každopádně to už bych šťoural až moc.

Příslušenství a balení

Co se musí projektoru nechat, je jeho obsah balení. Zabalený je v krabici opravdu hezky a obsah krabice je také hojný. Dostanete samotný projektor, látkový obal k němu, dálkové ovládání, HDMI kabel a nabíječku se třemi světovými koncovkami.

Začal bych nejdříve tím pouzdrem. Je rozhodně fajn že jsme jej v balení dostali. Zpracované je docela pěkně, kvalitně. Projektor do něj sedne jako do peřinky a svůj ochranný účel plní. Když se ale zamyslíte, třeba mě tady chybí místo právě pro dálkové ovládání, které by se v pořádku přidělat dalo. Ten samý případ se opakuje i u nabíječky, když budete projektor nosit často, koupíte si větší.

Dálkový ovladač je pak v pohodě, svou funkci plní dobře. Je šikovně malý, tudíž ho schováte hravě kamkoliv (jen do pouzdra ne :D) a zpracovaný je také hezky. Jediná nepochopitelná věc je, proč s ním projektor nemohu zapnout. To musíte dělat stupidně přes horní panel na projektoru. Dodám že v balení jsou do ovladače i baterky 🙂

Asus ZenBeam Latté

HDMI kabel se pak hodí. A k nabíječce jsem se už vyjadřoval. Prostě… život s USB-C je jednodušší 🤭.

Závěr

Suma sumárum, co si o ZenBeam Latte myslím? Musíme se zaměřit na cenu, 10 990 Kč není malá částka. Na druhou stranu je ZenBeam Latte skvělý, malý a lehký společník na schůzku, do školy nebo na dovolenou či zahradu pro sledování filmů. Můžete si také všimnout konkurence, Nebula, Benq či Viewsonic. V součtu je ale ZenBeam Latte skvělý společník s kvalitním obrazem a klidně bych si dokázal představit že jej mám na stole. Pokud tedy nějaký projektor sháníte a nevadí vám za něj dát trošku větší sumu, ovšem výměnou za kvalitu, nevidím problém proč si projektor nekoupit. Má spoustu skvělých vlastností, které vás zaujmou. Bodově bych kousku nadělil 8/10.

Kde koupit? Alza.cz

Zalíbil se ti příspěvek? Sdílej ho!
David Švrček
David Švrček

Technologiím se věnuji už nějaký ten pátek, nejvíce se hrabu v androidových smartphonech, poradím si však i s windowsy. Ve volném čase se věnuji focení, natáčení a střihu videí na svůj YouTube kanál. Řídím se heslem "imagine mít v telefonu android" :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..