Asus ROG Claymore II. – Modulární sebevědomá kráska

V této recenzi se opět po delší době podíváme na kousek herního příslušenství, konkrétně na jednu herní klávesnici ROG Claymore II. Klávesnice která je opět bez keců skvělým ale také drahým kouskem do vašeho gaming setupu. Já jsem ale jako vždy pár detailů které mi vadily našel, otázka tedy zní, zaslouží si tato klávesnice naše doporučení? To si povíme v následujících řádcích.

Spínače a klávesy

Základem každé kvalitní klávesnice jsou samozřejmě spínače. ROG si spínače vyrábí samo, konkrétně u téhle klávesky byly použity opticko-mechanické spínače ROG RX Blue. Ty nabízejí skvělou odezvu 1 ms. Tu mohu s klidem potvrdit, stisk klávesy a následná reakce na něj je pohotová a nikdy jsem neměl problém se zásekem či nezaregistrováním stisku klávesy. Modré spínače jsou známe svým ostrým a relativně hlasitým klikáním, což rovněž potvrzuji. Klikání je dost hlasité a někomu by to vadit mohlo, pro vás je ale druhá verze klávesnice která se dělá s červenými lineárními spínači.

ROG Claymore II.

ROG u těchto spínačů používá svůj patent na uchycení klávesy. Nad spínačem je speciální část která má díry pro uchycení v každém rohu spínače, nenajdeme tady tedy klasický křížek. Uchycení má jednu citelnou výhodu, tou je větší stabilita kláves, takže se nijak neviklají a působí bytelněji (to platí i o mezerníku). Nevýhodou ale pro někoho může být nemožnost vlastních keycaps, pokud si je budete chtít vyměnit, budete potřebovat originální od ROG. U kláves však musím pochválit gravírování s českou diakritikou, to se u herních klávesnic moc nevídá. V části numerického bloku také najdeme kolečko pro úpravu hlasitosti obsahu v počítači a pod ním čtyři dedikovaná tlačítka na která si můžete naprogramovat třeba otevření vybrané aplikace, zastavení přehrávané písničky apod… super věc která přijde vhod.

Připojení 

Klávesnice je bezdrátová. Připojíte ji tedy buď pomocí USB Dongle přes 2.4 GHz pásmo, nebo drátově přes USB-C  kabel. Bezdrátové připojení je velmi stabilní, bez latence či jiných problémů, takže se ho obávat nemusíte. Drátové připojení je pak skrz přibalený, opletený a dlouhý USB-C kabel. Kdyby jste náhodou USB-C port v počítači neměli, v balení máte redukci z USB-C na USB-A. Malinká výhoda drátového připojení, v klávesnici je jeden volný USB-A port, který takto lze využít třeba pro připojení dongle od myšky, sluchátek apod… funguje jako hub.

Výdrž baterie

ROG Claymore II. má akumulátor od kapacitě 4000 mAh. Baterie by tedy dle ROG měla vydržet nějakých cca 140 hodin s vypnutým podsvícením a okolo 60 hodin s RGB na 50%.  Výdrž je za mě velmi dobrá a hodnoty cca sedí, já jsem jako vždy klávesnici s RGB nabíjel jednou za nějakých 10 dní. Dobíjení pak funguje skrz USB-C kabel a to je velmi rychlé. Plně nabito máte za cca 3.5 hodinky, a už za 30 minut dostanete 8 hodin výdrže s RGB. Pochválím také indikátor baterie přímo na těle samotné klávesnice.

Podsvícení a aplikace ROG Aura

ROG Claymore II. nabízí plné RGB podsvícení, kompatibilní s ROG Aura Sync. Pokud tedy máte více periferií od ROG můžete si podsvícení v aplikaci Armoury Crate sjednotit. Co se samotného podsvícení týče, to je pod každou klávesou, takže je plynulé a rovnoměrné. Jas podsvícení se dá samozřejmě upravovat, a na maximální svítivost je to teda dost silné světlo, chválím. Chválím taky velmi propracovanou aplikaci která nabízí spoustu možností uživatelských úprav, včetně jednoduchého nastavení podsvícení

ROG Claymore II.

Modularita

Klávesnice vyniká jednou velmi unikátní funkcí, má odnímatelnou numerickou část. Máte tedy na výběr jak klávesnici uspořádat. Například když jsem hrál, numerický blok jsem odpojil, měl jsem tedy krásně malou 80% klávesnici. Naopak když jsem zase psal, připojil jsem ho a měl jsem 100% klávesnici pro pohodlné psaní. Pokud by jste ale chtěli, můžete numerickou část připojit i z levé strany, tak aby jste měli dostatek místa pro myš. Tahle funkce je neskutečně pohodlná a nemá zkrátka konkurenci. Mám však problém v provedení funkce, v uchycovacím pantu nedrží numblok úplně pevně a když klávesnici zvednete, část se dost kýve. Část jde taky docela jednoduše oddělit jednou rukou. Je to rozhodně super funkce ale uchycení ještě není úplně dotaženo do konce.

Zpracování a pohodlnost

K samotnému zpracování, to je u ROG jako vždy na jedničku a zkrátka máte už u rozbalování pocit že máte v ruce něco opravdu cenného. Celá klávesnice je vyrobena z kovu v kombinaci s plastem. Na klávesnici je kovový povrch krásně gravírovaný, klávesy jsou zase krásně hladké a nechytají se na ně mastné otisky apod… Ze spod klávesnice jsou protiskluzové podložky a nožky pro zdvih klávesnice pro pohodlnější psaní. V balení je taky opěrka zápěstí která je měkká a pohodlná. Mám však rovněž problém s pevností uchycení, když klávesnici po stole kousek potáhnu tak podložka zůstane stát. I když se posunu zápěstím, stávalo se mi že jsem ji snadno odepl.

ROG Claymore II.

Konečný verdikt

V konečném verdiktu je klávesnice opět velice povedeným kouskem který budou hledat hráči kteří prostě chtějí něco víc a jsou za to ochotní zaplatit. Buďme upřímní, 6 499 Kč není úplně málo peněz a rozhodně jsou i klávesnice které seženete daleko levněji. Na druhou stranu  neznám klávesnici která by toto nabízela a Asus si toho je zřejmě dobře vědom. Zjistil jsem ale že se klávesnice vyskytuje v různých akcích kde vyjde třeba na necelých 5000 Kč, což už je trošku přijatelnější cena. Pokud tedy klávesnici chcete, máte mé klidné doporučení. Bude však ale na velké zvážení jestli se vám taková investice vyplatí. Bodově klávesnici udělím zasloužených 9/10 bodů.

Kde koupit? CZC.cz

Zalíbil se ti příspěvek? Sdílej ho!
David Švrček
David Švrček

Technologiím se věnuji už nějaký ten pátek, nejvíce se hrabu v androidových smartphonech, poradím si však i s windowsy. Ve volném čase se věnuji focení, natáčení a střihu videí na svůj YouTube kanál. Řídím se heslem "imagine mít v telefonu android" :)

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..