Apple Watch SE – Čas nejsou jen peníze

Apple nedávno představil nové Watch Series 7, co když ale do světa wearables teprve vstupujete, a nechcete do chytrých hodinek vrazit půlku výplaty? Jablečný výrobce jde vstříc i vám, sice je to u společnosti, jako je u tohoto výrobce docela nezvyklé. Apple Watch SE byly představeny v září roku 2020, my se v této recenzi zaměříme na to, jestli se tyto hodinky vyplatí i v letošním roce, jaké mají funkce a kompromisy oproti dražším sourozencům.

Konstrukce a design

Hodinky jsou věc, kterou všichni nosíme na zápěstí a to znamená, že jsou stále vidět. Z toho vyplývá že bude většinu lidí zajímat design a konstrukce. Apple Watch SE mají tu výhodu, že na nich na první pohled nepoznáte, že jste si koupili “levnější” variantu, a ne třeba Watch S6. Watch SE tedy nesou klasický design Apple Watch, tedy čtvercový displej se zaoblenými rohy. Displej je zaoblen stejně jako pouzdro. Pouzdro hodinek je z matného hliníku, spodní část hodinek je poté z keramiky.

Celkový dojem z Apple Watch SE mám velice příjemný. Na boku hodinek se pak nachází pro Apple Watch typická “korunka”. Tu Apple nazývá jako Digital Crown. Pod ní se nachází malý otvor pro mikrofon a pod mikrofonem se nachází klasické mechanické tlačítko. Když držíte Apple Watch, máte pocit, že držíte něco opravdu kvalitně zpracovaného, této vlastnosti možná dopomáhá i poněkud vyšší hmotnost, a to 36,2 g. Není to ale nic co by vás nějak omezovalo, nebo že by vás to mělo vyloženě tížit. S hodinkami denně spím a nijak mě neomezují. Hodinky jsou také voděodolné do 50 m. To však neznamená, že byste se měli s hodinkami vesele potápět do 50 metrové hloubky. Hodinky jsou stále “jen” voděodolné, ne však vodotěsné. Neměli byste je používat, pokud pracujete s agresivnějšími čistícími prostředky, naopak při sprchování nebo plavání v chlorované vodě by jim nemělo nijak uškodit.

Krabička Apple Watch SE

Displej a prostředí

Stejně důležitým parametrem jako je design, je také displej. Watch SE mají 1.78″ retina LTPO OLED displej se svítivostí až 1000 nitů. Displej je dostatečně velký na cokoliv, co potřebujete rychle vyřídit z vašeho zápěstí. Ať už jsou to notifikace, odpovídání na zprávy, ovládání aktivity, stopky a dokonce jsem na nich hrál i nějaké ty hry. Svítivost je dostatečná, já používám nejnižší nastavení a nemám problém cokoliv přečíst i na přímém, ostrém slunci. Displej je krytý takzvaným Ion-X glass, já osobně jsem na hodinky asi po dvou nebo třech dnech nalepil ochrannou fólii.

Když bych vám měl přiblížit prostředí hodinek, tak bych vám pověděl, že je hodně podobné iOS. Podobné animace, gesta, nastavení je 1:1 z iPhonu. WatchOS 8.3 je krásně přehledný, jednoduchý, plynulý a propracovaný systém. Systém je kompletně v češtině, kromě Siri. V kombinací s krásně zaobleným displejem, gesty, digitální otočnou korunkou a haptikou je ovládání hodinek opravdu příjemné a intuitivní.

Nabíjení Apple Watch SE

Měření

Co se měření týče, u SE je asi nejvíce kompromisů. Nemáme tady měření saturace kyslíku v krvi (SpO2) a EKG. Monitorování tepu zde ale je a překvapivě je docela přesné. Oproti tlakoměru se hodinky mýlily asi o 2-5 BPM. Dále je zde klasika v podobě krokoměru a následné počítání KCAL, monitorování spánku. Co se monitorování spánku týče, není to nic extra. Dozvíte se akorát kdy jste šli spát, kdy a kolikrát za noc jste se probudili, délku vašeho spánku a tep. To je ale vše. Pokud si chcete dopřát přesnější statistiky o vašem spaní, můžete si stáhnout jinou aplikaci.

Senzory Apple Watch SE

Chytré funkce

Přes hodinky díky zabudovanému reproduktoru a mikrofonu vyřídíte hovor a nebo třeba pomocí diktování odpovíte na zprávu na iMessage, nebo i na Instagramu a to i přes to, že na Apple Watch neexistuje žádná IG aplikace. To mě přivádí ke stahování aplikací. Na iPhonu, v aplikaci Watch, máte defaultně zapnuté synchronizované stahování aplikací. To znamená, že pokud máte na iPhonu aplikaci, a ta má svou verzi i pro Apple Watch, tak se vám automaticky stáhne. Já osobně mám tuto funkci vypnutou.

Na Apple Watch máte klasický App Store, jako na iPhonu, akorát tam jsou logicky pouze aplikace pro Apple Watch. Z aplikací si tady můžete stáhnout například Spotify, kde si, pokud vlastníte premium, můžete stáhnout hudbu a později si ji pouštět přímo z hodinek a nepotřebujete ani telefon. Pak si můžete stáhnout třeba Stravu, pro sledování vaší sportovní aktivity. U sportu ale raději využívám nativní aplikaci Cvičení a aktivitu si až později synchronizuji v telefonu se Stravou. Na hodinky si můžete stáhnout například i Messenger, nebo třeba hry. Toto stahování umožňuje relativně velké uložiště – 32 GB. Celková plynulost systému a načítání je tady také opravdu skvělá.

Samozřejmě zde nechybí budík, který vás probudí buď zvukem a haptikou, nebo jen haptikou. Dále zde máme klasiku v podobě stopek nebo časovače, počasí, mapy, kompas, diktafon, poznámky, fotogalerii, domácnost, email, ovládání fotoaparátu na iPhonu, kalkulačka a nebo také sledování ženského cyklu. Je zde také přítomna funkce jakéhosi časovače pro mytí rukou. Hodinky poznají že si umýváte ruce a začnou odpočítávat 20 sekund. Pomocí Apple Watch se vám také odemkne iPhone, pokud máte nasazenou rouškou.

Balení Apple Watch SE

Výdrž baterie a nabíjení

Výdrž hodinek od Applu je pověstná svou slabostí. Tyto hodinky vydrží nabité skoro dva dny, ale to byste se museli opravdu hodně omezovat. Řekl bych že reálná výdrž na jedno nabití činí tak den a půl, a to i s monitorováním spánku. Nicméně se mi podařilo dostat i na ty dva dny, ale k večeru už hodinky opravdu jely z posledního. Je dobré podotknout, že čas se na Apple Watch zobrazí i pokud jsou hodinky vybité. Vždy si nechají trošku energie nazbyt a při podržení zapínacího tlačítka vám poví, kolik je hodin.

Co se nabíjení týče, dostanete k hodinkám klasický magnetický puk, který připojíte pomocí USB-C k nabíječce jako takové. Nabíjení baterie z 0 % na 100 % zabere asi 2,5 hodiny. Z praxe však mohu říct, že když večer přijdu domů, baterie má nějakých 50 %, dám je na nabíječku, tak je za půl hodinky dobitá na přibližně 90 %.

Závěr

Závěrem se tedy zaměříme na to, zda bych vám hodinky z vlastní zkušenosti doporučil. Pokud mají být SEčka vaše první chytré hodinky od Applu a nechcete do nich hned investovat více než půlku výplaty, oželíte pár funkcí a větší rámečky u displeje oproti například Watch S7, rozhodně po nich sáhněte. Pokud však máte větší budget a jste pěvně rozhodnutí že chcete to nejlepší a nejnovější co momentálně u jablečného výrobce můžete dostat, kupte si Series 7. Celkově uděluji Apple Watch SE 9 bodů z 10.

Kde koupit ? iSTYLE.cz

Zalíbil se ti příspěvek? Sdílej ho!
Ondřej Lyko
Ondřej Lyko

Hrám se věnuji prakticky od mala. Největší slabost mám pro hry jako je Half - Life a podobné klasiky. Ve svém volném čase občasně fotím a nebráním se třeba pohodovější projížďce na kole. Jednou za čas si také něco vyzkouším v Adobe After Effects.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..