Windows 11 Preview – Jak je na tom zbrusu nový systém?

Pokud jste v poslední době nespali pod kamenem, tak jste jistě zaregistrovali, že Microsoft představil novou generaci svého operačního systému, Windows 11. A je to konečně tady! 5.10 je datum kdy se veřejně představila také aktualizace systému a my ji samozřejmě od startu testujeme. V tomto článku si tedy povíme můj nezávislý první pohled a názor na nový systém. Třeba vám článek pomůže v rozhodování, jestli aktualizovat či ne.

Vzhled systému a animace

Co se týče designu, tady se Windows dočkal sice papírově ne moc velkých updatů, na pohled je to však úplně jiné. Bez keců vám teď řeknu že zaoblený vzhled a uhlazenost systému prostě miluju. Co se týče umístění hlavního panelu z leva doprostřed alá MacOS. Musím říct že je to hlavně praktické, zkrátka máte lištu blíž po ruce a samozřejmě to za mě vypadá i lépe :). Co však na pohled vypadá dobře ale není praktické, je start. Start je nově uprostřed. Když ho otevřete, otevře se vám skoro přes půl plochy a zakryje dost místa, starý start byl zkrátka menší. Samotný start je strašně praktický. Můžete si jej upravit podle svého gusta, strašně pohodlná věc a pracuje se mi s ním skvěle.

Dále řídící centrum, to je nově uhlazenější a více přehledné. Hlavně nemusíte na každou úpravu stupidně otevírat řídící panel zvlášť, je to vše v jednom. Trošku mě však zklamal starý vzhled bannerů pro úpravu hlasitosti, jasu, atd… To jde však vyřešit extérní aplikací šikovného vývojáře z Microsoft Store, odkaz máte níže :). Dále animace, ty jsou zkrátka jako po másle a naprosto úchvatné. Fungují i na aplikace třetích stran, ale nejvíce je uvidíte asi v systémových apkách jako je nastavení apod… Animace dodávají novému systému takový moderní, fresh nádech.

Windows 11 plocha
Plocha Windows 11 s novým startem (Zdroj: Microsoft.com)

Multitasikng

Další zajímavou novinkou, kterou já, jakožto pracant využiju, je multitasking. Windows 11 nabízí konečně to, co jsem na desítkách řešil přes Power Toys a to je automatická předvolba rozložení oken. Nově stačí najet na tlačítko minimalizování a šup, máte předvolby tam, navíc je můžete sami upravit podle potřeb. Systém samozřejmě zase lépe pracuje s dvěma monitory a s lepším rozložením oken aplikací. Hlavně, když druhý monitor odpojím, aplikace na něm se sama minimalizuje a když jej zase připojím, aplikace se sama zase otevře. Zkrátka pokud pracujete s více obrazovkami, tuhle funkci budete milovat :).

Windows 11 multitasking
Multitasking (Zdroj: Microsoft.com)

Microsoft Store a jeho větší knihovna

Tahle funkce ještě neběží úplně na 100%, ale náznak už vidět lze. Microsoft nebude profitovat z aplikací které v MC Storu nabízí, vše bude vypláceno vývojářům. Co to znamená? Nově půjde skoro všechny apky bezpečně instalovat z jedné systémové aplikace. Do Microsoftu Store se třeba dostal Adobe Lightroom a přibydou i další Adobe apky, Filmora 9 nebo různé hry.

Widgety

Samozřejmě jsou novinkou i widgety, které byly taky velikým tématem prezentace. Tahle “novinka” mě ale moc nenadchla, podobnou věc už měla i poslední verze Windows 10. Taky fakt že si nemůžete widgety dávat na plochu a jsou jen ve vyjížděcí liště, mi nedává moc smysl a užitečnost

Windows 11 widgety
Widgety (Zdroj: Microsoft.com)

Teams místo Skype?

Ano, takto by se dal definovat nový update Teams, který apku integruje do samotného systému. Předem však musím říct zásadní detail, naprosto nedomyšlená blbost. Když se chci do okna chat (podapka teams, přímo v hlavní liště abych vyuzžíval hlavní potenciál nového updatu) nemůžu se přihlásit pracovním či školním účtem. Naprosto nesmyslná blbost, vždyť většina škol má své vlastní domény a ne každý uživatel spravuje počítač přes tento účet. Pak mi tedy tato funkce přijde naprosto zbytečná, protože já na svém soukromém účtu nepracuji a teams nevyužívám. Jsem tedy stále odkázán na Teams apku která takovu integraci nenabízí.

Každopádně k okénku chatu, to je nyní propojeno s Outlookem a Kalendářem, máte tedy vše naplánováno a vyskakují vám včas upozornění, ano, toto uměla i apka od Teams, ale bylo potřeba funkci nastavit. Jde zde spíš o to že je vše rychlejší, kratší a jednodušší.

Windows 11 Aplikace chat
Aplikace chat (Zdroj: Microsoft.com)

Co rychlost a optimalizace?

Tady mě doslova samotný první start Windows 11 nakopl. Mám vcelku moderní a rychlý notebook. Do Windows 10 jsem se přihlašoval něco okolo 20-30 sec. Když jsem ale nové 11 zapl, přišlo mi vše rychlejší. Po detailním měření se to potvrdilo, 11 sec. od zapnutí po přihlášení do Windows… Wow. Všechno v systému běží zkrátka skvěle, nic se neseká, všechno je plynulé, rychlé… fakticky “čumím”. Pro ty co se bojí, jestli aplikace z Windows 10 funguje na 11tce, tak vás uklidním. Vše mi funguje dobře, dokonce i starší apky a i nějaké apky co nejsou “zakoupené” mrkmrk. Další věc, aktualizace konečně běží na pozadí, co to znamená? Nebudou už žádné otravné okna : “probíhá příprava Windows”. Pokud bude potřeba nějaká větší aktualizace která toto vyžaduje, systém se vás zeptá kdy to chcete udělat, aby vás nerušil u práce.

Tabletový režim

Tak, pomalu ale jistě jdeme do konce a na funkci na kterou jsem se opravdu těšil. Používat notebook s Windows 10 v tabletovém režimu je prostě otrava, očekával jsem že se to tedy s Windows 11 zlepší a ejhle, je to tak. Nejsou zde moc velké razantní změny, spíš takové drobné, které přidávají na zážitku. Hlavně je to klávesnice, ta lzde nyní zmenšit do velikosti plovoucího okýnka, což je pro mě jakožto majitele stylusu užitečná věc. Mám stále velkou pracovní plochu a klávesnici vždy po ruce zaplou. Lepší je taky převod rukopisu na písmena, Windows 11 už přečte i můj škrabopis, a to je co říct :D. Lepší je ale i rozložení aplikací, apky jsou dál od sebe. Pokud tedy stylus nemáte, bude se vám pracovat lépe bez nechtěných dotyků.

Windows 11 tabletový režim
Tabletový režim (Zdroj: Microsoft.com)

Ostatní novinky

Určitě je také velkým lákadlem přidání android apek do Microsoft store (Instagram, Facebook, apod…) Jo, tahle funkce bude podle všeho super ale zatím ji ve Windows 11 nenajdete. Doufáme tedy, že vám o ní povíme už v recenzi, kterou pro vás chystáme až systém pořádně vyzkoušíme.

Další novinou je lepší integrace služby GamePass, která již sice dostupná je, ale já ji nevyužívám. Nejsem hráč, GamePass si neplatím, tudíž vám o funkci ani nic nepovím

Zvuky – věc která se na prezentaci vůbec nezmínila ale přijde mi důležitá. Zvuky jsou nové a takové… lepší… svěžejší :). Ty z desítek už mám ohrané a hlavně zvuk erroru je už otravný, tady se mi zatím nezhnusily :D.

Konečný názor

Tohle je můj první pohled na systém za nějaké dva dny používání. Můžu za ty dva dny s klidem říct, že to je ten nejlepší systém? Samozřejmě že ne. Ano, jsem se systémem naprosto spokojený a oproti desítkám je tohle jiná liga. Ale každý Windows má své mouchy a tenhle je bude mít taky, jen je za dva dny neobjevím, o těch si povíme až v recenzi. Pokud vývoj Windowsu sledujete, tak víte že vždy ob jeden systém byl systém nepovedený. Vzhledem k tomu že 8 se moc nepovedly, 10 zase pro změnu ano, padá tedy pomyslné prokletí právě na 11, doufejme, a já v to pevně věřím, že se to nevyplní. Zatím 11 vypadají bez keců úžasně a rozhodně všem doporučuji přejít

Aktualizace

Nakonec ještě aktualizace. Jaká zařízení mohou aktualizovat? Podmínky máte na stránkách Microsoftu ale myslím si že nezkušený uživatel je stejně na svém PC nezjistí. Odkážu vás tedy na apku od Microsoftu, tu si jen stáhnete a sama vám po kontrole řekne, zda aktualizovat můžete, či ne. Odkaz máte níže. I když je to jen můj názor, aktualizovat na staré zařízení, které sotva podmínky splňují, příliš nedoporučuji. dával bych si bacha aby systém vůbec běžel (Mám namysli stroje se starými dvoujádry, 4 GB DDR3 paměti nebo malou flash pamětí).

Zmíním ještě průběh aktualizace. Někomu vyskočí přímo ve Windows Update, někdo (i já) si musí pomoct aplikací “pomocník s aktualizací”, kterou rovněž stáhnete z Microsoft stránek. Návod jak na to, pokud potřebujete poradit, pro vás chystáme v článku který již brzy vyjde. Každopádně update probíhá rychle, za předpokladu rychlého internetu při stahování a bez problémů. Potom se jen stačí přihlásit pomocí PINu/hesla a bingo, jste ve Windowsech. Přihlášeni zůstanete všude a apky vám také zůstanou. A to je tuším z tohoto článku naprosto vše. A kdyby vás zajímaly všechny novinky přehledně, bez mých keců, tady máte můj starší článek který Windows 11 shrnuje.

Aplikace pro novější bannery : Odkaz na Microsoft store

Aplikace pro zjištění schopnosti aktualizace : Odkaz na Microsoft stránky

Pomocník při aktualizaci : Microsoft.com

Zalíbil se ti příspěvek? Sdílej ho!
David Švrček
David Švrček

Technologiím se věnuji už nějaký ten pátek, nejvíce se hrabu v androidových smartphonech, poradím si však i s windowsy. Ve volném čase se věnuji focení, natáčení a střihu videí na svůj YouTube kanál. Řídím se heslem "imagine mít v telefonu android" :)

3 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..