GaN nabíječky – V čem spočívá budoucnost nabíjení?

Jaká je budoucnost nabíjení telefonů? Někdo by možná řekl bezdrátová, já bych mu dal i za pravdu. Jen, technologie skutečně bezdrátového nabíjení, je zatím v plenkách. Než se dočkáme 100% funkčního a zdravotně nezávadného produktu, bude to možná ještě chvíli trvat. My se ale pobavíme o budoucnosti toho drátového nabíjení, konkrétně o technologii GaN, neboli Gallium Nitride. Novinka, založená na chemické sloučenině. Co obnáší? Jaké jsou její výhody?

Co je to GaN?

Gallium Nitride je chemická sloučenina skládající se z dusíku a gallia, řadící se do skupiny nitridů, tedy sloučenin dusíku s kovem. Dá se také charakterizovat z trošku technického hlediska. Jedná se o širokopásmový polovodič, jenž se vyznačuje velkou tvrdostí, odolností ale také vyšší spínací rychlostí, vyšší tepelnou vodivostí a nižším odporem při sepnutí. Navíc, jsou také daleko odolnější vůči opotřebení a náchylnosti na vadu materiálu. Všemi těmito vlastnostmi tedy překonává křemíkové polovodiče. Setkat jsme se touto technologií GaN mohli ale už v minulosti, například v LED diodách.

GaN v nabíječkách

GaN technologie při použití v nabíjecích adaptérech s sebou nese mnoho výhod. Asi ta úplně nejhlavnější souvisí s tepelnou vodivostí. Nitridové nabíječky se tolik nepřehřívají, tudíž mohou být komponenty daleko blíže sobě, než je možné u křemíkových nabíječek. Nitridové nabíječky jsou tedy daleko menší a kompaktnější, než klasické adaptéry. Navíc se vlivem nižšího proudění tepla eliminuje i vznik nějakého požáru. Kdybych měl tu velikost srovnat, velikost 18W křemíkové nabíječky s USB-A portem, může v případě GaN zmanenat 65W adaptér, klidně se dvěma USB-C porty.

Srovnání nabíječek GaN
65W GaN vs. Křemíková nabíječka / Zdroj : Anker

Další z výhod souvisí s energetickou spotřebou. Nabíječka s GaN nevypouští tolik zbytkové energie v teple jako křemíky. Tudíž nabíječka skoro veškerou energii posílá do zařízení a spotřebuje méně elektřiny. V porovnání s křemíky jsou samozřejmě nabíječky s GaN lehce dražší, investice se ale vyplatí. Ušetříte si jak za elektřinu, tak proti případnému požáru a hlavně, nabíječka vám vydrží déle provozuschopná, protože je v ní méně částí náchylných na poškození.

Zdroje : howtogeek.com, belkin.com, epc-co.com

Zalíbil se ti příspěvek? Sdílej ho!
David Švrček
David Švrček

Technologiím se věnuji už nějaký ten pátek, nejvíce se hrabu v androidových smartphonech, poradím si však i s windowsy. Ve volném čase se věnuji focení, natáčení a střihu videí na svůj YouTube kanál. Řídím se heslem "imagine mít v telefonu android" :)

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..