Bluetooth, funkce kterou máme snad v každém zařízení které u sebe nosíme. Sluchátka, hodinky, telefon… zkrátka je to velmi rozšířená funkce. V následujících řádcích si povíme kde se Bluetooth zrodilo a jak vlastně funguje.

Jak funguje Bluetooth?
Bluetooth je bezdrátová komunikace mezi dvěma či více zařízeními. Funguje podobně jako třeba WiFi, řadí se mezi PAN protokoly. Jedno zařízení se napáruje na druhé a poté si posílají signály na 2.4 GHz síti. BT se často používá na bezdrátový přenos hudby (do sluchátek, repráků apod…) či třeba přenos souborů, fotek apod… Samozřejmě zde stejně jako u Wifi platí, čím dále od sebe zařízení jsou, tím horší je přenos signálů. Standardně se dosah pohybuje až do 100 m od sebe. Zajímavé je také kde se název Bluetooth zrodil, je spojen s Dánským králem Haraldem Modrozubem vládnoucím v 10 stol., ten byl známý pro svou skvělou komunikaci.
Historie
Bluetooth vyvinula v 90. letech (1994) společnost Ericsson. Sloužilo jako náhrada za Infračerverný port který se v té době používal jako bezdrátový přenašeč souborů, měl však hlavní nevýhodu, zařízení musela být namířena na sebe. Bluetooth bylo oproti tomu lepší, bylo všesměrové, avšak v první generaci fungovalo pouze na dosah 10 metrů. Rychlost také nebyla excelentní, dosahovala asi 721 Kb/s. Prvním telefonem s bluetooth byl v roce 2000 Ericsson T36, ten se však kvůli problémům nikdy nedostal do prodeje. O rok později T39 už byl o něco lepší, ten se do prodeje dostal. Ve stejný rok také společnost IBM ukázala ThinkPad A30 s Bletooth – první notebook s touto technologií. Potřeba je zmínit také Bluetooth příslušenství, Ericsson v roce 1999 ukázal také Bluetooth handsfree, první zařízení s technologií BT na světě, v roce 2004 přišla první BT MP3 a sluchátka.


Generace Bluetooth
V roce 2005 přišlo BT 2.0 s rychlostí 2.1 Mb/s a dosahem 30 m. Rok 2009 a s ním spojené BT 3.0 s rychlostí 24 Mb/s a dosahem už 50 m. Dále přelomové BT 4.0 v roce 2010, zde se zvýšil dosah až na 100 m. Nakonec rok 2016 kdy přišlo BT 5.0 které známe dodnes. To přineslo rychlost 2 Mb/s a nižší energetickou náročnost.
Zabezpečení
Technologie funguje na principu napárování na zařízení. Požadavek na párování, poté kontrola jednorázového klíče a hotovo, bezpečné připojení kam se nikdo nedostane. Data se šifrují pomocí 48 bitového klíče, nikdo vás tedy nemůže ani odposlouchávat. Fakt bezpečnosti také přidává dosah, na dálku se k vám zkrátka nikdo nepřipojí.
Budoucnost
Aktuálně se Bluetooth soustředí na technologii UTG, tedy technologie využívaná v lokalizačních přívěscích. Samozřejmě se od BT 6.0 očekává rychlejší přenos dat a větší dosah, kdy však přijde nevíme. Já také nemůžu říct v čem Bluetooth ještě uvidíme, je to totiž i po skoro 30 letech stále přelomová a zajímavá technologie.
Zdroj : GSM Arena.com, techhity.cz, mobilizujeme.cz
[…] vidíme se další týden! Pokud máte chuť na něco dalšího po přečtení shrnutí nabízím vzdělání o Bluetooth. A sledujete už naši novou stránku Futurespace na […]