Bluetooth – Kde vzniklo a proč je oblíbené?

Bluetooth, funkce kterou máme snad v každém zařízení které u sebe nosíme. Sluchátka, hodinky, telefon… zkrátka je to velmi rozšířená funkce. V následujících řádcích si povíme kde se Bluetooth zrodilo a jak vlastně funguje.

Bluetooth ilustrační foto
Zdroj : Unsplash (@brett_jordan)

Jak funguje Bluetooth?

Bluetooth je bezdrátová komunikace mezi dvěma či více zařízeními. Funguje podobně jako třeba WiFi, řadí se mezi PAN protokoly. Jedno zařízení se napáruje na druhé a poté si posílají signály na 2.4 GHz síti. BT se často používá na bezdrátový přenos hudby (do sluchátek, repráků apod…) či třeba přenos souborů, fotek apod… Samozřejmě zde stejně jako u Wifi platí, čím dále od sebe zařízení jsou, tím horší je přenos signálů. Standardně se dosah pohybuje až do 100 m od sebe. Zajímavé je také kde se název Bluetooth zrodil, je spojen s Dánským králem Haraldem Modrozubem vládnoucím v 10 stol., ten byl známý pro svou skvělou komunikaci.

Historie

Bluetooth vyvinula v 90. letech (1994) společnost Ericsson. Sloužilo jako náhrada za Infračerverný port který se v té době používal jako bezdrátový přenašeč souborů, měl však hlavní nevýhodu, zařízení musela být namířena na sebe. Bluetooth bylo oproti tomu lepší, bylo všesměrové, avšak v první generaci fungovalo pouze na dosah 10 metrů. Rychlost také nebyla excelentní, dosahovala asi 721 Kb/s. Prvním telefonem s bluetooth byl v roce 2000 Ericsson T36, ten se však kvůli problémům nikdy nedostal do prodeje. O rok později T39 už byl o něco lepší, ten se do prodeje dostal. Ve stejný rok také společnost IBM ukázala ThinkPad A30 s Bletooth – první notebook s touto technologií. Potřeba je zmínit také Bluetooth příslušenství, Ericsson v roce 1999 ukázal také Bluetooth handsfree, první zařízení s technologií BT na světě, v roce 2004 přišla první BT MP3 a sluchátka.

EricsSon T36
Ericsson T36, zdroj : GSMArena.com
Ericsson T39
Ericsson T39, Zdroj: GSM Arena.com

Generace Bluetooth

V roce 2005 přišlo BT 2.0 s rychlostí 2.1 Mb/s a dosahem 30 m. Rok 2009 a s ním spojené BT 3.0 s rychlostí 24 Mb/s a dosahem už 50 m. Dále přelomové BT 4.0 v roce 2010, zde se zvýšil dosah až na 100 m. Nakonec rok 2016 kdy přišlo BT 5.0 které známe dodnes. To přineslo rychlost 2 Mb/s a nižší energetickou náročnost.

Zabezpečení

Technologie funguje na principu napárování na zařízení. Požadavek na párování, poté kontrola jednorázového klíče a hotovo, bezpečné připojení kam se nikdo nedostane. Data se šifrují pomocí 48 bitového klíče, nikdo vás tedy nemůže ani odposlouchávat. Fakt bezpečnosti také přidává dosah, na dálku se k vám zkrátka nikdo nepřipojí.

Budoucnost

Aktuálně se Bluetooth soustředí na technologii UTG, tedy technologie využívaná v lokalizačních přívěscích. Samozřejmě se od BT 6.0 očekává rychlejší přenos dat a větší dosah, kdy však přijde nevíme. Já také nemůžu říct v čem Bluetooth ještě uvidíme, je to totiž i po skoro 30 letech stále přelomová a zajímavá technologie.

Zdroj : GSM Arena.com, techhity.cz, mobilizujeme.cz

Zalíbil se ti příspěvek? Sdílej ho!
David Švrček
David Švrček

Technologiím se věnuji už nějaký ten pátek, nejvíce se hrabu v androidových smartphonech, poradím si však i s windowsy. Ve volném čase se věnuji focení, natáčení a střihu videí na svůj YouTube kanál. Řídím se heslem "imagine mít v telefonu android" :)

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..