AMOLED vs. LCD panely, které vítězí?

V mobilních telefonech se dnes setkáme prakticky nejčastěji jen se dvěma druhy displejů, LCD panely a OLED, potažmo AMOLED panely. Většinou ale všeobecně koluje názor, že AMOLED je lepší než IPS, nebo že IPS = automaticky horší barvy. Jaké jsou tedy mezi displeji rozdíly? Který by jste měli volit? A který nese jaké výhody? To se vám pokusím přiblížit.

LCD

Technologie

Začneme zjednodušeným principem fungování této technologie. Z anglické zkratky “Liquid Crystal Display” je patrné, že displej ke svému fungování potřebuje tekuté krystaly, ale vezmeme to hezky popořádku. LCD funguje na zcela jednoduchém principu podsvícení celé plochy displeje. To podsvícení, není nic jiného než modifikované bílé světlo, které nasvěcuje tzv. pixely, které následně mají za úkol na obrazovce vykreslit obraz. Ty pixely si představme jako takové kapsle s tekutými krystaly, které reagují na vedený elektrický proud a jím jsou usměrňovány do správné polohy tak, aby propouštěly správnou barvu a intenzitu světla. V praxi je tao samozřejmě složitější, pro pochopení nám to ale stačí.

LCD panel
Zdroj : Usnplash s úpravou redakce

Nevýhody

Tady však narážíme na první nevýhodu těchto LCD panelů, zobrazení černé, tu totiž na LCD panelu nemůžete zobrazit dokonale, je to pouze takové tmavá šedá. Čím to je? Podsvícení. Ano, pixel se může nahnout tak, aby propouštěl co nejméně světla a tvořil tak dojem černé. Vždy ale bude nějaké to světlo unikat, nikdy se pixel nemůže vypnout úplně, jako to dělají OLED obrazovky. U některých televizí přišli inženýři na funkci Lokálního stmívání, kdy se podsvícení je schopno ztlumit a propouštět tak světla co nejméně. Tuto technologii ale do telefonu nejsme schopni implementovat, hlavně kvůli velikosti.

Když už jsem zde načal tu velikost, další z menších nevýhod IPS displejů je jejich výrobní tloušťka. Oproti OLED panelům jsou zkrátka displeje hrubší, hlavně díky té vrstvě navíc, která obstarává podsvícení. S tím se také pojí jedna malá nevýhoda, LCD technologii nepoužijete u ohebných zařízení, LCD prostě neohnete. U levných LCDček se také setkáváme s neduhem špatných pozorovacích úhlů. Pokud však máte panel kvalitnější, s tímto se nesetkáte.

Výhody

Asi tou největší výhodou displeje je jeho cena, výrobní náklady. Technologie je s námi zkrátka již dlouhou dobu, takže prošla značným vývojem a její výroba se zdokonalila natolik, že je prostě levná. Z toho také plyne fakt, že IPS panely nalezneme primárně v levnějších telefonech.

Další z výhod bychom mohli jmenovat i spolehlivost. Určitě, i z vlastní zkušenosti víte, že když vám IPS panel praskne, tak se vcelku nic neděje, prostě šlape dál úplně normálně. AMOLED v tomto má značnou nevýhodu ale o tom až za chvíli.

AMOLED / OLED

Technologie

AMOLED technologie by se dala považovat za budoucnost u displejů. Opět z anglické zkratky ” Organic Light Emitting Diod “, displeje využívají novou technologii pixelů, které svítí samy, nepotřebují další vrstvu která by je podsvěcovala. Zde je ten princip fungování daleko snažší, prostě máte diodu, která je čipem a proudem usměrňována tak, aby svítila v dané barvě, nebo aby zhasla.

AMOLED panel
Zdroj : Usnplash s úpravou redakce

Nevýhody

Těch nevýhod u OLED panelů není mnoho, přece se ale nějaké najdou. Tou největší nevýhodou displeje je cena, ať už do nového zařízení, nebo při opravě. Panely jsou oproti IPS daleko nákladnější na výrobu a proto se s nimi jen zřídka setkáme u levnějších telefonů. A pokud setkáme, patrně na úkor ostatní výbavy.

Další z nevýhod můžeme jmenovat tu spolehlivost. Když vám displej praskne, máte to tak 50:50. Samozřejmě může displej dál fungovat bez problémů, pokud ale máte “štěstí”, většinou buď displej nefunguje vůbec, nebo svítí ale nereaguje na dotyk, či mu nefunguje a nesvítí jen nějaké části. Z hlediska odolnosti tedy zatím stále vedou displeje typu LCD.

No a poslední taková nevýhoda je tzv. vyhoření, to se děje často u chytrých hodinek. Pokud máte displej často zapnutý a neděláte na něm nic, jen na něm pořád svítí dokola ty stejné prvky, diody v něm se mohou seknout. To znamená, že pak zobrazují pouze ten symbol, který na displeji svítil nejčastěji. Tomuto neduhu se dá ale předejít, buď prostě prohazujte ikony, měňte tapetu apod… nenechte displej usnout.

Výhody

Hlavní výhodou technologie OLED je bezpochyby černá. Tento panel vám totiž dá daleko kontrastnější černou než displeje LCD. Proč? Protože dokáže vypnout svítivost u diod které mají být černé. Ten kontrast se ale netýká jen černé, všeobecně všech barev, protože pixely svítí tou barvou kterou mají, není to jen bíle světlo přes barevný filtr, jako u LCD. S tou černou se také ještě pojí jedna výhoda, energetická spotřeba displeje. Když jsou černé pixely vyplé, logicky nespotřebovávají žádnou energii. Takže ano, používáním darkmode v telefonu opravdu můžete prodloužit výdrž baterie.

Dalšími výhodami bychom mohli jmenovat flexibilitu, displeje typu P-OLED (Plastic OLED), které mají plastový základ namísto skleněného, můžeme ohýbat (telefony typu Fold, Flip apod…). Další z výhod je také třeba podpora čteček otisků prstu v displeji, ty rovněž do LCD nedáte.

Který si tedy vybrat?

Na závěr nám tedy zbývá zodpovědět, který typ displeje je lepší. Tady ale nemáme naprosto čistou odpověď, oba displeje jsou trošku odlišné a nemá smysl srovnávat displeje, každý do jiné třídy telefonů. Každopádně čistě papírově zvítězí AMOLED. Je ale IPS displej něco, co bych si v telefonu neměl koupit a hledat raději AMOLED? V žádném případě, u levnějších telefonů je většinou AMOLED na úkor ostatní výbavy, tudíž super, máte hezký displej, ale zbytek telefonu k ničemu. Navíc, většina IPS displejů je v dnešní době na velmi dobré úrovni, takže jsou rozdíly mezi IPS a OLEDem velmi málo citelné.

V nějakém z příštích článků si také rozebereme druhy LCD panelů, protože jich je více typů, jako třeba: IPS, PLS, TFT, TN apod… Pokud ale vy máte ještě chuť na čtení, mohl by se hodit tento článek na kybernetickou bezpečnost ohledně Phishingu, aby jste věděli, jak se zachovat.

Zalíbil se ti příspěvek? Sdílej ho!
David Švrček
David Švrček

Technologiím se věnuji už nějaký ten pátek, nejvíce se hrabu v androidových smartphonech, poradím si však i s windowsy. Ve volném čase se věnuji focení, natáčení a střihu videí na svůj YouTube kanál. Řídím se heslem "imagine mít v telefonu android" :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..