PlayStation – vzestup legendární konzole

Hrajete rádi na herních konzolích? A co takhle se o nich něco dozvědět? Dnes si podrobně projdeme historii jedné z nejúspěšnějších herních konzolí světa kterou vyrobilo Sony, PlayStation.

Kde se vzal nápad ?

Vše začalo vůbec první konzolí od společnosti Sony, a to v roce 1995. Ovšem příchod něčeho nového začal již v roce 1986, kdy vznikalo partnerství mezi společnostmi Sony a Nintendo. Nintendo totiž potřebovala CD-ROM mechaniku do svého Famiconu (v Evropě pod názvem NES), a věděli že Sony tohle moc dobře umí. Vyráběli totiž CD přehrávače do roku 1982. Mezitím se v laboratočích Nintenda rodil zázrak. Ken Kutaragi (jeden z hlavních inženýrů ze Sony, který pracoval v laboratořích Nintenda) vyvinul procesor SPC-700. Ten dokázal zpracovávat osmikanálový zvuk. Sony to brzo zjistilo a tak si pozvali Kena na kobereček. Tehdejší CEO, Ohga Norio, viděl v procesoru velký potenciál a tak nechal Kena dále pracovat. Po nějakém čase se Ohga norio rozhodl, že vezme Kena zpátky do Sony.

PlayStation 1

PS 1
Zdroj: YouTube (80s Comics)

Začaly první práci na konzoli, prvním PlayStationu. Hlavní výhodou téhle konzole byla integrovaná mechanika. Reakce okolí ale nebyly vůbec takové, jak si Sony přálo a myslelo. Prezident Nintenda okamžitě zrušil všechny smlouvy se Sony. Skončilo to až soudním řízením ve Spojených státech, ve prospěch Sony. V Japonsku se konzole prodávala od 3. prosince 1994, v Evropě 29. září 1995. Stála 299 dolarů. V roce 2000 Sony vydalo vylepšenou verzi se jménem PSone. PlayStation One byl stažen z prodeje v březnu roku 2006. Za tuhle dobu si může připsat úctyhodných 7 918 vydaných her.

PlayStation 2

PS 2
Zdroj : Youtube (TheRelaxingEnd)

Vzhledem k úspěšnosti prvního PlayStationu Sony v roce 2000 vydalo druhou generací konzolí. Tahle herní konzole od Sony se naprosto nečekaně stala nejúspěšnější konzolí vůbec. Tahle tehdejší herní pecka se dokonce dokázala skrz speciální adaptér připojit k internetu. Což bylo na tu dobu zcela nevídané. Adaptér pro připojení k internetu samozřejmě nebyl součástí balení, jelikož byl uveden na trh až později. O něco později byl na trh uveden Slim model. Celkově se prodalo více než 155 milionů kusů. Byl podporován dokonce až do roku 2016.

PSP

PSP
Zdroj : Youtube (BLASTERTECHNOLOGY)

Ještě téhož roku je představen PlayStation Portable, které tehdy vyšlo jen pro domovské Japonsko. Ken Kutaragi sám nazval PSPčko jako “Walkman 21. století”. Konzole slaví úspěch hlavně díky tomu, že jste mohli hrát kdekoliv a kdykoliv jste chtěli. Celkově se prodalo téhle konzole 81 milionů kusů.

PlayStation 3

PS3
Zdroj : Youtube ( TheRelaxingEnd)

V květnu roku 2005 se koná herní veletrh Electronic Entertainment Expo, zkráceně E3. Přichází další generace konzolí, PLAYSTATION 3. Ano, název se píše velkým písmem. S příchodem PLAYSTATIONU 3 bylo představeno PlayStation Network, což bylo navíc zcela zdarma. PSN již tehdy fungovalo tak jak jej známe dnes – slevy a přístupy k herním betám. Herní gamepad DualShock 3 se od minulého vůbec nezměnil. PLAYSTATION 3 bohužel nebyl tak úspěšní jako jeho předchůdci. Bylo to způsobeno především konkurencí v podobě Microsoftu a Nintenda. Nakonec ho v prodeji překonal Xbox 360 a Nintendo Wii.

PlayStation Vita

PS Vita
Zdroj : Youtube ( Unbox Therapy)

Sony chtělo navázat na popularitu své přenosné kapesní konzole a tak vydalo v roce 2011 PlayStation Vitu. Byla osazena pěti palcovým OLED dotykovým displejem. Na zadní straně se nacházel poměrně velký touchpad, který byl u několika her využit.

PlayStation 4

PS 4
Zdroj : Youtube (The RelaxingEnd)

Konečně se dostáváme do roku 2013 a Sony na trh uvádí další konzoli – PlayStation 4. Velkým překvapením ze strany Sony bylo, že se konzole nezačala prodávat v rodném Japonsku, ale v USA a Kanadě. V Japonsku se konzole začala prodávat s několika měsíčním zpožděním. I tahle konzole ale měla své mouchy, Sony je ale časem vychytalo. Co se jim nepovedlo byl ovladač. Konkrétně analogové páčky, ze kterých se rychle loupala černá gumová vrstva. PlayStation 4 měl ale i své úspěchy a dobré stránky. Hodně se posunul již zmiňovaný ovladač. Který se nyní mnohem lépe držel a dostal také touchpad. O další tři roky později přichází PlayStation 4 Slim a současně s ním i PlayStation 4 PRO. PS4 PRO je podstatně výkonnější, podporuje HDMI 2.0 a 4K rozlišení. Konzole dokonce podporuje virtuální realitu – PlayStation VR.

PlayStation 5

PS5
Zdroj : Playstation

Letos byla představena nejnovější konzole ze stájí Sony. Na trhu je ve dvou variantách. Jedna s klasickou mechanikou a druhá bez ní. Velkou výhodou PS5 má být superrychlý SSD disk ale také ovladač. Nový DualSense nabízí obrovský pokrok. Může se pochlubit adaptivními triggery, které se chovají podle toho co zrovna hrajete. Dále se chlubí haptickou odezvou či integrovaným mikrofonem. Všemi funkcemi jak PlayStationu tak ovladače vás provede zábavná hra, která je již předinstalovaná.

Zdroj : Alza.cz, respawnpoint.cz, doupe.zive.cz

Zalíbil se ti příspěvek? Sdílej ho!
Ondřej Lyko
Ondřej Lyko

Hrám se věnuji prakticky od mala. Největší slabost mám pro hry jako je Half - Life a podobné klasiky. Ve svém volném čase občasně fotím a nebráním se třeba pohodovější projížďce na kole. Jednou za čas si také něco vyzkouším v Adobe After Effects.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..